Not a member? Join for FREE
Home

Common Core Economics: Brownie Business Unit

Grade Levels
3rd, 4th, 5th, 6th
Resource Types
Common Core Standards
SL.5.4, SL.3.1, SL.4.1, RI.3.1, RI.3.2, RI.3.3, RI.3.4, RI.4.4, RI.5.4, ...
SL.5.4, SL.3.1, SL.4.1, RI.3.1, RI.3.2, RI.3.3, RI.3.4, RI.4.4, RI.5.4, RH.6-8.7, W.3.1, W.4.2, 4.OA.A.2, 3.OA.A.3, 4.OA.A.3
Product Rating
Teachers Pay Teachers
Word Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
1.85 MB   |   80 pages

PRODUCT DESCRIPTION

This editable, 80-page economics unit supports many 3-5 Common Core State Standards. This project can also be used with other grade levels and for supplemental programs.

All the important materials needed to help students start and run a brownie-baking business are included. This packet contains economics vocabulary words and definitions, handouts/worksheets for over 12 lessons, a project calendar, sample marketing and communication materials, and many helpful templates.*

Proceeds from this project can be used for fund-raising, as a service project, or both. The Brownie Sale is now eagerly anticipated by students at grade level and by the entire school community. The first year using this unit my students raised approximately $250. The fourth year we used this unit the class raised about $650. Each year our earnings increase. Our class donates half of the proceeds to a student-selected service agency, and uses the other half to purchase books for the classroom library. The profits raised by your students can be used according to your district's policies.

Students will learn about 1) economic decision making skills, 2) scarcity and resource allocation, 3) production, distribution and consumption, 4) markets, and 5) financial literacy. They will use a variety of skills to calculate profit, make a sales line graph, write a persuasive essay, and create marketing materials such as advertising posters and announcements. Lesson formats include matching, fill-in-the-blank, research, whole group discussion, problem-solving, and both short and extended essay writing.

Each student is assigned tasks such as creating posters, making announcements, and baking. Each task impacts the overall success of the venture. By starting and running their own business students will also learn about entrepreneurship, pricing, advertising, production, and sales.

This project takes approximately three (3) weeks to implement.

*The following components of this unit may be purchased separately or as part of another product:
Needs/Wants Lesson- Needs and Wants Economics Skill Sheets
Cupcake Line Graph Lesson and Brownie Cutting Practice (math) Lesson- MORE Economics Vocabulary & Activities NO PREP!
If You Had $100 to Donate Persuasive Writing Lesson- If You Had $100 to Donate: Persuasive Writing

This product relates to the following CCSS standard(s). Please note that this list may represent only a partial list of all standards and/or strands that apply.
CCSS.ELA-Literacy.SL.5.4 Report on a topic or text or present an opinion, sequencing ideas logically and using appropriate facts and relevant, descriptive details to support main ideas or themes; speak clearly at an understandable pace.
CCSS.ELA-Literacy.SL.3.1 Engage effectively in a range of collaborative discussions (one-on-one, in groups, and teacher-led) with diverse partners on grade 3 topics and texts, building on others’ ideas and expressing their own clearly.
CCSS.ELA-Literacy.SL.4.1 Engage effectively in a range of collaborative discussions (one-on-one, in groups, and teacher-led) with diverse partners on grade 4 topics and texts, building on others’ ideas and expressing their own clearly.
CCSS.ELA-Literacy.RI.3.1 Ask and answer questions to demonstrate understanding of a text, referring explicitly to the text as the basis for the answers.
CCSS.ELA-Literacy.RI.3.2 Determine the main idea of a text; recount the key details and explain how they support the main idea.
CCSS.ELA-Literacy.RI.3.3 Describe the relationship between a series of historical events, scientific ideas or concepts, or steps in technical procedures in a text, using language that pertains to time, sequence, and cause/effect.
CCSS.ELA-Literacy.RI.3.4 Determine the meaning of general academic and domain-specific words and phrases in a text relevant to a grade 3 topic or subject area.
CCSS.ELA-Literacy.RI.4.4 Determine the meaning of general academic and domain-specific words or phrases in a text relevant to a grade 4 topic or subject area.
CCSS.ELA-Literacy.RI.5.4 Determine the meaning of general academic and domain-specific words and phrases in a text relevant to a grade 5 topic or subject area.
CCSS.ELA-Literacy.RH.6-8.7 Integrate visual information (e.g., in charts, graphs, photographs, videos, or maps) with other information in print and digital texts.
CCSS.ELA-Literacy.W.3.1a Introduce the topic or text they are writing about, state an opinion, and create an organizational structure that lists reasons.
CCSS.ELA-Literacy.W.3.1b Provide reasons that support the opinion.
CCSS.ELA-Literacy.W.4.2b Develop the topic with facts, definitions, concrete details, quotations, or other information and examples related to the topic.
This product relates to the following CCSS standard(s). Please note that this list may represent only a partial list of all standards and/or strands that apply.
CCSS.Math.Content.3.OA.A.3 Use multiplication and division within 100 to solve word problems in situations involving equal groups, arrays, and measurement quantities, e.g., by using drawings and equations with a symbol for the unknown number to represent the problem.1
• CCSS.Math.Content.4.OA.A.2 Multiply or divide to solve word problems involving multiplicative comparison, e.g., by using drawings and equations with a symbol for the unknown number to represent the problem, distinguishing multiplicative comparison from additive comparison.1
CCSS.Math.Content.4.OA.A.3 Solve multistep word problems posed with whole numbers and having whole-number answers using the four operations, including problems in which remainders must be interpreted. Represent these problems using equations with a letter standing for the unknown quantity. Assess the reasonableness of answers using mental computation and estimation strategies including rounding.

-> Please check out the preview to learn more about how well this product will meet your needs.

You might also like these products:
Mouse Money: Play Money for the Classroom
Economics Vocabulary & Activity Packet NO PREP!
MORE Economics Vocabulary & Activities NO PREP!
Goods and Services: Economics Skill Sheets FREE
Production and Consumption: Economics Lesson
Economics Activity COMBO Pack: 8 NO PREP Printables

Follow me on Lessons4Now Facebook.
Follow me on Lessons4Now Pinterest.
Follow me on Lessons4Now Blog.

Total Pages
80
Answer Key
Included
Teaching Duration
3 Weeks

Average Ratings

4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
4.0
Total:
12 ratings

Comments & Ratings

n/a
4.0
Total:
4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
On  April 14, 2014,  Eva A K. said:
Great ideas for the business unit.
4.0
Total:
4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
On  March 17, 2014Kristina Jovin (TpT Seller) said:
My class loved this project! Thank you!
On  March 22, 2014Lessons4Now answered:
Thank YOU so much for sharing your experience with this project. It really means a lot to me to know that your students were into this activity! :-)
Teachers Pay Teachers
n/a
4.0
Total:
4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
On  December 3, 2013,  Rhonda F. said:
Thank you!
On  December 7, 2013Lessons4Now answered:
Thank YOU for making the purchase, and for taking time to comment! :-)
Teachers Pay Teachers
4.0
Total:
4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
On  September 3, 2013Kelly Bennett (TpT Seller) said:
Thanks!
On  September 7, 2013Lessons4Now answered:
Thank you for taking time to leave a comment. Hope sales go well and the kids have fun! :-)
Teachers Pay Teachers
n/a
4.0
Total:
4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
On  August 25, 2013,  Hanna L. said:
Creative!
On  August 28, 2013Lessons4Now answered:
Thanks for your kind comment! :-)
Teachers Pay Teachers
n/a
4.0
Total:
4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
On  August 18, 2013,  Buyer said:
Thank you:)
On  August 18, 2013Lessons4Now answered:
Thank YOU for purchasing my product and taking time to leave a comment!
Teachers Pay Teachers
4.0
Total:
4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
On  August 12, 2013Michaelyn Blake (TpT Seller) said:
My students loved this!
On  August 17, 2013Lessons4Now answered:
So glad to hear that. Thanks for taking time to share! :-)
Teachers Pay Teachers
n/a
4.0
Total:
4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
On  June 9, 2013,  Buyer said:
My 3rd graders really loved creating a brownie business. It was a highlight of the year!
On  June 10, 2013Lessons4Now answered:
I'm delighted to hear that. Thanks for taking time to leave feedback. It means a lot to me! :-)
Teachers Pay Teachers
4.0
Total:
4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
On  February 28, 2013Project Hallway (TpT Seller) said:
Service Learning in one perfect package! Thanks!
On  February 28, 2013Lessons4Now answered:
Thanks for the feedback! :-)
Teachers Pay Teachers
4.0
Total:
4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
On  February 22, 2013melody stevens (TpT Seller) said:
Great!
On  February 23, 2013Lessons4Now answered:
Glad it was useful. Thanks for taking time to leave feedback! :-)
Teachers Pay Teachers
4.0
Total:
4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
On  January 30, 2013Susan Usdan (TpT Seller) said:
Thanks
On  January 31, 2013Lessons4Now answered:
Thank you!
Teachers Pay Teachers
4.0
Total:
4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
On  January 2, 2013Jennifer Williams (TpT Seller) said:
Awesome~
On  January 5, 2013Lessons4Now answered:
Thank YOU for taking time to provide feedback. I truly appreciate it!
Teachers Pay Teachers
Please log in to post a question.

Product Questions & Answers


Be the first to ask Lessons4Now a question about this product. Please log in to do that.

$9.60
Digital Download
List Price: $12.00
You Save: $2.40
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (652 Followers)
$9.60
Digital Download
List Price: $12.00
You Save: $2.40
ADD ONE TO CART
Common Core Economics:  Brownie Business Unit
Common Core Economics:  Brownie Business Unit
Common Core Economics:  Brownie Business Unit
Common Core Economics:  Brownie Business Unit