Not a member? Join for FREE
Home

Ratios & Unit Price - guided notes, hands-on activity, real-world problems

Grade Levels
4th, 5th, 6th, 7th
Resource Types
Product Rating
3.9
Teachers Pay Teachers
PDF (Acrobat) Document File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
0.09 MB   |   4 pages

PRODUCT DESCRIPTION

These worksheets include: guided notes to introduce ratios and relate ratios to fractions; an investigative learning activity (involving types of nuts, but that can easily be changed if students have allergies!) that explores concepts related to proportions, fractions and ratios; and a worksheet that reinforces area, fractions, and unit price by prompting students to make calculations about the sizes and prices of pizzas from different companies.
Total Pages
4
Answer Key
N/A
Teaching Duration
3 Days

Average Ratings

4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
3.6
Clarity:
3.9
Total:
4 ratings

Comments & Ratings

4.0
Total:
4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
On  May 4, 2013Michael N Everett (TpT Seller) said:
good resource
n/a
4.0
Total:
4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
On  March 12, 2013,  Debra L B. said:
Good resource
n/a
4.0
Total:
4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
On  October 24, 2012,  Gen R. said:
Great resource!
3.8
Total:
4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
2.5
Clarity:
On  October 8, 2012Felicia Watkins (TpT Seller) said:
Although the contents of the product were great, I thought there would be more to the packet. There are only 4 pages, and 2 of them are the same activity. I feel this product is overpriced.
On  October 9, 2012Rachel Kamens answered:
Dear Felicia,

I appreciate your feedback and I am sorry to disappoint. I am new to Tpt and still figuring out how to price my items. I have reduced the price for future buyers, and would be happy to email you a free copy of my fractions and ratio test (8 pages) if you'd like. Just send me an email at rachel[dot]kamens[at]gmail[dot]com and I'll send you the file.

Best,
Rachel
Teachers Pay Teachers
Please log in to post a question.

Product Questions & Answers


Be the first to ask Rachel Kamens a question about this product. Please log in to do that.

$2.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 3.9/4.0
 (1 Followers)
$2.00
Digital Download
ADD ONE TO CART
Ratios & Unit Price - guided notes, hands-on activity, rea
Ratios & Unit Price - guided notes, hands-on activity, rea