You Selected:

Grades

Other

Digital

Subjects

Resource Types

Rating

showing 1-24 of 71 results

COMPLETE Common Core Kindergarten Math Curriculum!
This is a BUNDLED pack that includes ALL 5 of our math units (sold individually) at a 20% savings plus our Math POP! task card practice and review pack! This is EVERYTHING you need to introduce, teach, assess, and review EVERY single common core kindergarten math standard in an engaging, fun, and
$57.00
$45.60
110

Digital Download

ZIP (59.36 MB)

*Saxon Math for the SMART Board:  First Grade GIANT BUNDLE!
Now UPDATED to be compatible with SMART Notebook 17! 754 SMART Board pages for you to teach Saxon Math Grade 1! Now even better! I have added 17 files for fact practice to supplement your math instruction! You will find a total of 113 lessons, the Math Meeting board plus a lunch graph to use—all
$39.00
$34.00
$27.20
37

Digital Download

ZIP (134.26 MB)

Higher Order Thinking Daily Math Warm-up - 4th Grade
This file contains HOT (higher order thinking) math questions for every day of the year. There are 2 questions every day! Every week, the students manipulate numbers, explain concepts, and analyze math in the real world! The questions are a perfect way to up the rigor of your math lessons. To use

Also included in: All Things Math BUNDLE!! Includes HOT math, word problems, and more! - 4th Grade

$15.00
$12.00
33

Digital Download

PDF (5.56 MB)

GO Math! Second Grade Unit & Daily Curriculum Guide for the WHOLE YEAR!!!
Please, look at the review to see if this fits your needs and your school's lesson planning. It includes objectives for Christian Schools, if you work at a Public School, you just have to erase since this document is completely editable. This is a a huge time saver!!!!
$5.00
$4.00
18

Digital Download

DOCX (1.35 MB)

Math Problem of the Day-2.6A TEKS-Multiplication (Math Series)
 digital
Math Problem of the Day-2.6A TEKS-Multiplication 5 Days of Problems that address TEK 2.6 A TEKS (2.6a-The student will model, create, and describe contextual multiplication situations in which equivalent sets of concrete objects are joined) Arrays Repeated Addition Part of Huge Series coming soon..
$1.50
$1.20
10

Digital Download

PDF (181.94 KB)

Go Math! 6th grade. Annual Plans aligned with the COMMON CORE
Editable and ready to use for unit and lesson plans! Editable! Huge Time Saver!!!!!
$4.00
$3.20
7

Digital Download

DOCX (165.18 KB)

Math Problem of the Day TEKS 2.11A TEKS 2.11C (Financial Literacy)
 digital
TEKS 2.11 A- The student will calculate how money saved can accumulate into a larger amount over time. TEKS 2.11 C-The student will distinguish between a deposit and a withdrawal
$1.00
$0.80
6

Digital Download

PDF (177.04 KB)

Pearson Math Learning Targets 1st Grade
 digital
Included are daily learning targets (for the year) for 1st grade Pearson Math series, 2015 edition. There are 115 targets, one learning target for each day. Learning targets are worded with "I Can" statements and include Common Core standards as well as Math Practice standards for each lesson. Sugg
$6.25
$5.00
4

Digital Download

PDF (1.28 MB)

Graph Paper Math - multiplication and division teaching guide and unit
Teach an entire year's worth of math with just a pencil and graph paper. In this selection from the whole textbook, teach multiplication and division in a graphical approach.
$1.99
$1.59
3

Digital Download

PDF (266.8 KB)

Math Made Easy - Basic Operations
Please don't forget to come back and rate me! Thank You! This book covers the basic operations and so much more! It teaches groups, equations, how different operations interact, and even answers the question why we can’t divide by zero. It’s interactive, colorful, and introduces many math terms that
$1.99
$1.59
2

Digital Download

PDF (1.03 MB)

Pancake House Life Skill Activity
This life skills activity is meant to help your students work on their money and math skills while relating to "real life." This activity comes with differentiated levels, as well as a colored and black & white version. Money is an area that can always be built upon and strengthen and this is a
$2.00
$1.60
2

Digital Download

PDF (1.07 MB)

Math Mammoth Grade 1 Complete Curriculum
Math Mammoth Grade 1 Complete Curriculum gives you everything you need for first grade math. At the heart of the curriculum are two student worktexts (A and B), each with enough lessons to cover about half a year of math work. These worktexts contain all the instruction and the exercises in the same

Also included in: Math Mammoth Light Blue Series (grades 1-3)

$37.50
$30.00
3

Digital Download

ZIP (33.2 MB)

Math Mammoth Light Blue Series (grades 1-7)
This bundle contains grades 1-7 from Math Mammoth Complete Curriculum (Light Blue Series), and includes the student worktexts, the answer keys, tests, cumulative reviews, and worksheet maker for each grade.*BONUS*: You will also get the 6-program Soft-Pak math & language arts programs completely
$262.50
$175.00
$140.00
3

Bundle

Grade 4 Common Core Summary & 10 Sample "FINALS" (2 for each domain)
THE OVERALL PURPOSE OF THIS ENTIRE PRODUCT IS TO GIVE YOU IDEAS AND INSPIRATION IN TEACHING GRADE 4 MATH THAT HAVE PROVEN TO BE USEFUL TO ME. Actual units with multiple problem sets with teaching guides and several quizzing options are also available. Included are: 1. A Summary in the standard Com
$9.90
1

Digital Download

ZIP (1011.76 KB)

Time - Basic Telling Time Unit; Elapsed Time Unit (POWERPOINT)
This is a zipped file containing all the sections necessary for a unit TIME. This unit should take about 2 – 3 weeks to complete. It is 6 lessons and a test 3 of the lessons have small quizzes built in to them. Each lesson included a pre-class question that coincides with the lesson and a homew
$10.00
1

Digital Download

ZIP (12.12 MB)

Paying Bills Unit (POWERPOINT)
This is a zipped file containing all the sections necessary for a unit PAYING BILLS. The math involved is basic and was geared toward a special education class. However this lesson would be still useful to elementary or middle school level general education classes. . This unit should take abo
$5.00
1

Digital Download

ZIP (3.68 MB)

Factors, Factoring, GCF, and LCM, Grades 4 - 6 (Distance Learning)
 digital
A complete unit with direct instruction to the student, ample practice problems and word problems. Common Core aligned. Great for independent practice/homework.The topics in the unit Factors, Factoring, GCF, and LCM belong to a branch of mathematics known as number theory. Number theory has to do wi

Also included in: Grade 6 Math Units Bundle (Distance Learning)

$2.90
$2.32
1

Digital Download

PDF (4.79 MB)

Real World Math (POWERPOINT) - Full Unit
This zip file contains all the materials necessary to prepare a class for community based instruction. Lessons include CBI Math towards the following places: - Burger King ppt and worksheet - Target ppt and Worksheet - Mall Food Court ppt and worksheet - Supermarket Deli ppt and workshe
$15.00
1

Digital Download

ZIP (13.11 MB)

Buying Food Unit (Powerpoint)
This is a zipped file containing all the sections necessary for a unit on BUYING FOOD. This unit should take about two and a half to 3 weeks to complete. The file includes powerpoints on: Unit Vocabulary - worksheet Using Multiple Coupons ppt/worksheet Expiring Coupons ppt and worksheet Buying Fo
$12.00
1

Digital Download

ZIP (11.79 MB)

Term Homework Grid- Lower Years
Your homework for the term is sorted with this homework grid. Students are able to work from such areas as spelling, maths, reading, housework, computers, sport and teach your parents. This is a fun way to use homework which is appreciated by the students and the parents.
$3.00
1

Digital Download

PDF (72.81 KB)

Math Problem of the Day (TEK 2.6B-Division)
 digital
Math Problem of the Day (TEK 2.6B-Division) TEKS 2.6B- The student will model, create, and describe contextual division situations in which a set of concrete objects is separated into equivalent sets.
$1.00
$0.80
2

Digital Download

PDF (201.82 KB)

Go Math - Third Grade Lesson Plans - Chapter 11
Chapter 11 | 2015 Edition Be more organized and efficient with lessons 11.1-11.10, all of which correspond to the Go Math! series curriculum for grade three. Includes Common Core standards and lessons with student page numbers. Preview available for reference. Discounted bundle available with a
$4.00
1

Digital Download

PDF (156.38 KB)

Number System Lessons Bundle / Pack (16 Lessons for 1st to 2nd grade)
A pack of 16 number system lessons (see below for full list of lessons included) For each lesson there are two lesson plans: - one more detailed version designed for trainee / new teachers - one less detailed that is designed for more experienced teachers Each lesson also includes all of the resou
$23.99
$15.99
1

Digital Download

ZIP (14.88 MB)

Number System Lessons Bundle/Pack (24 Lessons for 2nd to 4th grade)
A pack of 24 number system lessons (see below for full list of lessons included) For each lesson there are two lesson plans: - one more detailed version designed for trainee / new teachers - one less detailed that is designed for more experienced teachers Each lesson also includes all of the resou
$35.99
$23.99
1

Digital Download

ZIP (21.91 MB)

showing 1-24 of 71 results

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up