You Selected:

Prices

On Sale

Grades

Other

CCSS

Math
ELA

Subjects

Resource Types

Rating

showing 1-24 of 35 results

BUNDLE~ MATH READY 3rd Grade Task Cards: Add & Subtract 1-Step & 2-Step Problems
#testprepsale **SAVE 20% WHEN YOU PURCHASE THIS BUNDLE (includes both our Basic & Advanced MATH READY Addition & Subtraction 1-Step & 2-Step Problems Task Cards sets)!** *************************************************************************** Customers who used our 3rd grade STAAR WA
$6.58
$5.26
$4.21
33 Ratings
4.0

Bundle

BUNDLE ~ MATH READY 3rd Grade Task Cards – Perimeter of Polygons {TEKS-aligned}
#testprepsale **SAVE 20% WHEN YOU PURCHASE THIS BUNDLE (includes both our Basic & Advanced MATH READY Perimeter of Polygons Task Cards sets)!** *************************************************************************** Customers who used our 3rd grade STAAR WARS Math Task Cards loved them, and
$6.58
$5.26
$4.21
27 Ratings
4.0

Bundle

BUNDLE~MATH READY 3rd Grade Task Cards: Multiply/Divide 1-Step & 2-Step Problems
#testprepsale **SAVE 20% WHEN YOU PURCHASE THIS BUNDLE (includes both our Basic & Advanced MATH READY Multiplication & Division 1-Step & 2-Step Problems Task Cards sets)!** *************************************************************************** Customers who used our 3rd grade STAAR
$6.58
$5.26
$4.21
26 Ratings
4.0

Bundle

BUNDLE ~ MATH READY 2nd Grade Task Cards - Addition & Subtraction to 1,000
**SAVE 20% WHEN YOU PURCHASE THIS BUNDLE (includes both our Basic & Advanced MATH READY Addition & Subtraction One-Step & Two-Step Problems to 1,000 Task Cards sets)!** *************************************************************************** Because of the success 3rd grade teachers
$6.58
$5.26
$4.21
25 Ratings
4.0

Bundle

BUNDLE ~ MATH READY 4th Grade Task Cards – Multiply & Divide Whole Numbers
#testprepsale **SAVE 20% WHEN YOU PURCHASE THIS BUNDLE (includes both our Basic & Advanced MATH READY Multiplying & Dividing Whole Numbers One-Step & Two-Step Problems Task Cards sets)!** *************************************************************************** Customers who used our
$6.58
$5.26
$4.21
19 Ratings
4.0

Bundle

ALGEBRAIC RELATIONSHIPS BUNDLE ~ MATH READY 3rd Grade – 6 Basic & Advanced Sets
SAVE 25% WHEN YOU PURCHASE THIS ALGEBRAIC RELATIONSHIPS BUNDLE (includes all of our Basic & Advanced MATH READY Computations & Algebraic Relationships 3rd Grade Task Cards sets – 6 total sets)!** *************************************************************************** Customers who used o
$19.74
$14.81
$11.85
19 Ratings
4.0

Bundle

BUNDLE ~ MATH READY 3rd Grade Task Cards – Financial Literacy {TEKS-aligned}
**SAVE 20% WHEN YOU PURCHASE THIS BUNDLE (includes both our Basic & Advanced MATH READY Financial Literacy Task Cards sets)!** *************************************************************************** Customers who used our 3rd grade STAAR WARS Math Task Cards loved them, and many teachers em
$6.58
$5.26
$4.21
15 Ratings
4.0

Bundle

Go Math Grade 3 Chapter 5 Lesson Plans 5.1-5.5 (Bundled)
UPDATED with the 2015-16 version of the Grade 3 Go-Math Program.This Go-Math Grade 3 bundle covers all of Chapter 5: Lessons 5.1 - 5.5. Vocabulary cards and Math Journal topics are also included in the bundle.PatternsFind Unknown FactorsProblem Solving: Use the Distributive PropertyMultiplication S
$9.99
$8.99
13 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (1.34 MB)

ALGEBRAIC RELATIONSHIPS BUNDLE ~ MATH READY 4th Grade – 8 Basic & Advanced Sets
SAVE 25% WHEN YOU PURCHASE THIS ALGEBRAIC RELATIONSHIPS BUNDLE (includes all of our Basic & Advanced MATH READY Computations & Algebraic Relationships 4th Grade Task Cards sets – 8 total sets)!** *************************************************************************** Customers who used o
$26.32
$19.74
$15.79
11 Ratings
4.0

Bundle

BUNDLE ~ MATH READY 4th Grade Task Cards – Representing Multi-Step Problems
#testprepsale **SAVE 20% WHEN YOU PURCHASE THIS BUNDLE (includes both our Basic & Advanced MATH READY Representing Problems Using Strip Diagrams, Input-Output Tables, Equations, & Expressions Cards sets)!** *************************************************************************** Customer
$6.58
$5.26
$4.21
10 Ratings
4.0

Bundle

7th Grade Math: Ratios and Proportions Unit - Bundle of 9 Lessons, 250 pages
7th Grade Math: Ratios and Proportions Unit ***We also have the entire 7th grade Curriculum available here: *** 7th Grade Math Bundle – Year Long Curriculum This Unit Bundle teaches students about 7th Grade -Ratios and Proportions. Students will learn about ratios and proportions in their varying
$25.00
$20.00
9 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (10.57 MB)

BUNDLE ~ MATH READY 4th Grade Task Cards – Add/Subtract Whole Numbers & Decimals
#testprepsale **SAVE 20% WHEN YOU PURCHASE THIS BUNDLE (includes both our Basic & Advanced MATH READY Adding & Subtracting Whole Numbers & Decimals to the Hundredths Task Cards sets)!** *************************************************************************** Customers who used our 4t
$6.58
$5.26
$4.21
8 Ratings
4.0

Bundle

DATA ANALYSIS/FINANCIAL LITERACY BUNDLE ~ MATH READY 3rd Grade – 4 Sets
SAVE 25% WHEN YOU PURCHASE THIS DATA ANALYSIS & FINANCIAL LITERACY BUNDLE (includes all of our Basic & Advanced MATH READY Data Analysis & Financial iteracy 3rd Grade Task Cards sets – 4 total sets)!** *************************************************************************** Customers
$13.16
$9.87
$7.90
8 Ratings
4.0

Bundle

BUNDLE ~ MATH READY 3rd Grade Task Cards – Summarizing Data Sets
**SAVE 20% WHEN YOU PURCHASE THIS BUNDLE (includes both our Basic & Advanced MATH READY Summarizing Data Sets with Multiple Categories Task Cards sets)!** *************************************************************************** Customers who used our 3rd grade STAAR WARS Math Task Cards love
$6.58
$5.26
$4.21
5 Ratings
4.0

Bundle

Grade 4 Math Module 3 Higher Order Thinking (HOT) Questions/Writing Prompts!
★This bundle includes:All of module 3 lessons (Higher Order Thinking Questions/writing prompts) & rubric.★These Higher Order Thinking questions are a wonderful addition to every math lesson you teach for these reasons:-incorporate writing into math-connecting the writing to the actual lesson obj

Also included in: Grade 4 Math ENTIRE YEAR-Higher Order Thinking Questions/Writing Prompts Bundle!

$4.99
$3.99
$3.19
4 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (305.94 KB)

7th Grade: Ratios and Proportions Unit Bundle
7th Grade: Ratios and Proportions Unit Bundle ***We also have the entire 7th Grade Curriculum available here: *** 7th Grade Math Bundle – Year Long Curriculum This Unit Bundle teaches students about 7th Grade -Ratios and Proportions. Students will learn about ratios and proportions in their varyi
$25.00
$20.00
4 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (10.74 MB)

Grade 4 Math ENTIRE Module 3 Topics A-H: Smart Bd, Student Pgs, Reviews, HOT Q's
This bundle includes over 100 items! -Every module lesson (38 lessons) -Student Pages are modified/enhanced: lesson objectives, sprints, typed-out application problems, problem sets, exit tickets, homework, typed-out Higher Order Thinking questions (H.O.T.) for every lesson -Math Writing Rubric f

Also included in: Grade 4 Math-WHOLE YEAR! Modules 1-7 Student Pgs-Smart Bd-HOT q's-Reviews BUNDLE

$15.99
$13.99
$11.19
3 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (111.12 MB)

Grade 4 Math Module 5 Higher Order Thinking (HOT) Questions/Writing Prompts!
All of module 5 lessons-41 lessons! (Higher Order Thinking Questions/writing prompts) & rubric.★These Higher Order Thinking questions are a wonderful addition to every math lesson you teach for these reasons:-incorporate writing into math-connecting the writing to the actual lesson objective-gre

Also included in: Grade 4 Math ENTIRE YEAR-Higher Order Thinking Questions/Writing Prompts Bundle!

$4.99
$3.99
$3.19
3 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (610.86 KB)

SETS 4-6 BUNDLE - STAR READY 5th Grade Math Task Cards - STAAR / TEKS-aligned
**SAVE 15% WHEN YOU PURCHASE THIS BUNDLE!*****ALIGNED WITH MOST UPDATED MATH TEKS!******************************************************************************Don’t wait until right before the end-of-year STAAR or other state assessment to get your students ready for the test! Prepare them each 6
$11.55
$9.82
$7.86
3 Ratings
4.0

Bundle

Ratios and Proportions Unit Bundle - 7th Grade - Common Core Aligned
Ratios and Proportions Unit Bundle - 7th Grade - Common Core Aligned ***We also have the entire 7th Grade Curriculum available here: *** 7th Grade Math Bundle – Year Long Curriculum This Unit Bundle teaches students about 7th Grade -Ratios and Proportions. Students will learn about ratios and pro
$25.00
$20.00
3 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (10.74 MB)

Grade 4 Math ENTIRE Module 1 Topics A-F: Smart Bd, Student Pgs, Reviews, HOT Q's
This bundle includes over 40 items!-Every lesson in Module 1--over 23 lessons-Student Pages that are modified/enhanced: lesson objectives, sprints, typed-out application problems, problem sets, exit tickets, homework, and typed-out Higher Order Thinking questions (H.O.T.) for every lesson-Math Writ

Also included in: Grade 4 Math-WHOLE YEAR! Modules 1-7 Student Pgs-Smart Bd-HOT q's-Reviews BUNDLE

$12.99
$9.99
$7.99
2 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (54.5 MB)

Grade 4 Math Module 4 Higher Order Thinking (HOT) Questions/Writing Prompts!
★Included in this bundle:All of module 4 lessons (Higher Order Thinking Questions/writing prompts) & rubric.★These Higher Order Thinking questions are a wonderful addition to every math lesson you teach for these reasons:-incorporate writing into math-connecting the writing to the actual lesson

Also included in: Grade 4 Math ENTIRE YEAR-Higher Order Thinking Questions/Writing Prompts Bundle!

$4.99
$3.99
$3.19
2 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (398.18 KB)

Grade 4 Math Module 6 Higher Order Thinking (HOT) Questions/Writing Prompts!
This bundle includes Higher Order Thinking Questions/Prompts for every module 6 lesson (all 16 lessons).★These Higher Order Thinking questions are a wonderful addition to every math lesson you teach for these reasons:-incorporate writing into math-connecting the writing to the actual lesson objectiv

Also included in: Grade 4 Math ENTIRE YEAR-Higher Order Thinking Questions/Writing Prompts Bundle!

$3.99
$2.99
$2.39
2 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (470.84 KB)

Math Word Problems Bundle! For Close Reading--choosing the operation and solving
Students often struggle with determining which math operation (add, subtract, multiply, divide) to use to solve word problems. Learning basic operations is important in math, but what is essential is to be able to determine which operation is needed to solve a specific word problem. I organized and
$7.99
$3.99
$3.19
2 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (3.52 MB)

showing 1-24 of 35 results

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up