Results for 3rd grade money tasks

Relevance

You Selected:

Keyword

3rd grade money tasks

Grades

Other

Subjects

Resource Types

Personal Narrative Writing Unit THIRD GRADE
This unit includes everything you need to teach, practice and assess personal narrative writing for eight full weeks. Students will be learning all of the skills necessary to write a small moment story with dialogue, a strong lead, interesting word choice, paragraphs and so much more! The best part

Also included in: Writing Bundle: Personal Narrative, Informational, Opinion & Fiction 3RD GRADE

$20.00
2,814 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (28.83 MB)

Fiction Narrative Writing Unit THIRD GRADE
This unit includes everything you need to teach, practice and assess fiction narrative writing for eight full weeks. Students will be learning all of the skills necessary to write a fiction story with dialogue, paragraphs, transitions, strong characters with a problem and a solution! This unit is su

Also included in: Writing Bundle: Personal Narrative, Informational, Opinion & Fiction 3RD GRADE

$20.00
991 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (27.37 MB)

3rd Grade Magic of Math Unit 3:  Multiplication
The Magic Of Math Unit 3 for THIRD GRADE focuses on: Week 1: Intro to Multiplication: Repeated Addition, Making Models, Making Arrays, Skip Counting Week 2: Multiplication Facts (Multiplying by 0 and 1, Multiplying by 2 and 4, Multiplying by 5 and 10, Fact Fluency, Nines Trick) Week 3: Pro

Also included in: 3rd Grade Magic of Math: THE BUNDLE

$16.00
1,442 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (101.38 MB)

3rd Grade Science NGSS Entire Year Bundle
This is it!!! Your entire 3rd grade year of science. By teaching these 7 units and 2 science reading activities, you will be covering all of the 3rd grade content standards of the Next Generation Science Standards, as well as the engineering standards for grades 3-5. Each unit is packed full of i
$50.50
$40.40
232 Ratings
4.0

Bundle

Third Grade Sub Plans for the Entire Year BUNDLE + Editable Sub Info
Third Grade sub plans! This is a BUNDLE of Third Grade NO PREP substitute plans for each month. These plans are also perfect for an emergency sub day! You can just email them to a colleague to print. Also included: EDITABLE Substitute Information Binder and Task Card Games for when you have time to
$60.50
$29.95
85 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (824.85 MB)

3rd Grade Fractions Unit Common Core : Equivalent Fractions, Ordering, Comparing
This complete third grade fractions unit covers all the fraction skills included in the grade 3 Common Core State Standards. It is a 25 day unit which includes: ◊14 Math Workshop lessons (mini lessons and practice problems) ◊4 Built in Projects including one STEM project. ◊4 Center Activities inc

Also included in: 3rd Grade Math Units Bundle Common Core Math

$8.00
121 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (18.75 MB)

Third Grade Vocabulary Builders Unit 4
This unit includes everything that you need to teach, practice and assess vocabulary in your classroom! This is the 4th unit in a series.**Would you like to learn how I use these vocabulary units? Click HERE to view a free video on how to implement these vocabulary units.** Included:-weekly plan for

Also included in: Third Grade Vocabulary FULL YEAR Bundle

$10.00
79 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (18.56 MB)

3rd Grade Lesson Plans Representing Fractions 3.3A 3.3B 3.3C 3.3D 3.3E 3.7A
Representing Fractions. These plans are for 10 days of instruction. In this unit, students begin representing fractions. Students will be modeling fractions with real objects such as Cuisenaire rods, fraction strips, folded paper, fraction circles, pattern blocks, open and closed number lines and ho

Also included in: 3rd Grade Math Lesson Plan Bundle Entire Year Follows TEKS!

$12.50
20 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (17.17 MB)

3rd Grade Lesson Plans Algebraic Reasoning 3.4K 3.5A 3.5B 3.5E 3.6D 3.8B
Algebraic Reasoning These plans are for 13 days of instruction. This unit is about practicing one and two step problems with all operations. Students apply what they learned about one step problems to working with problems that require multiple operations. Students use number lines, strip diagrams

Also included in: 3rd Grade Math Lesson Plan Bundle Entire Year Follows TEKS!

$15.00
13 Ratings
3.9

Digital Download

PDF (10.78 MB)

3rd Grade Lesson Plans 2D and 3D Figures  3.6A 3.6B 3.6E
This unit is about developing an understanding of geometric figures by classifying and sorting two- and three-dimensional figures, including cones, cylinders, spheres, triangular and rectangular prisms, and cubes, based on attributes using formal geometric language. Students will be using attributes

Also included in: 3rd Grade Math Lesson Plan Bundle Entire Year Follows TEKS!

$12.50
14 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (15.17 MB)

3rd Grade Lesson Plans Application of Multiplication and Division  3.4K 3.5B
Application of Multiplication and Division. These plans are for 10 days of instruction. This unit is about understanding multiplication and division. Students use their knowledge of the commutative, associative, and distributive properties to make multiplying two digit by one digit easier! Flexibl

Also included in: 3rd Grade Math Lesson Plan Bundle Entire Year Follows TEKS!

$10.00
11 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (18.15 MB)

Rounding in Third Grade: Concepts, Problem Solving, and Mystery Number Challenge
Rounding in Third Grade: Concepts, Problem Solving, and Mystery Number ChallengesMy goal is to provide a bundle of products that will give you everything you need for your third grade unit on rounding to the nearest ten and the nearest hundred. The unit provides the basics, and the other two produc
$16.00
$13.00
not yet rated
N/A

Bundle

Personal Narrative Writing Unit SECOND GRADE
This unit includes everything you need to teach, practice and assess personal narrative writing for eight full weeks. Students will be learning all of the skill necessary to write a small moment stories with dialogue, a strong lead, interesting word choice, paragraphs and so much more! The best part

Also included in: Writing Bundle: Personal Narrative, Informational, Opinion & Fiction 2ND GRADE

$20.00
738 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (31.53 MB)

Grade 7/8 Canadian History Bundle 1713-1914
Grade 7/8 History: Teachers are provided with 75 in-depth, engaging, and cross-curricular lessons to help their students explore and understand New France, British North America, Conflict and Challenges , Confederation, Western Settlement, Development, and Canada A Changing Society. This bundled un
$89.96
$74.99
83 Ratings
4.0

Bundle

2nd Grade Science NGSS Entire Year Bundle
This is it!!! Your entire 2nd grade year of science. By teaching these 3 units, 2 science reading activities, and 1 Engineering Design Challenge, you will be covering all of the 2nd grade content standards of the Next Generation Science Standards, as well as the engineering standards for grades k-
$39.60
$31.68
98 Ratings
4.0

Bundle

The Stories Julian Tells - Common Core Text Exemplar Literature Unit
Here's everything you need to teach The Stories Julian Tells! The unit includes materials and activities to support and deepen comprehension, improve vocabulary and fluency, and wrap up the reading with fun extension activities--perfect for your second or third grade students! This is one of my a
$9.00
204 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (9.2 MB)

Canadian Money Unit
The goal of this unit is for students to be able to identify all of the Canadian coins and to successfully count Canadian coins. This Canadian money unit includes: task cards, games, practice worksheets, cutting and pasting activities, and a math learning center which includes grocery store flyers a
Subjects:
Grades:

Also included in: Canada Bundle: Canadian Geography and Canadian Money Unit

$6.00
146 Ratings
3.9

Digital Download

PDF (2.79 MB)

Canada Bundle: Canadian Geography and Canadian Money Unit
This Bundle includes: Canadian Money Unit The goal of this unit is for students to be able to identify all of the Canadian coins and to successfully count Canadian coins. This Canadian money unit includes: task cards, games, practice worksheets, cutting and pasting activities, and a math learning c
Subjects:
Grades:
$10.50
$9.45
29 Ratings
4.0

Bundle

Place Value BUNDLE
This place value bundle includes three resources perfect for teaching place value in grades 3 and 4. Skills included: word form, expanded form, standard form, base ten representations, rounding, number lines, ordering numbers, comparing numbers. The three resources are listed separately in my store:
$14.25
$14.60
5 Ratings
4.0

Bundle

Woodchucks Groundhogs Super Pack
If you are looking for a unit to begin in February near Groundhog's Day 2014, this Super Pack is perfect for you. This product helps you develop students' expository writing skills in the nonfiction context. Since kids love to learn about animals, you should expect this expository writing unit for u
$6.00
1 Rating
4.0

Digital Download

ZIP (4.53 MB)

Poetry Project & 6 wk Poetry Unit - Creative Poetry Activities BUNDLE
Are you looking to get students in 3rd – 5th grades independently reading and writing their own poetry and publishing their own poetry collection? How about changing attitudes about poetry for your students - even reluctant learners? Materials for a fun and engaging 6-week independent and creative p
$20.00
$12.99
1,987 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (215.66 MB)

TEACHING KIDS TO PLAY SPOONS And To Create An Accompaniment For A Song
This resource enables the Music teacher to teach 6 basic methods/techniques of spoon playing and to also incorporate Ontario music expectations since the students create their own routine to accompany a (French) song. TEACHING KIDS TO PLAY SPOONS And To Create An Accompaniment For A Song simplifies
$8.00
2 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (2.46 MB)

Seasonal Bible Activities, upper elementary
This is a Bundle of seasonal Bible-based lessons, units, and activities from Poet Prints Teaching. Units in this bundle are perfect for third and fourth-grade students in a Christian school, Sunday School, Children's Church or any Bible-based class or activity. Save money by purchasing them together
$20.50
$13.50
2 Ratings
4.0

Bundle

showing 1-23 of 23 results

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up