You Selected:

Keyword

best buy

Grades

Other

CCSS

Math
ELA

Subjects

Relevance

showing 1-24 of 11,852 results

Surface Area, Best Buy, and Precycling - Environmental Math
This lesson is about raising awareness of Precycling by examining cereal box packaging in terms of surface area and best buy. Students will calculate surface area of the packages to determine which is most efficient with its packaging, as well as unit cost of the cereal to determine the best buy.
$3.00
14 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (781.21 KB)

Smart Shopping - Finding the Best Buy (ratios, rates, unit rates)
This worksheet gives students 6 real-life shopping scenarios in which they are required to compare the prices of different items in order to determine which item is the best buy. Students are directed to finish filling in the missing column of each table by determining the unit price for each item
$2.00
28 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (259.34 KB)

Unit Price - Calculating the Best Buy Project
This group project is fun, and solidifies the concept of Unit Price/Calculating the Best Buy into a student's skillset better than any other activity I have used. It is designed to last 2-3 50-minute class periods but I left it in Microsoft Word format so that you can easily edit it to meet your ne
$2.50
20 Ratings
4.0

Digital Download

DOCX (273.49 KB)

Best Buys- Comparing Prices
My students are learning how to find the best buy, or item that is cheaper. I started my lesson with pg 3 and 4- my students learned what cheaper and more expensive means by circling the product that costs less/more. Then we did pages 1 and 2- my students had to compare the two stores with the sa
$2.00
15 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (398.79 KB)

BEST BUY!  K-5 Personal Financial Literacy BUNDLE (Over 300 task cards)
Are you a math teacher, interventionist, math coach, or curriculum specialist looking for Personal Financial Literacy materials? Need materials across grade levels? You've found it! In this bundle, you will receive task cards for Kindergarten, First, Second, Third, Fourth, and Fifth grade. There ar
$15.00
9 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (10.97 MB)

Business Lesson Best Buy Marketing
This lesson examines the retail technology company Best Buy • Best Buy's limitation is that they have BIG stores and LOTS of employees • More and more people are migrating to shopping on-line • An on-line business has fewer costs • Article - "Best Buy Closing 15 Stores" • Article - Retailers Turn S
$2.50
6 Ratings
3.7

Digital Download

ZIP (2.64 MB)

WORKPLACE BASICS BUNDLE - "The Teacher's Best Buy" - ALL PPTS IN 1 PKG DEAL
WORKPLACE BASICS BUNDLE - "The Teacher's Best Buy" - ALL PPTS IN 1 PACKAGE DEAL" is an "ALL-INCLUSIVE & POWERFUL" PowerPoint BUNDLE that teachers of all disciplines can use to make students aware of the skills that every employer expects job applicants to possess when they apply for employment i
$127.95
1 Rating
4.0

Digital Download

ZIP (58.41 MB)

Best Buy - Complete Lesson
This is a complete lesson on best buy that looks at how to compare the value of different deals. The pack contains a full lesson plan, along with accompanying resources, including a student worksheet and suggested support and extension activities.
$4.00
1 Rating
4.0

Digital Download

ZIP (566.3 KB)

Comparing Unit Rates to Find the Best Buy
This worksheet compares 12 problems that list 2 prices for products, scholars find the unit rate at each store, and determine who has the best deal.
$1.00
1 Rating
3.6

Digital Download

DOCX (76.34 KB)

Best Buy Classroom Store
This functional resource can be used for a multitude of skills including mathematics, pragmatic language, and functional language.
$1.00
1 Rating
4.0

Digital Download

PDF (477.02 KB)

Light Bulb Best Buy Investigation
The long-term cost of different bulb types is explored in this investigation. Making a decision between LED, Incandescent or Fluorescent bulbs involves using tables and graphs to make an informed selection. Get your students involved in discovering how their understanding of rates and ratios can hel
$3.00
1 Rating
4.0

Digital Download

PDF (1 MB)

Comparing Unit Rate in the Real World Compare Unit Rates Best Buy Value Cookies
Comparing Unit Rate in the Real World. Compare Unit Rate to decide which is the Better Buy, Best Buy, Value, using Chocolate Chip Cookies like students see at the store in the real world, created by Tricks and Treats for Teaching. Students will solve for the Unit Rate for each package of Cookies,
$2.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (55.8 KB)

Best Buy / Unit Price Project
This project/activity is for students to determine which can of cola is the best buy. Students need to find unit price for each of the cans/bottles to determine. There is space for them to show their work as well as explain, in words, how they determined what is considered a best buy. As well, there
Subjects:
Grades:
$2.00
not yet rated
N/A

Digital Download

DOCX (271.88 KB)

Calculating Best Buys
Scaffolded notes and flip book based on how I teach my students to calculate best buys by using unit rates and in problems which involve a flat rate as well as a unit rate. Credits: The 3am Teacher Empty Jar Illustrations Graphics From the Pond Free Choc Font From the Pond Copyright Notice: This
$1.50
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (758.35 KB)

Math Station :Best Buy Unit Rate
Quick and Simple way to practice with unit rate task cards at a station or whole class. Sample Question: If Jessica needs to purchase 12 CDs for her friends, at which store should she shop?
Subjects:
Grades:
FREE
1 Rating
4.0

Digital Download

PDF (165.79 KB)

Finding the Best Buy with Rates and Unit Rates
This worksheet can be used as homework, class work, a quiz, or a center/workstation activity. Students review different, real world products and write their rate. They must calculate the unit rate/unit price to determine which one is the best buy. This Word document can be edited.
FREE
7 Ratings
3.7

Digital Download

DOCX (60.01 KB)

Decimals, Addition, Subtraction, Discount, best buy
This activity requires the student to find prices, figure discounts using coupons, then determine the best course of action to solve for an answer. Students will also have to use judgement on what is a better buy after discounts are applied.
FREE
2 Ratings
4.0

Digital Download

DOC (36.5 KB)

***FREEBIE**** Environmental Print Mini Book (Best Buy)
Today one of my students brought over the Environmental Print Book and asked me to read it with her. She placed the book across our lap and began to tell me some of the places she recalled. When I asked her what services these places provide, she looked at me with questions in her eyes. So began ano
FREE
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (624.23 KB)

Best Buy Internet Hunt
This is a short internet hunt that allows students to navigate the Best Buy website.
$1.00
3 Ratings
4.0

Digital Download

DOCX (22.45 KB)

Best Buy Using Paint Internet Assignment
Every student loves to paint and doodle! Can they do so on the computer using the program paint. This is typically free and comes with most computers. Easy to access. Easy to use. You do not ave to be an expert...just have your students have fun with the program and practice an abstract drawing.
FREE
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (180.94 KB)

Determining "Best Buy" Through Unit Pricing
Lesson exposes students to the idea of comparison shopping through calculating and using the concept of unit price.
$3.00
not yet rated
N/A

Digital Download

DOC (28 KB)

2nd Grade Math: Math Made Fun Curriculum (The Growing Bundle)
Second Grade Math Made Fun Curriculum: A Complete and comprehensive 2nd Grade Math Curriculum, which covers all grade level standards in a varitey of ways. I am beyond THRILLED to share with you a brand new 2nd Grade Math Made Fun Curriculum, which is designed to make math FUN, hands-on and engaging
$150.00
$82.00
276 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (375.63 MB)

NWEA MAP Prep Reading and Math Complete Bundle
FOR A LIMITED TIME, UPGRADE TO A SCHOOL LICENSE WITH 3 BUNDLE PURCHASES! NWEA MAP growth is based on two ingredients, VOCABULARY and SKILLS PRACTICE. This NWEA MAP Prep Reading and Math bundle utilizes the vocabulary needed to increase MAP scores, while providing text to practice skills and questi
$169.99
$84.99
82 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (272.04 KB)

NWEA MAP Prep Reading Complete Bundle Quizzes Games and Flash Cards
NWEA MAP growth is based on two ingredients, VOCABULARY and SKILLS PRACTICE. This NWEA MAP Prep Reading set utilizes the vocabulary needed to increase MAP scores, while providing text to practice skills and questions stems found in the NWEA MAP Reading Test. This is the MOST COMPLETE and COMPREHE
$109.99
$57.99
52 Ratings
3.9

Digital Download

ZIP (577.07 MB)

showing 1-24 of 11,852 results

Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up