Results for better buy

Relevance

You Selected:

Keyword

better buy

Grades

Other

Subjects

Unit Rates ~ What's the Better Buy? Common Core 6.RP 7.RP
Unit Rate: Real life math ~ Students use real prices on various products found in stores and use unit rates to determine the better deal. There are 5 product comparisons presented where student see the same product, but in a different size. Answer key provided. Total of 2 pages.
$1.75
588 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (516.71 KB)

Unit Rate:  What's the Better Buy?
This is a 10 question review on unit rate. Take your students camping with this engaging puzzle. Students will be given 10 items and will need to find the better buy for each item, including marshmallows, hotdogs, etc. There is a riddle to be answered to encourage correct answers. This is a grea
$1.50
272 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (2.18 MB)

Unit Rate:  A Better Buy Coloring Activity
This product is a coloring activity that has the student using unit rate to find the better buy of 2 or more problems. It has a Carnival Theme that make for some real-life, real-world word problems that encourage students to think! It's a wonderful activity that incorporates fun into the classroom
$2.00
303 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (3.22 MB)

Better Buy Taco Tuesday Unit Rates DIGITAL Activity - Google Drive & OneDrive
Students will practice finding the better buy with this fun Taco Tuesday-themed digital activity! Students will find the unit prices for 6 different items at 2 different stores and determine which store is the better buy for each item. A written response question is included on the last slide.Please

Also included in: Middle School Math DIGITAL Activity Bundle for Google Drive & OneDrive Volume 1

$2.00
71 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (46.94 MB)

Unit Prices Maze: Which Product is the Better Buy?
Unit Rates ~ Unit Prices ~ Better Buy This maze puts a little more pizazz into a review worksheet. Students begin in the START box. The find the unit price for two items, and select the answer that is the better buy. This takes them to a new box, and they compare the 2 products again. When I do maz
$0.99
83 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.67 MB)

Unit Rates ~ What's the Better Buy? ~ Comparing Unit Rates
Unit Rates are more fun when shopping for puppy products. Students will be calculating and comparing unit prices at the pet store to determine the better buy. There is space on the worksheet to show work as they calculate the unit price using either the division method or proportion method. Your
$1.49
61 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (813.26 KB)

Unit Price:  Better Buy?
This is a powerpoint file that includes pictures of products of varying sizes and quantities. The students use the information from each slide to compute the unit price. They then will decide which is the better buy. This powerpoint is a great tool to introduce unit price or to use as a whole gro
$4.00
$3.00
41 Ratings
4.0

Digital Download

PPTX (7.76 MB)

Unit Rates Thanksgiving Activity (Better Buy)
This is a fun activity that has students determining the total cost of having a Thanksgiving dinner. Students will calculate the unit price of 8 Thanksgiving food items to determine the best buy. After students determine the best buy, they will calculate the total cost that they are spending on th
$3.00
30 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (7.68 MB)

Better Buy Taco Tuesday Worksheet - Unit Rates CCSS 6.RP.A.3b
Students will practice finding the better buy with this fun activity! Students will find the unit prices for 6 different items at 2 different stores and determine which store is the better buy for each item. A color version and a black-and-white version are included.Please view the preview file to m
$1.50
23 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (10.24 MB)

Holiday Better Buy
Students will practice calculating unit rate and better buy. After calculating the unit rate/better buy the students will color the corresponding number on the color page with the color under the answer.
$1.00
20 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (289.28 KB)

Unit Rates and Better Buy / Better Deal Practice (warmup, notes page, worksheet)
Finding the Better Buy / Better Deal – one of the best demonstrations of the usefulness of ratios, rates, and unit rates in the real world. This product, which provides a warmup activity, guided notes, and a worksheet on the use of unit rates to determine which deal is the better buy, is a suppleme
$2.25
14 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (856.51 KB)

Better Buy
Description: Students will pick their favorite delicious combinations of food and compare prices of competing brands to find the better buys. Common Core Standards: 7.RP.1, 6.RP.2, 6.RP.3 Student Learning Goals: (1) Students will be able to find the unit price of objects. (2) Students will be ab
$2.00
14 Ratings
3.8

Digital Download

PDF (510.25 KB)

Which is the Better Buy? Unit Rates in the Real World
This set of 18 task cards will help students reinforce/review finding unit rates in the real world. Each card displays 2 scenarios for purchasing products. Students will have to calculate the unit rates for each and determine the better buy. Perfect for centers, AIS groups, or independent practice
$2.75
13 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (313.46 KB)

What's the Better Buy -- Unit Rate Practice
Students can practice calculating unit rate to determine which purchase would be most financially responsible. This practice sheet applies math skills to real life scenarios. This worksheet can be used as guided practice, independent practice, or as notes to add to your classroom interactive noteboo
$3.25
11 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (573.19 KB)

6.RP.2 - Unit Cost to determine Better Buy
6.RP.2 Using unit rate to solve cost per item problems. This lesson includes: Mini-lesson (involving a bakers dozen, bring in some history) Problem cards (can be used as stations or set per group) Recording Sheet Solutions - comprehensive (one set presented on the problem cards and one on the recor
$1.50
10 Ratings
3.9

Digital Download

PDF (15.61 MB)

What's the Better Buy? Stations
Students will get repeated practice in solving unit rate problems involving unit pricing. The real-world examples from the grocery store also gives students an opportunity to practice their rounding to the nearest cent. Each of the eight stations lists two products in which they must find the unit p
$5.00
10 Ratings
3.9

Digital Download

PDF (560.08 KB)

Better Buy Discount Ads Activity
This activity allows students to use information in sample sales ads to determine the percent of a discount and sale price of items. An answer sheet is included.
$2.00
8 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.95 MB)

What's the Better Buy / Best Deal Unit Rate Math Task Cards
32 Differentiated Task Cards for practicing unit rate. Each problem has real world situations and prices. Both sets have the same problems, but with different numbers. The first set is great for students who are learning to divide whole numbers and decimals that work out evenly (to the hundredths pl
$4.99
9 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (470.39 KB)

Better Buy with Integers Activity
This is a great activity that helps students to practice finding unit rates. Students are buying items and must figure out which is the better deal between two stores. They are given a budget so they are trying to find the best deal. At the end of the unit rate part of the activity, students practic
$3.50
7 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (69.5 KB)

Grocery Shopping: What's the Better Buy? Unit Rate/Unit Price
Elijah is going grocery shopping. He needs you to help him figure out which products to buy in order to get the best deal. Take a look at his shopping list and help him decide which item is the better buy!Assess your students' knowledge of finding unit rates/unit price through real world application
$2.00
5 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.06 MB)

Unit Rates Valentines Activity (Better Buy)
This is a fun activity that has students determining the total cost of having a Valentine's Day party. Students will calculate the unit price of 8 items to determine the best buy. After students determine the best buy, they will calculate the total cost that they are spending on their Valentine's Da
$3.00
5 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (2.76 MB)

Unit Rates Better Buy Card Match Up Activity
This activity is designed to help students practice using unit rates to compare which is a better buy, faster rate, quicker speed, etc. It is a super easy activity to prepare. And even better, it is quick and easy to check when students are done. There are ten question cards students are asked to c
$3.00
3 Ratings
3.9

Digital Download

PDF (3.71 MB)

Problem of the Day 7.RP.1 Unit Rate, Unit Price, Better Buy
6 PODS for kids with ample space to work out. Spilt into steps for easy instruction for large group, small group or intervention. All are fairly simple problems that students can solve WITHOUT calculators. The idea is to get the process across with easy problems so that students can replicate the
$2.00
3 Ratings
3.5

Digital Download

PDF (377.17 KB)

Unit Rates Better Buy Activity | Mistory Lib
Are you looking for an engaging, no prep, cross-curricular math resource? This activity will not only have students practicing their math skills, but they will also learn about the life of King Solomon. Students will determine the item that has the better buy, or best price based on the unit rate. U

Also included in: Rates to Unit Rates Activity Pack

$1.50
3 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (2.56 MB)

showing 1-24 of 9,113 results

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up