You Selected:

Keyword

comparing prices

Grades

Other

CCSS

Math
ELA

Subjects

Relevance

showing 1-24 of 5,233 results

Best Buys- Comparing Prices
My students are learning how to find the best buy, or item that is cheaper. I started my lesson with pg 3 and 4- my students learned what cheaper and more expensive means by circling the product that costs less/more. Then we did pages 1 and 2- my students had to compare the two stores with the sa
$2.00
18 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (398.79 KB)

Counting Coins and Comparing to Prices
Students will pick an allowance card and count the coins. Students will then look at the items for sale and compare their amount to the prices. Students will then record all items the animal could purchase. This game is great for comparing amounts to prices and it also gives students great practice
Subjects:
Grades:
$3.00
6 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (3.83 MB)

Make It Real: Comparing Prices: Working with Unit Cost
"When am I ever going to use this?" It is a question that has plagued math teachers for decades. Now you can answer the question with a Common-Core-Standards-aligned activity built around a real-world context. Focusing on these Common Core standards: - 6.RP.2 - 6.RP.3 - 6.SP.5 Download contains:
$1.90
4 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (880.59 KB)

Comparing Decimals (Students Shop To Compare Prices) Assessment Activity 4.NF.7
I created the Students Going Shopping for Decimals - Assessment Activity when teaching the 4.NF.7 standard. The aim of this assessment is for the students to buy all 10 items on the list for the least cost. When they find the item i.e. apples, they will need to check that there isn't a card that
$3.90
1 Rating
4.0

Digital Download

ZIP (1.7 MB)

Comparing Prices File Folder Activities
Help you students develop a strategy and the vocabulary to compare prices! This product contains 2 file folder activities- identifying the more expensive price and the less expensive price. These activities will help your students learn which numbers to look at when comparing prices. The folders con
$2.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (1.26 MB)

Dividing Decimals Comparing Prices Activity
Students will practice math concepts by using real world examples. They will compare prices of a weekly add from one store to a sales receipt of a second store. They will divide decimals to figure out which store has the lowest price on each grocery item. Aligned to Common Core Standard 5.NBT.B7 an
FREE
9 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.43 MB)

Comparing Prices
Comparing prices using greater than, less than, or equal.
$0.95
1 Rating
4.0

Digital Download

PDF (211.75 KB)

Math Project - Comparing Prices
Use this project to help students understand how to find the better deal at the grocery store.
Subjects:
Grades:
$1.50
1 Rating
4.0

Digital Download

DOCX (796.02 KB)

The Big Phonics Bundle - A Year of Spelling and Phonics Interactive Activities
This big bundle of phonics packets includes interactive activities to help your students master a school year of different spelling/phonics patterns. These are great for your literacy stations or word work! I use these as my spelling/phonics word work during my guided reading block. The activit
$140.00
$85.00
2,062 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (130.67 MB)

Science Interactive Notebook - Triple Play Bundle - Earth, Life & Physical INB
SCIENCE INTERACTIVE NOTEBOOK TRIPLE PLAY BUNDLE SCIENCE INTERACTIVE NOTEBOOK TRIPLE PLAY BUNDLE is my one-of-a-kind Science Interactive Notebook collection of INB activities, mini-quizzes and teacher notes you WILL NOT find anywhere else and will also save you a bundle - OVER $60 IN SAVINGS compare
$229.90
$159.50
128 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (155.41 MB)

Math Interactive Notebooks: 1st - 5th Grade {THE COMPLETE SET}
Since creating my 1st - 5th grade math INBs, I’ve received many requests from teachers for a complete set with all 5 grade levels. “The Complete Set” of INBs for Grades 1-5 is truly a HUGE amount of material - an entire year’s worth of interactive notebooks for 5 different grade levels, with thous
$203.74
$162.99
33 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (195.34 MB)

PROJECT BASED LEARNING ACTIVITY: NATIONAL PARKS Slideshow, Research, Math
PROJECT BASED LEARNING: National Parks You are going to visit a national park in the United States. You will have to travel to the state of the national park, stay in a hotel or campsite, and pay for the cost of meals. Students can view a PowerPoint of popular National Parks to help decide which one

Also included in: PROJECT BASED LEARNING 10 Unit Bundle #2

$5.79
153 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (19.17 MB)

Project Based Learning Activity:  Arctic Adventure  (PBL)
Project Based Learning Activity: Arctic Adventure This project takes elements of research, writing, reading, science, math, and social studies to learn about the Arctic region. Students will learn about animals, climate, and geography then finish by completing six mini-projects. The research port
$4.75
239 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (18.2 MB)

Make It Real: Activity Library Vol 2: 110 real-world math activities
"When am I ever going to use this?" It is a question that has plagued math teachers for decades. Now you can answer the question. The Make It Real Learning Activity Library, Volume 2 contains 110 engaging common core real-world math activities that demonstrate everyday applications of mathematics.
$40.00
44 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (47.8 MB)

Functional Living Scripts BUNDLE
This BUNDLE contains both my Functional Living Script (Edition 1) and my Functional Living Script (Edition 2). By purchasing this bundle you save more than 15%, compared to the price of buying both of these packets separately! These social scripts are intended to assist young adults who struggle w
$14.50
$12.25
85 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (551.71 KB)

January - May BUNDLE Second Grade Math and Literacy Printables NO PREP
PLEASE be sure to download the preview to see all of the goodies included in this packet. This bundle contains over 200 printables - January, February, March, April, and May. All are for second grade and get progressively more difficult with each month. Each month contains at least twenty litera
$25.00
$20.00
49 Ratings
4.0

Bundle

Percent Change Task Cards
Students find percent change between "then and now" costs of 2 items listed on each card. They then compare the percent increases to determine which item's cost increased the most over the years. Students compare prices of food, cars, homes, salaries and other items from what they cost in past decad

Also included in: Consumer Math Activities Bundle

$3.00
107 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.66 MB)

Talking Turkey: Comparing Costs for Thanksgiving Dinner Math Packet
Open your students’ eyes about what it REALLY costs for a holiday dinner! This 32-page math activity packet is filled with thought provoking questions and data for students to analyze. Activity 1 is based on comparative data from the American Farm Bureau Federation and includes average prices fo
$7.50
56 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.6 MB)

Unit Rate Worksheet
These are real world problems involving pictures from weekly grocery circulars. Use as a worksheet. Another idea for use is to laminate and cut apart, creating task cards which can be placed around the room. Students would travel from card to card working out questions or give each student a card,
Subjects:
Grades:
$2.00
99 Ratings
3.9

Digital Download

PDF (974.89 KB)

LEGO Like Growth Mindset Posters - 8.5"x11", 18"x24" - Ready for Printing
Welcome students and classroom guests with these bright, colorful LEGO Like Growth Mindset posters. This purchase includes multiple different files of ten different Growth Mindset posters in the theme.Step-by-step instructions for uploading these images to Vistaprint.com are provided; however, they

Also included in: LEGO Like Theme Classroom Decor - BUNDLE

$3.50
37 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (69.12 MB)

May Spring Summer Second Grade Math and Literacy NO PREP Common Core Aligned
This great math and literacy packet has 40 printables just for second grade - 20 math and 20 literacy. They can be used in so many ways! It is a spring and summer end-of-school themed packet, so it will be perfect for your May lessons!! This will be perfect for your math centers, literacy centers,

Also included in: January - May BUNDLE Second Grade Math and Literacy Printables NO PREP

$5.00
102 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (9.03 MB)

Unit Rate Worksheet  # 2
This is my second Unit Rate Worksheet. These are real world problems involving pictures from weekly grocery circulars. Use as a worksheet. Another idea for use is to laminate and cut apart, creating task cards which can be placed around the room. Students could then travel from card to card wor
Subjects:
Grades:
$2.00
77 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (816.39 KB)

Back to School! Shop for School Supplies in Madrid, Spain
Students view actual prices from a school supply store in Madrid, Spain and answer questions in Spanish. This is a great cultural activity for students! Students view the conversion rate between Euros and USD and complete math questions about the prices. Students also compare the prices in Spain a
$2.00
15 Ratings
4.0

Digital Download

DOCX (7.77 MB)

Simple Probability: 40 Math Matching Game Cards 7S33
These cards show spinners, dice, and marble bags along with probability as fractions or decimals (CCSS 7.SP.7a). Use them for math center tasks or group activities. Such a fun way to learn! 7S33 stands for the grade, CCSS domain, cluster, and goal. Get the FREE Checklist of Grade 7 Goals along with

Also included in: Grade 7 Multi-Match Math Games for Common Core: BONUS BUNDLE

$2.00
12 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (663.46 KB)

showing 1-24 of 5,233 results

Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up