You Selected:

Keyword

comparing unit rates

Grades

Other

CCSS

Math
ELA

Subjects

Relevance

showing 1-24 of 3,899 results

Unit Rates ~ What's the Better Buy? ~ Comparing Unit Rates
Unit Rates are more fun when shopping for puppy products. Students will be calculating and comparing unit prices at the pet store to determine the better buy. There is space on the worksheet to show work as they calculate the unit price using either the division method or proportion method. Your
$0.95
35 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (813.26 KB)

Comparing Unit Rates
Comparing Unit Rates Task Cards and Recording Sheets CCS 6.RP.2, 3 Included in this product: *20 unique task cards dealing with comparing unit rates *4 different recording sheets *Answer Key This set of 20 task cards covers comparing unit rates word problems in common core standard 6.RP.2 and 6.
$3.00
21 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (42.59 MB)

Comparing Unit Rates Notes
Comparing Unit Rates Notes and Activities, Common Core Standard: 6.RP.A.2,3 Everything you need to introduce and practice comparing unit rates. Included in this product: -Comparing Unit Rates Notes Guided Notes -Comparing Unit Rates Notes Practice Page -Comparing Unit Rates Notes Frayer Models for
$3.00
21 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (122.09 MB)

Comparing Unit Rates or Slopes of Different Situations Lesson PowerPoint
This PowerPoint can be used to model and guide comparing linear relationships in different forms (tables, equations, and graphs) to see which function has the greatest slope. This PowerPoint is meant to be used with common core math standards 8.EE.5, which is 8th grade standard math or with 7th grad
$3.00
17 Ratings
4.0

Digital Download

PPTX (203.09 KB)

Comparing Unit Rates Notes
This document is the notes that go with the Comparing Unit Rates or Slopes in Different Situations PowerPoint that models and guides comparing linear relationships in different forms (tables, equations, and graphs) to see which function has the greatest slope. This PowerPoint is meant to be used wit
$2.00
16 Ratings
4.0

Digital Download

DOCX (42.81 KB)

Comparing Unit-Rates Worksheet, Homework or Quiz
FOLLOW ME ON TPT! This eight question worksheet is perfect for use as either a homework assignment, worksheet or quiz. As an added bonus this worksheet provides a place for the students to verbally explain their process. The file includes PDF worksheet, editable Powerpoint and Answer Key. All pag
$1.00
4 Ratings
3.9

Digital Download

ZIP (157.11 KB)

Comparing Unit Rates to Find the Best Buy
This worksheet compares 12 problems that list 2 prices for products, scholars find the unit rate at each store, and determine who has the best deal.
$1.00
2 Ratings
3.8

Digital Download

DOCX (76.34 KB)

Graphing & Comparing the Unit Rate (Slope) from Proportional Relationships
This worksheet of 5 real world word problems consist of 3 problems where students will compare the unit rate (slope) of two different proportional relationships represented in different ways: table of values, graph, or algebraic expression; and 2 problems where students will graph the two proportion

Also included in: Proportional & Non-proportional Linear Functions & Unit Rate UNIT 5 BUNDLE30%OFF

$1.99
$1.59
1 Rating
4.0

Digital Download

PDF (8.5 MB)

Comparing Unit Rates: The Best Car
In this activity, Your students will compare 3 different cars in 3 different real world scenarios by creating rates and unit rates.
$1.50
1 Rating
4.0

Digital Download

PDF (176.8 KB)

Comparing Unit Rates--Better Buys
This worksheet asks students to find the better buy between two similar products that you might find at the grocery store. Students will calculate the unit rates of each product and compare their answers to find the cheaper product or the better buy.
Subjects:
Grades:
$3.00
1 Rating
4.0

Digital Download

PDF (5.66 MB)

8.EE.5 Comparing Unit Rates Levels of Mastery
This product was created to use as an introduction to teaching the standard. It allows students to evaluate themselves throughout the process of teaching the standard. It can be printed and provided to each student or printed as a poster to be hung in the classroom for easy reference. Levels of ma
$0.95
1 Rating
4.0

Digital Download

PDF (3.14 MB)

Comparing Unit Rate in the Real World Compare Unit Rates Best Buy Value Cookies
Comparing Unit Rate in the Real World. Compare Unit Rate to decide which is the Better Buy, Best Buy, Value, using Chocolate Chip Cookies like students see at the store in the real world, created by Tricks and Treats for Teaching. Students will solve for the Unit Rate for each package of Cookies,
$2.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (55.8 KB)

8.EE.5 Compare Unit Rates Pre-test/ Study Guide/ Reassessment
This resource would be useful in the following ways: → Pre-test before introducing the standard → Study Guide to prepare for the assessment → Reassessment This resource will allow you to measure student understanding of Comparing Unit Rates at various levels of mastery to identify at what level st
$1.25
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (3.7 MB)

Slope to Compare Unit Rates - Stack-Em Up! Activity
Product DescriptionIn this activity, students will use slope to compare and order unit ratesStudents will take turns in this card game matching up cards with a word problem, equation, and graph or table, and then ordering the unit rates by using slope. This is a great small-group activity to use as
Subjects:
Grades:
$2.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (1.16 MB)

Comparing Unit Rate Snakes (Mixed Formats)
Kick it up a notch with formulas and tables to compare unit rates. Help students define the idea of best, not always the most, in different situations. These cards are designed for groups of three or four and include answers at the top and the next question on the bottom. As students answer the c
$1.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (112.76 KB)

Comparing Unit Rates Bump Game: Equations and Tables
Students will have a blast playing BUMP against a partner. This game will require students to analyze tables and equations to identify and compare unit rates between two relationships!
$2.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (488.03 KB)

8.EE.5 Compare Unit Rates Assessment
Assessment for Comparing Unit Rates that measures understanding at various levels of mastery to identify at what level students have progressed. Levels of mastery are: → Beginning → Emerging → Proficient → Advanced EASY printing with answer key Check out the levels of mastery tool created to in
$2.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (4.81 MB)

Thanksgiving Math: Compare Unit Rate of Thanksgiving Dinner Items 6.RP.3
Welcome to Thanksgiving Depot A Thanksgiving Math Activity For Finding Unit Rate Of Holiday Dinner Items CCSS: 6.RP.A.3. & 6.RP.A.3.BStudents are given two similar products of differentpackaging size and cost. They must calculate the unit rateand determine which product is the better deal.Some
$2.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (638.07 KB)

Comparing Unit Rate Word Problems Create the Riddle Activity
Riddles are a great way to make a boring worksheet fun. However, I found students knew the answer to the riddle and just chose the answers to fill in the letters without doing any of the math. This way, students have to create the riddle before they can answer it. Save 50%: 6th Grade Rates & R
$1.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (246.2 KB)

Freebie! Comparing Unit Rates War: Graphs and Tables
Students will analyze graphs and tables by comparing their unit rates through this fun twist on the classic card game war! Enjoy this freebie!!
FREE
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (490.06 KB)

Comparing Unit Rates: The Best Car
In this activity, Your students will compare 3 different cars in 3 different real world scenarios by creating rates and unit rates.
FREE
2 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (176.8 KB)

Comparing Unit Rates - Supermarket Circular Project
In this project, students get to explore comparing unit rates in a real world activity. Students need two circulars from different grocery stores and will compare the prices of items by finding the unit rate, then deciding which is the best deal! Super fun and hands on!
Grades:
Types:
FREE
not yet rated
N/A

Digital Download

DOCX (570.14 KB)

Compare Unit Rates
This foldable has 8 problems that can be used to review comparing unit rates/prices.
$1.00
not yet rated
N/A

Digital Download

DOCX (14.36 KB)

6.RP.A.3 Comparing Unit Rates Compass Partners
This Compass Partners assignment includes a practice problem and 4 additional directional problems (North, East, South, West). Students will be comparing Unit Rates by creating tables to organize thinking. Students choose their own partners for each cardinal direction and complete work in the space
FREE
not yet rated
N/A

Digital Download

DOCX (96.68 KB)

showing 1-24 of 3,899 results

Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up