You Selected:

Keyword

consumer math

Grades

Other

CCSS

Math
ELA

Subjects

Relevance

showing 1-24 of 2,016 results

Consumer Math & Personal Finance - Complete Unit
This set includes everything you need to teach financial literacy to middle or high school students.This is set up with an option of a huge consumer math and personal finance "fun" day in which students rotate through stations, but it also works well as a 1 or 2 week long unit spread throughout norm
$28.00
253 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (17.91 MB)

Consumer Math Activities Bundle for Financial Literacy
This bundle includes a variety of activities for teaching financial literacy in a consumer math class. From tipping to filing taxes to working with integers when balancing a checkbook, this bundle includes activities that will strengthen student understanding of finances and how to work with percent
$33.00
$16.50
139 Ratings
4.0

Bundle

Consumer Math "Life" Budget BUNDLE - Great financial literacy unit
This file contains all you need for a fun filled MONTH of REAL WORLD Math, IT IS A BUNDLE OF TWO PRODUCTS THAT I CURRENTLY HAVE FOR SALE! By purchasing the bundle you will save 10%. The first file is a complete unit on maintaining a checkbook: understanding parts of checks and deposit slips, wr
$11.00
$9.50
193 Ratings
3.9

Bundle

Consumer Math Curriculum Packet + 4 Differentiated Projects - High School SpEd
This packet (400+ pages) includes all of the lesson bundles that can be individually purchased in my store. If you are building a curriculum for a self-contained consumer course, this packet is the best way to get several 3 and 4 day lessons at a GREAT discounted price! *FOUR Differentiated Projec
$138.00
3 Ratings
3.8

Digital Download

ZIP (13.94 MB)

Consumer Math - Credit Card Project
You can purchase this product with other consumer math and personal finance activities and projects in a BUNDLE:Consumer Math and Financial Literacy Activities & Projects BUNDLE**************************************************************************************This is a credit card project mea
$5.00
75 Ratings
3.9

Digital Download

PDF (686.04 KB)

Consumer Math Lesson Bundles Curriculum Packet- High School Special Education
Newly Updated September 2017! This packet (300+ pages) includes all of the lesson bundles that can be individually purchased in my store. If you are building a curriculum for a self-contained consumer course, this packet is the best way to get several 3 and 4 day lessons at a GREAT discounted pri
$127.00
7 Ratings
3.5

Digital Download

ZIP (13.44 MB)

Consumer Math: Road Trip Project
Students will plan a four-day trip to anywhere in the United States. Students will budget for all expenses: gas, hotel, restaurant (meals), and attraction fees. Rubric and presentation template provided. Skills: budgeting; calculating gas mileage; presentation skills; percents; rounding decimals
$3.00
86 Ratings
4.0

Digital Download

DOCX (120.89 KB)

Consumer Math and Financial Literacy Activities & Projects BUNDLE
Teaching personal finance and consumer math to middle and high school students can be difficult because the amount of quality resources that are practical and relevant are hard to find. Schools need to do a better job of teaching students to be financially literate and better consumers. Consumer mat
$28.50
$24.00
4 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (27.01 MB)

Personal Financial Literacy Unit BUNDLE Consumer Math Skills Vocabulary Words
In this financial literacy activities bundle, you will receive a money and banking crossword puzzle, interactive notebook, quiz, task cards, and a set of ten writing papers. These activities work well for a finance unit, special education math, life skills and applied math courses.You will receive t
$9.50
$6.65
54 Ratings
4.0

Bundle

Consumer Math Checkbook Unit - Great financial literacy unit
This file contains all you need for a fun filled week of REAL WORLD Math, This is a complete unit on maintaining a checkbook: understanding parts of checks and deposit slips, writing checks and deposit slips, keeping a checkbook register, and balancing a bank statement. I usually do this project a

Also included in: Consumer Math "Life" Budget BUNDLE - Great financial literacy unit

$4.25
109 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (3.37 MB)

Consumer Math Jeopardy Style Game Show
Looking for an exciting way to practice and review Consumer Math for 7th-8th grade? Here it is..and in a fun, INTERACTIVE powerpoint! With 25 practice problems, in a game show setting, your students will get lots of review. These games do not appear to work on Macs. If you have a Mac, please pas
$4.00
21 Ratings
3.9

Digital Download

PPTX (5 MB)

Consumer Math "It's My life" Budget Unit - Great financial literacy unit
This file contains all you need for two to three fun filled weeks of REAL WORLD Math. It contains 4 action filled PowerPoint presentations (over 50 slides in total), and all supporting documents for students to complete each phase of the project (27 pages). This is a complete unit that focusses on

Also included in: Consumer Math "Life" Budget BUNDLE - Great financial literacy unit

$6.75
44 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (41.2 MB)

Consumer Math Interactive Notes
Included here are interactive notebook pages to teach gross and net pay, paycheck deductions, pay schedules, pay conversions (ex: between hourly and annual pay), percentages and net pay estimating. This set of pages also works great to teach decimals and percentages in real-world contexts. You can s
$4.00
76 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (2.48 MB)

Sixth Grade Consumer Math Task Cards - Common Core Standards - Black and White
Included in this bundle are 32 task cards for 6th grade consumer math: - Sales Prices - Which is the better coupon? - Percents, tips, mark-ups, etc. - Simple Interest - Unit Prices Included: - 32 Task Cards - Answer Document - Answer Key Common Core Information: 6.RP.1, 2, & 3 – Understan
$2.75
46 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.07 MB)

Money Math Book 5 Practical Consumer Math
Here your students will learn practical consumer math skills, buying and bartering for goods or services. They will also learn and practice their spending money skills by using these spending money worksheets, lesson plans, lessons, activities, and exercises. They will learn what's the correct chang
$5.98
22 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.32 MB)

Consumer math activities - Money word problems fun, engaging (Gr.6-9)
Here are 4 math activities involving budgeting, unit pricing, rounding to the nearest penny, and more. In today's financial climate, consumer math is critical! Three fun, challenging explorations involving a camping trip, a day at the mall, and a late night visit to greasy spoon diner. An 8 question
$2.50
48 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (512.4 KB)

Consumer Math Word Problems: Interest, Wages, Shopping, and Money in Words
Consumer Math Word Problems: Interest, Wages, Shopping, and Money in Words Includes the following: Compound Interest (annually, semiannually, quarterly, monthly, and daily) Simple Interest Shopping Problems Wages Money in Words 42 pgs. Worksheets + 42 pgs. Answer sheets + Bonus: Consumer Math: Les
$3.99
36 Ratings
3.9

Digital Download

ZIP (1.18 MB)

Family Vacation Budgeting Project Consumer Math
This is a family vacation budgeting project that was created for a Consumer Math class, but it can be used for all math classes. This project allows students to work in groups while researching various travel sites on the internet. This project also teaches students about time zones, the current cos
$5.00
16 Ratings
3.9

Digital Download

PDF (258.5 KB)

The Real World Checkbook Project: Consumer Math, Percents, and more
Tired of your students asking you, “When are we ever going to need this in life?” This project is a great way to get your students to work collaboratively, use their creativity, practice their math skills, and learn what it’s like to live in The Real World. Through this project students will have
$4.00
25 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (3.75 MB)

Consumer Math Word Problems: Shopping Around Town
Practical life skills! The car tires at Greg’s Auto Supply are displayed with a sign that reads: Reg. Price $43.50. On sale for $37.50. Carol bought four tires on sale. How much did she spend? How much did she save? The 27 lessons present students with real-life finance situations. In each lesson

Also included in: Consumer Math Word Problems & Vocabulary {Bundle}

$3.00
$2.40
23 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (12.66 MB)

Consumer Math: Earnings Statement - Understanding a Paycheck
You can purchase this product with other consumer math and personal finance actvities and projects in a BUNDLE: Consumer Math and Financial Literacy Activities & Projects BUNDLE ************************************************************************************** The product includes a sample
$3.50
22 Ratings
3.9

Digital Download

PDF (521.66 KB)

Set of 60 Consumer Math Sales Tax Discount Tip Total Cost Price Task Cards
This set of 60 task cards focuses on the skills of Consumer Math with real-world word problem applications. 2 Sets are included and are great for differentiation and math extensions. 1st Set - 30 task cards focusing on calculating tip, sales tax, and discount 2nd Set - 30 task cards with extensi
$3.00
22 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (555.06 KB)

Personal Financial Literacy Worksheets, Consumer Math Skills Money & Banking
You will receive ONE money and banking crossword puzzle, clues, word bank, and answer key. It works well as a supplement to financial literacy activities for a life skills special education math classroom. You will also receive 10 writing papers.Vocabulary words include:debit cardchecking accountsav

Also included in: Personal Financial Literacy Unit BUNDLE Consumer Math Skills Vocabulary Words

$2.00
20 Ratings
3.7

Digital Download

PDF (1.06 MB)

Civics, Economics & Consumer Math Jeopardy Style Review Game Social Studies!
Unlimited play! - Over 100 questions multiple choice and short answer style in a dynamic Power Point set up that provides endless replay value. Students will never know what is coming next! No Prep - just plug and play. POWER POINT IS NOT REQUIRED - if you don't have Power Point installed, this pac
$7.50
$4.25
not yet rated
N/A

Digital Download

ZIP (1.24 MB)

showing 1-24 of 2,016 results

Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up