You Selected:

Keyword

consumer math project

Grades

Other

CCSS

Math
ELA

Subjects

Relevance

showing 1-24 of 320 results

Ratios and Proportions 20 - Consumer Math Project - Business  Manager
• Solve consumer math applications while playing the role of “business manager.” • Difficulty solving percent problems is due to the inability to recognize what the question is asking. • Consumer math problems do not always ask to find the percent of a number. Focus is on identifying whether the
$2.99
1 Rating
3.9

Digital Download

DOCX (27.36 KB)

Consumer Math Project: Tax, Tip, Discount, Markup, Unit Rates
I wanted a project that would let my students apply their consumer math knowledge in a real life scenario. The project has them tract income and expenses over two months with the information they are given. They need to calculate take home pay, buying clothes and food, determining a cell phone plan
Subjects:
Grades:
FREE
6 Ratings
4.0

Digital Download

DOCX (1.54 MB)

4th Grade Math Projects, Weekly Math Enrichment Projects For the Entire Year!
4th Grade Math Enrichment Research Projects for the Entire Year, 32 weeks! Projects range from calculating ticket prices, the cost to build the St. Louis Arch, to how many pencils come from one tree and so much more! Great for early finishers, advanced learners and whole class fun. No teacher prep

Also included in: 4th Grade Enrichment Project Bundle! Reading, Science, Math Projects All Year!

$8.79
740 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (2.31 MB)

3rd Grade Math Projects, Weekly Math Enrichment Projects for the Entire Year!
3rd Grade Math Enrichment Research Projects for the Entire Year, 32 weeks! From researching the prices of pets to calculating the differences between the heights of buildings, your students will love these projects. Great for early finishers, advanced learners and whole class fun. No teacher prep,
$8.79
651 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (5.55 MB)

5th Grade Math Projects, Weekly Math Enrichment Projects For the Entire Year!
5th Grade Math Enrichment Research Projects for the Entire Year! From calculating how much food an animal eats in a week to researching and converting the longest rivers in the world, your students will love these research projects. Great for early finishers, advanced learners and whole class fun.

Also included in: 5th Grade Enrichment Project Bundle! Reading, Science, Math Projects All Year!

$8.79
692 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (3.17 MB)

Consumer Math "Life" Budget BUNDLE - Great financial literacy unit
This file contains all you need for a fun filled MONTH of REAL WORLD Math, IT IS A BUNDLE OF TWO PRODUCTS THAT I CURRENTLY HAVE FOR SALE! By purchasing the bundle you will save 10%. The first file is a complete unit on maintaining a checkbook: understanding parts of checks and deposit slips, wr
$11.00
$9.50
190 Ratings
3.9

Bundle

Consumer Math Curriculum Packet + 4 Differentiated Projects - High School SpEd
This packet (400+ pages) includes all of the lesson bundles that can be individually purchased in my store. If you are building a curriculum for a self-contained consumer course, this packet is the best way to get several 3 and 4 day lessons at a GREAT discounted price! *FOUR Differentiated Projec
$138.00
3 Ratings
3.8

Digital Download

ZIP (13.94 MB)

Consumer Math - Credit Card Project
You can purchase this product with other consumer math and personal finance actvities and projects in a BUNDLE: Consumer Math and Financial Literacy Activities & Projects BUNDLE ************************************************************************************** This is a credit card project
$5.00
70 Ratings
3.9

Digital Download

PDF (686.04 KB)

Consumer Math Lesson Bundles Curriculum Packet- High School Special Education
Newly Updated September 2017! This packet (300+ pages) includes all of the lesson bundles that can be individually purchased in my store. If you are building a curriculum for a self-contained consumer course, this packet is the best way to get several 3 and 4 day lessons at a GREAT discounted pri
$127.00
7 Ratings
3.5

Digital Download

ZIP (13.44 MB)

6th Grade Math Projects, Weekly Math Enrichment Projects For the Entire Year!
6th Grade Math Enrichment Research Projects for the Entire Year! From calculating zoo ticket prices with different packages and different percentage discounts, to creating ratios to record famous historical flights, to calculating the circumference and area of record breaking items; your students wi
$8.79
115 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (2.29 MB)

Consumer Math: Road Trip Project
Students will plan a four-day trip to anywhere in the United States. Students will budget for all expenses: gas, hotel, restaurant (meals), and attraction fees. Rubric and presentation template provided. Skills: budgeting; calculating gas mileage; presentation skills; percents; rounding decimals
$3.00
84 Ratings
4.0

Digital Download

DOCX (120.89 KB)

Consumer Math and Financial Literacy Activities & Projects BUNDLE
Teaching personal finance and consumer math to middle and high school students can be difficult because the amount of quality resources that are practical and relevant are hard to find. Schools need to do a better job of teaching students to be financially literate and better consumers. Consumer mat
$23.50
$18.00
4 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (20.51 MB)

Consumer Math Checkbook Unit - Great financial literacy unit
This file contains all you need for a fun filled week of REAL WORLD Math, This is a complete unit on maintaining a checkbook: understanding parts of checks and deposit slips, writing checks and deposit slips, keeping a checkbook register, and balancing a bank statement. I usually do this project a

Also included in: Consumer Math "Life" Budget BUNDLE - Great financial literacy unit

$4.25
107 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (3.37 MB)

Consumer Math Jeopardy Style Game Show
Looking for an exciting way to practice and review Consumer Math for 7th-8th grade? Here it is..and in a fun, INTERACTIVE powerpoint! With 25 practice problems, in a game show setting, your students will get lots of review. These games do not appear to work on Macs. If you have a Mac, please pas
$4.00
21 Ratings
3.9

Digital Download

PPTX (5 MB)

Consumer Math "It's My life" Budget Unit - Great financial literacy unit
This file contains all you need for two to three fun filled weeks of REAL WORLD Math. It contains 4 action filled PowerPoint presentations (over 50 slides in total), and all supporting documents for students to complete each phase of the project (27 pages). This is a complete unit that focusses on

Also included in: Consumer Math "Life" Budget BUNDLE - Great financial literacy unit

$6.75
44 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (41.2 MB)

Tax Rate -- Financial Literacy Percent - 21st Century Math Project
Introduce students to everyone's favorite topic -- Taxes. Often misunderstood, this project aims to be an introduction for students which allows them to work through real life scenarios and practice percentages. In this 21st Century Math Project, you will be given a mapping to the Content Standard

Also included in: Ratio, Proportion & Percent -- Pre-Algebra Curriculum Bundle -- All You Need

$5.00
56 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (2.96 MB)

Family Vacation Budgeting Project Consumer Math
This is a family vacation budgeting project that was created for a Consumer Math class, but it can be used for all math classes. This project allows students to work in groups while researching various travel sites on the internet. This project also teaches students about time zones, the current cos
$5.00
16 Ratings
3.9

Digital Download

PDF (258.5 KB)

The Real World Checkbook Project: Consumer Math, Percents, and more
Tired of your students asking you, “When are we ever going to need this in life?” This project is a great way to get your students to work collaboratively, use their creativity, practice their math skills, and learn what it’s like to live in The Real World. Through this project students will have
$4.00
24 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (3.75 MB)

Consumer Math: Earnings Statement - Understanding a Paycheck
You can purchase this product with other consumer math and personal finance actvities and projects in a BUNDLE: Consumer Math and Financial Literacy Activities & Projects BUNDLE ************************************************************************************** The product includes a sample
$3.50
22 Ratings
3.9

Digital Download

PDF (521.66 KB)

Consumer Math: On a Budget
Students will learn how to set a personal budget while building a clothing wardrobe for themselves. Situation: A fire has destroyed all of your clothes. You must replace your entire wardrobe. The catch? You are on a strict budget. How strict? $400.00. The less you spend, the more you win. Skills:
$3.00
18 Ratings
3.9

Digital Download

DOCX (102.98 KB)

Real World Math Project-Your 1st Apartment
Tell students to imagine that they have just graduated from college, landed their first job, and are able to get their own apartment. Students use the internet to price out everything that they will need to get their place "move in" ready. There is no budget on this one, however teachers might tel
$1.50
16 Ratings
3.9

Digital Download

PDF (173.87 KB)

Consumer Math Scavenger Hunt
This project requires students to locate and research 40 consumer math topics. Topics range from renter's and auto insurance to payroll deductions, minimum wage, education expenses and career comparisons, to name a few. Several supplemental activities are listed, as well as activities for meeting
$8.00
4 Ratings
3.9

Digital Download

PDF (609.13 KB)

Consumer Math Car Buying Project
This project requires students to research 16 important topics before buying a vehicle: price of tags and insurance, loan percentage rates, sales tax, miles per gallon, consumer safety ratings, etc. This project is particularly pertinent to eighth graders and high school students. Students complet
$8.00
3 Ratings
3.8

Digital Download

PDF (744.15 KB)

EDITABLE! Consumer Math - Plan a Road Trip
A great way to review consumer math skills and percentages with students! Students select an out-of-state location to travel to, research costs and attractions, and reflect on the process. Note: Items to be edited by teacher are highlighted in yellow.
Subjects:
Grades:
$1.00
8 Ratings
4.0

Digital Download

DOCX (1.05 MB)

showing 1-24 of 320 results

Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up