Results for cost per unit

Relevance

You Selected:

Keyword

cost per unit

Grades

Other

CCSS

Math
ELA

Subjects

Cost Per Unit (Fun Way to Divide with Decimals)
I like to teach cost per unit when we are dividing with decimals because I think it is the most practical real-life application. This includes: * A brief Powerpoint with 4 examples of calculating cost per unit (can be edited) * An activity to discover the cheapest way to eat pizza (making it at ho
$3.00
5 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (1.24 MB)

Cost Per Unit Proportions Practice
SPI 8th grade 1.3 Tasks ask students to compare the cost per unit of products in order to find the best buy. Students use proportional relationships (proportions) to complete the tasks. Tasks include multiple choice and constructed response questions.
Subjects:
Grades:
$1.00
2 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (1007.86 KB)

Functional Math- Volume 1- Grocery Shopping
This workbook is the first of my Functional Math series. Grocery shopping math helps students learn the basics about how to use ads, how coupons can save money, matching products to purchase totals, visual product recognition and matching, finding the best deals, and unit pricing. Functional math is

Also included in: Mutli-Level Resource Bundle-Grocery Store Theme

$4.00
103 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (2.05 MB)

Long-Run Average Total Cost Activity
Build your students' comprehension of long-run average total cost with this engaging and multi-faceted activity!This activity includes:1) This "Long-Run Average Total Cost" Activity includes 4 parts. It begins with a detailed flowchart that illustrates the process by which firms use short-run averag
$3.00
1 Rating
3.6

Digital Download

PDF (2.17 MB)

Perfectly Competitive Firms Bundle
Are you looking for that perfect lesson that engages your students and helps them understand perfectly competitive firms? This bundle has EVERYTHING you need!This "Perfectly Competitive Firms" bundle includes:1) A customizable lecture that you can adjust to meet your needs and the needs of your stud
$9.99
$6.99
1 Rating
4.0

Digital Download

ZIP (31.76 MB)

Math and Economics Introductory Activity
This was designed for an introductory unit for a 12th grade economics course, but could be used as an extension activity for many math classrooms as well. Students will be introduced to the following concepts by exploring fun word problems: profit, cost per unit, market research, cost of living,
$3.50
1 Rating
3.5

Digital Download

DOC (162 KB)

Discovering the Marketing Mix: Price
This bundle of lessons introduces students to the concept of price through a variety of engaging activities. These lessons challenge students to discover the concepts on their own or in teams before reflecting with class discussion. The packet includes: ? Cupcake Challenge activity, presentation gu
$2.99
1 Rating
4.0

Digital Download

PDF (291.47 KB)

Graphing Costs Activity
Ugh! Graphing production costs... Student can really struggle with this one, but we've got you covered. If you're looking for an engaging and dynamic lesson that hits multiple intelligences and gives your students an opportunity to calculate and graph fixed costs, variable costs, total costs, and m
$5.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (3.6 MB)

Graphing Cost Curves Bundle
Teaching how to graph cost curves can be tough, and students can find it difficult to understand. We get it, and we're here to help! This engaging and comprehensive bundle has every tool you need to put together a complete lesson that gets the job done!This "Graphing Cost Curves" bundle includes:1)
$10.99
$7.99
not yet rated
N/A

Digital Download

ZIP (27.33 MB)

Long-Run Average Total Cost Bundle
Introduce your students to the concept of long-run average total cost and help your students graph returns to scale with this fantastic bundle!This "Long-Run Average Total Cost" bundle includes:1) A customizable lecture that you can adjust to meet your needs and the needs of your students. This bund
$7.99
$4.99
not yet rated
N/A

Digital Download

ZIP (21.52 MB)

Marginal Utility Bundle
Are you looking for that perfect lesson that engages your students and helps them understand marginal utility and utility maximization? This bundle has EVERYTHING you need and includes TWO ACTIVITIES! This "Marginal Utility" bundle includes: 1) A customizable lecture that you can adjust to meet yo
$9.99
$6.99
not yet rated
N/A

Digital Download

ZIP (24.51 MB)

Lemonade War Novel Study Unit Bundle with Lemonade Stand Simulation Activity
The Lemonade War Novel Study by Jacqueline Davies: Complete Read Aloud Novel Study Unit with Lemonade Stand Simulation ActivityThis is bundle of activities is a fully integrated, creative, and comprehensive Lemonade War novel study unit. It is designed to be used as a whole class read aloud unit an
$7.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (2.42 MB)

Lemonade Stand Simulation - Adding, Subtracting, and Multiplying Decimals
Lemonade Stand Simulation - Adding, Subtracting, Multiplying, and Dividing Decimals. This package contains a complete Lemonade Stand Simulation Activity - a great hands-on way to practice money math and adding, subtracting, multiplying, and dividing decimals. 25 PAGES OF RESOURCES!!!This creative
$4.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (925.64 KB)

Perfectly Competitive Firms Activity
Start your students off right by building their comprehension of perfectly competitive firms with this engaging and multi-faceted activity!This activity includes:1) This "Perfectly Competitive Firms" Activity includes 7 parts. It begins with a detailed list of characteristics of perfectly competitiv
$4.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (5.64 MB)

Demand and Marginal Utility Activity
Are you looking for the perfect activity that will engage your students and give them an opportunity to work with the principles behind the law of demand and diminishing marginal utility? Look no further. This is the one you've been looking for!This activity includes:1) This "Demand and Marginal Uti
$3.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (2.93 MB)

Introduction to Shopping Unit II
In this unit, kids will be expected to:- calculate cost per weight, cost per unit, bundles- calculate appropriate tip- determine % off using a coupon- determining the better buy using different coupons- calculating sales tax- calculating final bill
$20.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (1.38 MB)

Decimal Division pack (Holiday themed)
This includes: * A decimal division assessment in which students must divide the cost of 14 products by their number or units (7 products from Target and 7 products from WalMart). They must decide which store has the better deal for each product. At the end of the test, they must explain where they
$2.00
not yet rated
N/A

Digital Download

ZIP (3.59 MB)

Year End BBQ- Problem Based Learning
This resource is designed to incorporate both math and language. Students are asked to plan a BBQ lunch for their grade. They need to pick two stores and compare and contrast them. This resource is designed to give students a real life scenario to learn about cost per unit and total costs. It will b
$2.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (72.57 KB)

Rational_Order_CPU_Solve_Cumulative Review
This cumulative review has students practicing 4 standards: - Rational vs. Irrational Numbers - Ordering Real Numbers - Cost Per Unit (Unit Rate) - Solving equations with 1 variable
Subjects:
Grades:
$1.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (79.53 KB)

Bank of Do Now Questions_8th Grade Math
This is a 30 page bank of various "Do Now" or bell ringer questions organized by topic/standard. The standards are based on 8th grade math, but the questions can be used for other grades as well. The topics/standards are as follows: Distance, Rate, and Time, Qualitative Graphs, Cost Per Unit, Orde
Subjects:
Grades:
$2.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (789.06 KB)

Multi Step Money Problems
Do your students need more practice with multi-step word problems involving buying groups of things and finding change? This product contains 2 pages ~8 problems ~The first 4 do not contain decimals (with change) ~The 2nd 4 contain problems where the cost per unit has decimals (change
$2.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (294.14 KB)

Stem Interactive Catapult Lab
Your budding science will explore designing and creating their own marshmallow catapult. Student teams will compete with other student teams to shoot the marshmallow the farthest. To crank up the competition, they will be charged for supplies and it will be computed into their score. The smallest
$5.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PPTX (864.23 KB)

Money Word Problems -Final Price, Change and Cost Task Cards and UNIQUE Activity
This 15 Money Word Problems Task Card resource allows your students to calculate change, find total cost, find the cost per unit, as well as adding simple sums of money all in word problem format. Example Questions Include: Question 1: Sylvan received a $50 Apple gift card and has spent $27.50 so f
FREE
6 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (1014.51 KB)

Roller Coaster Math Madness
Measure the distance around the inside and outside roller coaster tracks. Compare the track distance and speed. Calculate the cost of materials and write simple equations to represent the cost per units or groups.
FREE
1 Rating
4.0

Digital Download

PDF (1.03 MB)

showing 1-24 of 1,790 results

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up