You Selected:

Keyword

culinary math

Grades

Other

Subjects

Relevance

showing 1-52 of 95 results

Culinary Math ppt on Conversion factor
Culinary Math ppt on Conversion factor Standardized recipes, recipe conversions total yield = number of portions x serving size number of portions = total yield ÷ serving size serving size = total yield ÷ number of portions **Also available for purchase-Handout for student to follow along and inpu
$4.00
3 ratings
4.0

Digital Download

PPTX (137.84 KB)

Intro to Culinary Math EP-AP unit cost & Yield Percentages
Culinary Math homework that introduced As Purchased and Edible Portion Cost and Yield Percentages. Includes formulas and Key
$2.00
3 ratings
4.0

Digital Download

PDF (123.9 KB)

Beginning Level Culinary Math Assessment with Key
45 fill in the blank questions including abbreviations, equivalents and basic conversions. Examples include teaspoons to tablespoons, tablespoons to cups, pints to cups and quarts, ounces to pounds, cups to gallons, conversions for 3/8, 5/8 and 7/8. I use this throughout the semester to measure st
$1.50
1 rating
4.0

Digital Download

PDF (225.09 KB)

Culinary Math Calculations
This worksheet/Quiz uses an actually recipe to figure food cost. Totals include the introduction of what Q factor is when figuring cost either personally or in a restaurant setting. The worksheet/Quiz is set to align with Culinary Kansas State Standards. Addition, multiplication, division and fra
FREE
2 ratings
4.0

Digital Download

ZIP (136.15 KB)

Breakfast Burrito Lab
This set has complete recipe, worksheet and key. The lab sheet incorporates recipe, work list with procedures, figuring food cost and worksheet to go with Food for Today textbook Eggs chapter. It has been aligned with the Kansas State culinary and math standards since it includes addition, subtrac
$2.00
3 ratings
4.0

Digital Download

ZIP (171.98 KB)

Calzone Lab
This set has complete recipe, worksheet and key. The lab sheet incorporates recipe, work list with procedures, figuring food cost and worksheet to go with Food for Today textbook. It has been aligned with the Kansas State culinary and math standards since it includes addition, subtraction, multipli
$2.00
3 ratings
4.0

Digital Download

ZIP (258.56 KB)

Apple Scones Lab
This set has complete recipe, worksheet and key. The lab sheet incorporates recipe, work list with procedures, figuring food cost and worksheet to go with Food for Today textbook Fruits chapter. It has been aligned with the Kansas State culinary and math standards since it includes addition, subtra
$2.00
not yet rated
N/A

Digital Download

ZIP (403.46 KB)

Cheddar Bay Biscuit Lab
This set has complete recipe, worksheet and key. The lab sheet incorporates recipe, work list with procedures, figuring food cost and worksheet to go with Food for Today textbook. It has been aligned with the Kansas State culinary and math standards since it includes addition, subtraction, multiplic
$2.00
2 ratings
4.0

Digital Download

ZIP (70.04 KB)

Sloppy Joes Lab
This set has complete recipe, worksheet and key. The lab sheet incorporates recipe, work list with procedures, figuring food cost and worksheet to go with Food for Today textbook. It has been aligned with the Kansas State culinary and math standards since it includes addition, subtraction, multipli
$2.00
1 rating
4.0

Digital Download

ZIP (636.17 KB)

Chocolate Chip Muffin Lab
This set has complete recipe, worksheet and key. The lab sheet incorporates recipe, work list with procedures, figuring food cost and worksheet to go with Food for Today textbook. It has been aligned with the Kansas State culinary and math standards since it includes addition, subtraction, multipli
$2.00
1 rating
4.0

Digital Download

ZIP (77.62 KB)

Biscuits & Gravy Lab
This set has complete recipe, worksheet and key. The lab sheet incorporates recipe, work list with procedures, figuring food cost and worksheet to go with Food for Today textbook Baking Basics chapter. It has been aligned with the Kansas State culinary and math standards since it includes addition,
$2.00
1 rating
4.0

Digital Download

ZIP (344.62 KB)

Cowboy Cookie Lab
This set has complete recipe, worksheet and key. The lab sheet incorporates recipe, work list with procedures, figuring food cost and worksheet to go with Food for Today textbook. It has been aligned with the Kansas State culinary and math standards since it includes addition, subtraction, multiplic
$2.00
not yet rated
N/A

Digital Download

ZIP (94.84 KB)

Pasta Salad Lab
This set has complete recipe, worksheet and key. The lab sheet incorporates recipe, work list with procedures, figuring food cost and worksheet to go with Food for Today textbook Salad chapter. It has been aligned with the Kansas State culinary and math standards since it includes addition, subtrac
$2.00
1 rating
4.0

Digital Download

ZIP (84.67 KB)

Spaghetti with Maranara
This set has complete recipe, worksheet and key. The lab sheet incorporates recipe, work list with procedures, figuring food cost and worksheet to go with Food for Today textbook Meat chapter. It has been aligned with the Kansas State culinary and math standards since it includes addition, subtract
$2.00
2 ratings
4.0

Digital Download

ZIP (896.88 KB)

Mini Lasagna Cups Lab
This set has complete recipe, worksheet and key. The lab sheet incorporates recipe, work list with procedures, figuring food cost and worksheet to go with QR code. It has been aligned with the Kansas State culinary and math standards since it includes addition, subtraction, multiplication, division,
$2.00
not yet rated
N/A

Digital Download

ZIP (505.25 KB)

Intro to Culn Math Recipe Yields
Intro to culinary Math Recipe Yield Number of Servings Conversion Factor
Subjects:
Grades:
$2.00
2 ratings
4.0

Digital Download

PDF (125.98 KB)

Spicy Mac & Beef Lab
This set has complete recipe, worksheet and key. The lab sheet incorporates recipe, work list with procedures, figuring food cost and worksheet to go with Food for Today textbook Stir Fry and Casserole chapter. It has been aligned with the Kansas State culinary and math standards since it includes
$2.00
not yet rated
N/A

Digital Download

ZIP (62.85 KB)

Potato Pizza Lab
This set has complete recipe, worksheet and key. The lab sheet incorporates recipe, work list with procedures, figuring food cost and worksheet to go with Food for Today textbook. It has been aligned with the Kansas State culinary and math standards since it includes addition, subtraction, multipli
$2.00
not yet rated
N/A

Digital Download

ZIP (294.38 KB)

Baked Potato with Cheesy Vegetables
The lab is a 2 day lab with the emphasis being on Food Preservation, freezing. This set has complete recipe, worksheet, fruit and vegetable trivia, and key. The lab sheet incorporates recipe, work list with procedures, figuring food cost and worksheet to go with the Fruit and Vegetable trivia sheet
$2.00
2 ratings
4.0

Digital Download

ZIP (2.41 MB)

Potato & Broccoli Chowder
This set has complete recipe, worksheet and key. The lab sheet incorporates recipe, work list with procedures, figuring food cost and worksheet to go with Food for Today textbook. It has been aligned with the Kansas State culinary and math standards since it includes addition, subtraction, multipli
$2.00
not yet rated
N/A

Digital Download

ZIP (116.21 KB)

Flavorful Popcorn Balls
This set has complete recipe, worksheet and key. The lab sheet incorporates recipe, work list with procedures, figuring food cost and worksheet to go with information found on the internet using the QR code or URL address. It has been aligned with the Kansas State culinary and math standards since
$2.00
not yet rated
N/A

Digital Download

ZIP (71.5 KB)

Black Bean & Corn Quesadillas Lab
This set has complete recipe, worksheet and key. The lab sheet incorporates recipe, work list with procedures, figuring food cost and worksheet to go with Food for Today textbook. It has been aligned with the Kansas State culinary and math standards since it includes addition, subtraction, multipli
$2.00
not yet rated
N/A

Digital Download

ZIP (72.45 KB)

Cottage Cheese Cookie Lab
This set has complete recipe, worksheet and key. The lab sheet incorporates recipe, work list with procedures, figuring food cost and worksheet to go with QR code. It has been aligned with the Kansas State culinary and math standards since it includes addition, subtraction, multiplication, division,
$2.00
not yet rated
N/A

Digital Download

ZIP (313.83 KB)

PROJECT BASED LEARNING MATH AND STEM: OPEN AND DESIGN A FOOD TRUCK
Food trucks are now the big craze for food lovers. This project based learning idea helps your students design and open their own food truck. They also learn about the foods from different countries, entrepreneurship, and economics. This student-centered PBL unit incorporates collaboration and diffe
$6.99
170 ratings
4.0

Digital Download

ZIP (85.98 MB)

Intro to Culn Math- Food Cost Percentage and Basic selling cost
Intro to Culinary Math- Food Cost Percentage and Basic selling cost Math homework/handout
$2.50
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (88.77 KB)

A YEAR of Math Challenges {SUPER BUNDLE} Math Centers,FF,Homework,Extensions
An entire YEAR of Math Challenges & Brainteasers to challenge your high flying 2nd and 3rd grade students! Includes 484 NO PREP math printables you can use for math centers, fast finishers, homework, number talks, small groups, enrichment contracts, morning work, or whole class problem solving!
$112.00
$89.00
5 ratings
4.0

Digital Download

ZIP (58.29 MB)

Chili Con Queso Lab
This set has complete recipe, worksheet and key. The lab sheet incorporates recipe, work list with procedures, figuring food cost and worksheet to go with Food for Today textbook Milk chapter. It has been aligned with the Kansas State culinary and math standards since it includes addition, subtract
FREE
not yet rated
N/A

Digital Download

ZIP (299.42 KB)

November Math Challenges & Brainteasers-Thanksgiving Fast Finishers, Centers, HW
Use these PRINT and GO Thanksgiving and fall themed math activities to challenge your high flying 2nd and 3rd grade students during the month of November. Includes 26 NO PREP math printables with answer keys you can use for math centers, homework, fast finishers, small groups, number talks, math con
$6.00
6 ratings
4.0

Digital Download

PDF (3.57 MB)

Eight Mini Quizzes for Culinary Arts or FACS; Sanitation, Measurement and Math
I use these mini quizzes as a warm-up to see what my students remember. I hope they can be useful to you! Here are 8 different mini quizzes. 6 of the quizzes have 3 questions each and 2 of the quizzes are math problems of just 1 question for a total of 20 different questions.There are 9 copies per
$2.00
12 ratings
3.9

Digital Download

PDF (51.37 KB)

Video Demonstration Project (Culinary Arts focused)
One of the best ways that students can learn is if they are the teachers. One way that my culinary students do this is through the video demonstration project. Students work in groups of 2-3 and create their own how-to video. In this version students demonstrate how to do a culinary skill (i.e. bl
$6.00
1 rating
3.5

Digital Download

ZIP (155.6 KB)

Kitchen Math
Teach kitchen abbreviations, how to convert pounds to ounces, ounces to pounds, kitchen measurements, and the costs for foods with these fun games, activities, posters and worksheets geared towards high school students. What is included? » Abbreviation Poster » Abbreviation Fill in Chart » Abbrevi
$5.00
1 rating
4.0

Digital Download

PDF (986.42 KB)

Eight New Mini Quizzes Culinary Arts FACS Sanitation, Measurement, Math, Methods
8 New Mini Quizzes! I use these mini quizzes as a warm-up to see what my students remember. I hope they can be useful to you! Here are 8 more mini quizzes with 3 questions each. There are 9 per page that need to be cut out/copied as needed. Sample questions include: How many ounces are in 2.5 cu
$2.00
2 ratings
4.0

Digital Download

PDF (35.62 KB)

Applesauce Yield Lesson-Cooking Activity for Applied Math or Culinary Arts/FACS!
In this lesson, students work in small groups to make the concepts of yield percent, fabricated cost and cost per portion come to life. Also works with the whole class working together to make one pot of applesauce if you don't have access to enough kitchen equipment. You can use any quantity of ap
$4.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (463.29 KB)

Yields Slideshow for use with Applesauce Yields Activity; Math or Culinary Arts!
10-slide Slideshow to introduce yield percents, as purchased quantity, as purchased cost, fabricated cost and cost per portion. There are examples of each equation and I usually give a few additional scenarios verbally for the students to calculate as practice for each equation as we go through th
$2.00
3 ratings
4.0

Digital Download

PPTX (1.84 MB)

Measurement Word Search; FACS, Culinary, Bellringer, Volume, Weight, Measuring
Measurement Word Search with Answer Key Use as a bellringer, to reinforce measurement lessons, or if you just need a few minutes of quiet! I hope you find this useful! Words: GALLON QUART PINT CUP TEASPOON TABLESPOON PINCH OUNCE GRAM KILOGRAM LITER SCALE VOLUME WEIGHT Check out my Measurement S
$1.00
2 ratings
4.0

Digital Download

PDF (205.9 KB)

Culinary Conversions-Common Measuremts Visual Aid Handout
Simple Handout to help students visual see and remember common culinary measurements and equivalents
$2.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (147.01 KB)

Restaurant Mania Board Game (Culinary, Hospitality and Tourism)
Restaurant Mania Board Game Restaurant mania is a Monopoly inspired board game. This is a fun and easy game for students to play while learning trivia related to the restaurant industry. This product is great for Culinary, Hospitality and Tourism courses. Everything included in this product can be
$4.95
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (2.06 MB)

Intro to Culn Math
Basic conversions including unit price problems
Subjects:
Grades:
$2.00
1 rating
4.0

Digital Download

PDF (89.55 KB)

Culinary Arts Cost/Math Formulas
One page Culinary Arts math formulas that works as a great handout.
$2.00
1 rating
4.0

Digital Download

PDF (108.18 KB)

{Free} Reindeer Roadtrip! Math and Social Studies Center
The reindeer are going on vacation, but they need help to plan their route! Your students will practice three-digit addition skills (under 1000) as they help the reindeers plan a trip through three northeastern state capitals; they'll also practice the social studies skills of map reading, chart re
FREE
21 ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.28 MB)

{Free} Reindeer Roadtrip! Math & Social Studies Center in Spanish
The reindeer are going on vacation, but they need help to plan their route! Your students will practice three-digit addition skills (under 1000) as they help the reindeers plan a trip through three northeastern state capitals; they'll also practice the social studies skills of map reading, chart re
FREE
2 ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.51 MB)

Easy Magic Hot Fudge Pudding Cake Recipe; All Ages, Measurement, Culinary, FACS
This is the classic Hershey's Hot Fudge Pudding Cake that is so easy and fun! I have made this recipe with students ages 4-19 and it is a hit with all of them. Excellent practice for measurement and kids love how tactile it is with all the mixing, sprinkling and pouring. *Notes: The cake takes le
FREE
2 ratings
4.0

Digital Download

PDF (33.2 KB)

Math in the Food industry introduction
List the names and abbreviations of the unit of measure most commonly used in the food-service industry Demonstrate your understanding of the relative sizes of the measuring tools used in the food-service industry Recall the equivalents of volume measures without references Recall the equivalents of
FREE
not yet rated
N/A

Digital Download

PPTX (930.1 KB)

Exponential Functions
Zombies, cockroaches and bacteria! What more do you need :) If you want a project or activity that is differentiable, then you have found it. This activity gives the student choices, an avenue to be creative, a chance to learn cross-curricular content and of course an opportunity to learn about expo
$5.25
$4.50
25 ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.51 MB)

EDITABLE Printable Teacher Planner classroom organizer, lesson planner, checklis
**Due to the MASSIVE number of files, after your purchase you'll received a downloadable PDF containing a link to Dropbox where you'll be able to download the files** ----------------------------------------------------------- Get organized this school year with 295(!!!) pages to organize everythin
$16.00
1 rating
4.0

Digital Download

PDF (285.04 KB)

Measurement Slideshow Lesson for use with Gallon Man Art Project and Quiz
The Gallon Man is a great way for students to remember equivalent measurements, but creating and adding this introductory chart to my measurement lessons was one of the best things I've done for my classes. I usually draw it from scratch on the board each time I teach measurement, but this slidesh
$3.00
6 ratings
4.0

Digital Download

PPTX (56.64 KB)

4th Grade PLACE VALUE Pizza Factory - ROUNDING to the millions
**** Great Math Centers Game **** This is a fun way to get your students to practice rounding numbers to the millions. The game is played between two to four students (It can also work as an independent activity or whole class team play.) The students take turns solving task cards, with one student
$3.00
7 ratings
4.0

Digital Download

PDF (58.36 MB)

Halloween kitchen equivalents color by number
This spooky and fun color by number showcases kitchen equivalents. Geared towards food and nurition or culinary arts students. Easy to grade by using the coloring sheet.
$4.00
5 ratings
4.0

Digital Download

DOCX (34.04 KB)

Teacher planner printable EDITABLE classroom organizer, diary, lesson plans etc
**Due to the MASSIVE number of files, after your purchase you'll received a downloadable PDF containing a link to Dropbox where you'll be able to download the files** ----------------------------------------------------------- Get organized this school year with 295(!!!) pages to organize everythin
$16.00
1 rating
3.8

Digital Download

PDF (285.13 KB)

EDITABLE Printable Teacher Planner - GREEN Chevron
**Due to the MASSIVE number of files, after your purchase you'll received a downloadable PDF containing a link to Dropbox where you'll be able to download the files** ----------------------------------------------------------- Get organized this school year with 295(!!!) pages to organize everythin
$16.00
1 rating
4.0

Digital Download

PDF (285.06 KB)

EDITABLE Teacher planner printables, classroom organizer, lesson plans, daily
**Due to the MASSIVE number of files, after your purchase you'll received a downloadable PDF containing a link to Dropbox where you'll be able to download the files** ----------------------------------------------------------- Get organized this school year with 295(!!!) pages to organize everythin
$16.00
1 rating
4.0

Digital Download

PDF (285.14 KB)

Printable Teacher Planner - organization - EDITABLE - PURPLE Chevron
**Due to the MASSIVE number of files, after your purchase you'll received a downloadable PDF containing a link to Dropbox where you'll be able to download the files** ----------------------------------------------------------- Get organized this school year with 295(!!!) pages to organize everythin
$16.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (285.1 KB)

showing 1-52 of 95 results

Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up