You Selected:

Keyword

grocery store math

Grades

Other

CCSS

Math
ELA

Subjects

Relevance

showing 1-24 of 891 results

Grocery Store Math
16 page math packet for the grocery store. Students will need to find foods/products in different sections of the store. Some items need to just be found for price. Students will be adding, comparing, and finding the difference in price of items. They will have to find items on sale and compare n
$5.00
296 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.9 MB)

Grocery Store Math Ad- Special Education Money Math
4 page grocery store ad with images of food and prices 4 worksheets on locating the grocery store items and writing the prices in the blanks (some have pictures and others are written words) 6 worksheets on adding food items to find the total cost 1 worksheet on calculating change
$4.50
35 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.12 MB)

Grocery Store Math Workbook
Teaching special education students how to locate items on a grocery store ad, locate the prices for said items, and add items to find total cost. 4 page grocery store ad 7 pages of identifying the price of grocery store items 6 pages of adding grocery store items to find the total cost of purchas
$4.50
21 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (2.12 MB)

Grocery Store Math Money and Change from $5.00  Math Center Station
"Here is your change, madam!" Grocery Store Math aids learners in solving money word problems for change given from a $5 dollar bill. Grocery Store Math can be used as a hands-on math canter, a school-wide extension, in cooperative learning groups, a class game or a math center. This lesson include
$3.00
2 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.66 MB)

Grocery Store Math Images- Addition and Subtraction with multiple numbers
There are about 20 typical grocery store items (milk, bread, soda, fruits, vegetables, cereal, etc.) with prices on them. Please also see Grocery store math problems: there are 10 problems that ask students to add, subtract, make change, figure out their bill, etc. using the images.
Grades:
$2.00
10 Ratings
3.9

Digital Download

PDF (526.17 KB)

Adapted Grocery Store Math Activities with visual supports
This is a PDF of 3 worksheets and grocery ads to assist students in identifying prices on a grocery ad, choosing items to purchase, identifying prices, and adding those prices. Previews are just a small snippet of the worksheet but please purchase to view full worksheets. The first worksheet is an
$2.00
9 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (6.93 MB)

Grocery Store Math
Use this activity to review adding and subtracting money in a problem solving format. The file contains 4 pages of grocery store items and prices. Students will answer the word problem task cards using the menu. This would be a great center or even a "scoot" game. Enjoy!!
$3.00
9 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (5.58 MB)

Grocery Store Math Word Problems- Addition and Subtraction with multiple numbers
There are 10 problems that ask students to add, subtract, make change, figure out their bill, etc. using the images. Please also see Grocery Store Math Images. There are about 20 typical grocery store items (milk, bread, soda, fruits, vegetables, cereal, etc.) with prices on them.
Grades:
$2.00
6 Ratings
3.9

Digital Download

PDF (139.87 KB)

Grocery Store Math Money and Change from $20.00 Math Center Station
"Hey, this is fun!" These are words you are certain to hear when playing Grocery Store Math Change from $20.00. But, that's not all. Lesson plans are included for Hands-On Class Grocery Store,Coupon Madness Grocery School Extension along with task cards and key.Grocery Store Math can be used as a h
$3.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (1.73 MB)

Grocery Store Math (Estimating Sums and Adding Money Amounts)
Set includes 12 grocery items with prices on them to be cut out and laminated, student worksheet, and answer key. Students use the prices on the items to answer questions involving estimating sums, and adding money amounts.
$1.50
5 Ratings
4.0

Digital Download

DOC (1.32 MB)

Common Core Grocery Store Math - Using Decimals and Ratios
This activity has students bring in local grocery ads to use as they work with decimals and ratios. It is a fun and easy way to apply decimals and ratio math to real-life situations. CCSS: RP.A.1, RP.A.2, RP.A3
$1.25
4 Ratings
3.8

Digital Download

DOC (43 KB)

Grocery Store Math
Is your school near a grocery store? Looking for a real-life application of math concepts that meet Common Core State Standards? This student packet asks students to visit a grocery store and complete the same types of math tasks adults use to make purchases when grocery shopping. Not able to take a
$2.00
1 Rating
4.0

Digital Download

DOCX (15.09 KB)

Grocery Store Math Money and Change from $1.00
“Which one of you kids put this bag of Goo goo clusters in Aunt Effie's buggy?” It's all good with Grocery Store Math: Change from $1.00. This lesson plan and activity assists cooperative learners in solving money word problems for change given. This 19 paged math lesson includes:lesson plans, 30 ga
$4.00
1 Rating
4.0

Digital Download

PDF (2.42 MB)

Grocery Store Math & Literacy Bundle
Kids will love this Grocery Store themed bundle with great hands-on activities to engage their learning. Math and Literacy activities come together in 10 fun activities, with independent worksheets included for post-activity assessment. Math Activities Included: • Grocery Bag Buys-Work on 1:1 Co
$4.00
1 Rating
4.0

Digital Download

PDF (5.14 MB)

Grocery Store Math
Fun, interactive, real life practice! All you need is your local grocery store advertisement! Students have to estimate, add and subtract to find their total. This is a great activity to practice subtraction over 0's, regrouping and invisible 0's. Enjoy!
$0.99
1 Rating
3.9

Digital Download

PDF (210.37 KB)

Grocery Store Math Counting: Adapted Book
In this grocery store themed adapted book, the students will count the merchandise on each page and put the correct number with the corresponding picture. This adapted book goes from 1-10.
$2.75
1 Rating
4.0

Digital Download

PDF (35.11 MB)

Grocery Store Math
Use Sunday Ad Circulars!! Those vivid and real pictures give our students a great opportunity of learning real Math in life.
$1.50
1 Rating
4.0

Digital Download

PDF (5.14 MB)

Dramatic Play, Grocery Store Math
In this dramatic grocery store play and math packet I have included worksheets, props, and additional ideas. The packet can be used independently in a math center or used as a dramatic play theme. The packet involves grouping by size and origin. This packet also works on social, life, and other skil
$2.50
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (9.93 MB)

Grocery Store Math Money and Change From $10.00 Center Station
It is time to learn at the neighborhood store! Grocery Store Math assists learners in solving money word problems for change given from a $10 dollar bill. Grocery Store Math can be used as a hands-on math center, a school-wide extension, in cooperative learning groups, a class game or in a math cen
$3.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (1.85 MB)

Grocery Store Math Money and Change From $100.00
"Which one of you kids put the jellies in Cousin Esther's buggy?" It's all good with Grocery Store Math: Change from $100. This lesson assists cooperative learners in solving money word problems for change given. Grocery Store Math: Change from $100 can be used in cooperative learning groups, as a c
$4.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (2.44 MB)

Thanksgiving Edition Grocery Store Math
Students need to use a grocery store flyer to shop for an entire Thanksgiving meal. Each category has pictures straight from the grocery store flyer. I used Market Basket this week, but almost all of these items are also for sale in Shaws and Stop & Shop, as well. I made it a Word document, so
$1.50
not yet rated
N/A

Digital Download

DOCX (1.28 MB)

Grocery Store Math Center
Students will use grocery store ads and money manipulatives to practice budgeting and adding up money.
$2.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PPTX (242.9 KB)

Grocery Store Math Dollar Up : Adapted Book
Ready to teach some money and life skills? Check out this adapted book that has the student buying grocery items. The student will have to see the price and then determine how much to spend on the item using the dollar up method.
$2.50
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (13.82 MB)

Georgia Math Grade 2 Unit 2 Grocery Store Math
This Smartboard lesson follows Georgia Math. You will need the Georgia Math Teacher Edition to go along with this lesson. This lesson also includes mental math and word problem/s. Using this lesson saves you time both in the classroom and at home from drawing or writing everything on the white bo
Subjects:
Grades:
$2.00
not yet rated
N/A

Digital Download

NOTEBOOK (619.87 KB)

Related searches for grocery store math

showing 1-24 of 891 results

Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up