Results for how much does it cost

Relevance

You Selected:

Keyword

how much does it cost

Grades

Other

CCSS

Math
ELA

Subjects

Baby Financial Literacy: How Much Does It Cost
A goal of many people is to become a mother or father someday. This is a big decision and require a lot of thinking and planning. This lesson will let one discover how much it will cost to raise a child for one year and how to budget correctly for a child. This is a basic list of items a parent n
$3.25
42 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (378.9 KB)

How Much Does It Cost? Field of 3 & 4 Task Cards
124 Price Identification differentiated Task Cards with three different levels to practice shopping skills. Perfect for special education. Limited field of 3 and 4 answer choices.This comes with:44 Level 1 Task Cards (eg. $1.00, $2.00, $3.00...etc)40 Level 2 Task Cards (eg. $1.62, $5.96, $42.33...et
$5.00
$3.00
38 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (19.15 MB)

How Much Does It Cost Using Coupons? Grocery Store Task Cards
56 How Much Does It Cost Using Coupons? Grocery Store Differentiated Task Cards (4 per page) This comes with: -28 Coupons by $ amount -28 Coupons by % Print, laminate, cut for long term use. Student is to determine how much the item costs (matching) Use clothes pins or a dry erase marker to mark t
$3.00
28 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (9.39 MB)

How Much Does It Cost Using Dollar Bills? Grocery Store Task Cards
52 How Much Does It Cost Using Dollar Bills? Task Cards (4 per page) Perfect for special education, visual learners, touching and counting.UPDATE: This resource now includes another set of 52 task cards (104 total) with the numbers over the dollar bills formatted with dollar signs $ instead of numb
$3.00
27 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (27.21 MB)

How Much Does It Cost Using Coupons? Department Store Task Cards
64 How Much Does It Cost Using Coupons? Department Store Differentiated Task Cards (4 per page) This comes with: -32 Coupons by $ amount -32 Coupons by % Print, laminate, cut for long term use. Student is to determine how much the item costs (matching) Use clothes pins or a dry erase marker to mar
$3.00
26 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (7.58 MB)

How Much Does it Cost? Interactive Money Book, Bundle Kit!
This is a combination of all of my interactive money books as a discounted bundle kit! You will receive the following books! 1. Mixed coins (pennies, nickles, dimes) .10 cents to $1.00 2. Nickles up to $1 3. Nickels:.25 cents to $2.00 4. Dimes: .50 cents to $2.00 5. Quarters: 25 cents to
$12.00
22 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (4.68 MB)

How Much Does It Cost Using Coupons? Hardware Store Differentiated Task Cards
64 How Much Does It Cost Using Coupons? Hardware Store Differentiated Task Cards (4 per page) This comes with: -32 Coupons by $ amount -32 Coupons by % Print, laminate, cut for long term use. Student is to determine how much the item costs (matching) Use clothes pins or a dry erase marker to mark
$3.00
21 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (9.26 MB)

How Much Does it Cost? Interactive Dimes and Nickel Book to $2
This book is a 12 page book that can be used as a whole group, small group or assessment tool to see if your students are able to count dime and nickels mixed together to $2. If you like this check out my bundle or individual sets! More to come! Check out my other interactive Books! Bundle Inter
$2.00
19 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (804.37 KB)

How Much Does It Cost Using Dollar Bills? Fast Food Task Cards
40 How Much Does It Cost Using Dollar Bills? Fast Food Task Cards (4 per page) Great for special education, visual learners, touching and counting.UPDATE: This resource now includes another set of 40 task cards (80 total) with the numbers over the dollar bills formatted with dollar signs $ instead
$3.00
16 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (5.29 MB)

How Much Does it Cost? Interactive Money Book!
This book is a 12 page book that can be used as a whole group, small group or assessment tool to see if your students are able to count pennies, nickels and dimes from .10 cents to $1.00! Check out my bundle as well as all of my other interactive money books! Bundle Interactive Money Books Dimes
$2.00
11 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (638.16 KB)

How Much Does it Cost? Interactive Book to $2
This book is a 12 page book that can be used as a whole group, small group or assessment tool to see if your students are able to count dollars, dimes, nickles and pennies mixed together to equal $2. Check out my bundle to receive all my money interactive books! Bundle Interactive Money Books To
$2.00
10 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (899.5 KB)

Holiday How Much Does It Cost Using Dollar Bills? Task Cards
36 Holiday How Much Does It Cost Using Dollar Bills? Great for special education or students that need touching and counting with money. Task Cards Includes gifts, candy cane, Christmas, Hanukah, Gingerbread, Ornaments, Hot cocoa, Snow flakes and more!UPDATE: This resource now includes another set
$3.00
$1.00
13 Ratings
3.9

Digital Download

ZIP (18.1 MB)

How Much Does It Cost With Coupons? Digital Activity
How Much Does It Cost With Coupons? NO PREP, PAPERLESS, differentiated digital interactive activities that have students practice applying coupons (by $ amount or %) to product purchases and calculating the price. This Comes With: -184 interactive questions total -92 questions using coupons by $ -

Also included in: Life Skills Digital Activities GROWING BUNDLE

$8.00
$3.99
11 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (47.35 MB)

Life Skills: How Much Does it Cost? (Book)
With the aide of Velcro the student matches coin collections to 17 items that cost under a dollar. This is a math based activity for Life Skills and Functional Academics students in late elementary through high school. Print out onto white cardstock, laminate and cut out. Supplies needed: Velcr
$3.00
10 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (721.67 KB)

How Much Does It Cost? Field of 2 Task Cards
84 Price Identification differentiated Task Cards with three different levels to practice shopping skills. Perfect for special education. Limited field of 2 answer choices.This comes with:44 Level 1 Task Cards (eg. $1.00, $2.00, $3.00...etc)40 Level 2 Task Cards (eg. $1.62, $5.96, $42.33...etc)Print
$3.00
7 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (18.3 MB)

How much does it cost?
This product is designed to give teachers actives to meet the Alabama Extended Standard 10.3 This product can be used with all four levels of complexity. The worksheets in this unit test your student ability to find the cost of an item, compare cost of given items, and total a list of given items.
$1.00
4 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (846.89 KB)

How Much Does It Cost Using Dollar Bills? (up to $10) Large Task Cards
30 How Much Does It Cost Using Dollar Bills?- Large Task Cards Students can practice touching and counting dollar bills up to $10 according to the cash register price. Age appropriate life skills task bin activity for secondary special education students!Unlike the rest of my task cards that fit 4
$3.00
5 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (2.49 MB)

Food How much does that cost Partner Speaking Activity
This is a partner speaking activity about the cost of different foods. There are 2 versions - 1 in French with Euros and 1 in English with dollars. Directions are in English; it can easily be edited for any language just by changing the title.
$1.00
5 Ratings
3.8

Digital Download

DOC (1.03 MB)

How Much Does it Cost? Interactive Money Book
This book is a 12 page book that can be used as a whole group, small group or assessment tool to see if your students are able to count dime and nickels mixed together to $1. Check out my bundle as well as my other interactive money books! Bundle Interactive Money Books Pennies, Dimes, and Nickels
$2.00
5 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (893.11 KB)

How much does it cost? Quarter Interactive Book
This book is a 12 page book that can be used as a whole group, small group or assessment tool to see if your students are able to count quarters from .25 cents to $2.00! There is also a cheat sheet for students who have not yet mastered this skill of counting to $2.00 with quarters. Check out my
$2.00
4 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (803.44 KB)

Novice Spanish Price Practice: Cuánto cuesta?/ How much does it cost?
This activity asks that students look at a chart of items with prices, tell how much items in the chart cost, then ask how much items in the chart cost all in Spanish, and then students tell if statements about items prices ('x' costs less than 'y') are true or false. Students complete the entire ac
$1.00
3 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.22 MB)

How much does it cost? Nickle interactive book!
This book is a 12 page book that can be used as a whole group, small group or assessment tool to see if your students are able to count nickles from .30 cents to $1.00! If you like this check out my bundle with nickles, dimes, quarters and mixed coins!
$2.00
3 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (720.15 KB)

Financial Literacy: How Much Does It Cost to Furnish My Home
Goal: Students will be able to find out how much it cost to furnish a home by the end of this assignment Students will find out how much items cost in the following rooms: - Kitchen/Dining Room - Living Room - Bathroom -Bedroom This activity can be completed in groups of by or individu
$3.50
2 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (704.64 KB)

CANADIAN How Much Does It Cost Using Loonies?
52 How Much Does It Cost Using Loonies? (CANADIAN MONEY) Task Cards up to $5, great for touching and counting.Print, laminate, cut for long term use.Student is to determine how many dollars they need to purchase the item. (e.g. You need 5 dollar bills to pay for an item that costs $5.00)Use clothes
$4.00
$3.00
2 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (13.16 MB)

showing 1-24 of 12,364 results

Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up