Results for length and money

Relevance

You Selected:

Keyword

length and money

Grades

Other

Subjects

Resource Types

Eureka Math/Engage NY Grade 2 BUNDLE
***BUNDLE*** This bundle includes all my supplemental packets for Engage NY Grade 2. If you have purchased any of the individual packets, please do not purchase this bundle. Module 1: Sums and Differences to 20 *8 lessons Module 2: Addition and Subtraction of Length Units *10 lessons Module 3: Plac
$25.00
156 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (7.37 MB)

Engage NY Second Grade New York State Math Module 7 SMART Notebook Lessons
This file contains SMART Notebook pages for all 26 lessons in the Second Grade New York State Math Module 7. For each lesson, pages are dedicated to the Fluency Practice, Application Problem, and Concept Development sections of the modules. Interactive models and diagrams are included where applicab
$15.00
5 Ratings
4.0

Digital Download

NOTEBOOK (3.47 MB)

Guided Math LENGTH & WEIGHT - Grade 3
Guided Math activities - Guided Math Length & Weight - Grade 3 (Measurement) This Length & Weight Guided Math Resource includes EVERYTHING you will need to quickly and efficiently implement Guided Math in your 3rd grade classroom. It is completely aligned to the Common Core State Standard

Also included in: Third Grade Guided Math Curriculum Bundle

$14.00
35 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (152.26 MB)

Kindergarten Common Core Math BUNDLE - Unit Plans - Centers - Worksheets
This HUGE math bundle is everything you need to teach the kindergarten common core standards! Included are units for all FIVE kindergarten Common Core math domains. Save money with this year-long bundle! Purchased separately, these units would cost $52.★ Counting and Cardinality★ Operations and Al
$52.00
$44.00
266 Ratings
4.0

Bundle

2nd Grade Common Core Measurement Unit
This Second Grade Common Core Measurement Unit contains over 285 pages of step-by-step lesson plans, assessments, teacher and parent resources, activities, centers, daily checks, and more! Students will explore attributes, non-standard and standard units (Customary and Metric Measurement Systems),
$16.00
1,020 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (102.83 MB)

3rd Grade Magic of Math Unit 8:  Data Analysis
The Magic Of Math Unit 8 for THIRD GRADE focuses on: Week 1: Bar Graphs (scales of 1 or more) Week 2: Pictographs (scales vary) Week 3: Line Plots with Measuring to the Nearest Quarter and Half Inch Week 4: Frequency Tables and Graphing Project Here is what is included in this month lon

Also included in: 3rd Grade Magic of Math: THE BUNDLE

$16.00
509 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (47.28 MB)

Early Learners Math Curriculum BUNDLE
This Early Learners Math Curriculum has everything you need for an entire year of engaging math practice! Hands-on activities make this curriculum just right, and FUN for young learners!What standards/skills are met with this curriculum?This curriculum meets ALL math standards for Kindergarten, and
$132.00
$92.40
36 Ratings
4.0

Bundle

Math Interactive Notebook 4th Grade Edition~ ENTIRE YEAR BUNDLE
This is my money saving entire year Interactive Notebook Bundle for 4th grade Math! This is where I have joined my two volumes together into one value pack! You will save money by purchasing this pack as opposed to purchasing Volume 1 (August-Decmeber) and Volume 2 (January-June) separately. It inc
Subjects:
Grades:
$15.00
139 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (155.07 MB)

1st Grade EnVision Math Resource Pack
Everything you need for a year of teaching 1st Grade Math concepts is included in this pack. Aligned to Common Core Standards, each original activity can be used to accompany any Math curriculum or curriculum guide. Dress up your Focus Wall or Agenda Board and encourage students to be accountable fo
$15.00
87 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (35.81 MB)

3rd Grade Fractions Unit Common Core : Equivalent Fractions, Ordering, Comparing
This complete third grade fractions unit covers all the fraction skills included in the grade 3 Common Core State Standards. It is a 25 day unit which includes: ◊14 Math Workshop lessons (mini lessons and practice problems) ◊4 Built in Projects including one STEM project. ◊4 Center Activities inc

Also included in: 3rd Grade Math Units Bundle Common Core Math

$8.00
121 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (18.75 MB)

Math Interactive Notebook 4th grade edition January-June
This 4th grade January-June Math Interactive Notebook is a sequel to my August-December edition which can be found at my store. This notebook includes many foldables, cut/paste activities, and more that will keep your students engaged and organized throughout the second half of the school year!
$9.00
75 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (72.28 MB)

3rd Grade Lesson Plans Addition & Subtraction  3.2C 3.4A 3.4B 3.4C 3.5A 3.7B
Addition and Subtraction-TEKS: 3.2C, 3.4A, 3.4B, 3.4C, 3.5A, 3.7BAddition and Subtraction. These plans are for 17 days of instruction. In this unit, students begin working with estimation. The use of number lines and place value relationships from Unit 1 will help them with estimation. One and tw

Also included in: 3rd Grade Math Lesson Plan Bundle Entire Year Follows TEKS!

$25.50
19 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (25.75 MB)

Interactive Math Notebook Common Core 5th ALL MEASUREMENT AND DATA Standards
This includes student reproducibles to use in Interactive Math Notebooks for 5th Grade. It includes ALL Common Core Math Measurement and Data (MD) Standards. It's all in here ready for you to teach and your students to create! This set also included rubric and hints on teaching each standard in your

Also included in: 5th Grade Math Bundle: ALL CCSS Interactive Notes and 11 PBL Activities

$4.00
63 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (8.92 MB)

3rd Grade Lesson Plans Measurement 3.6C 3.6D 3.7B 3.7C 3.7D 3.7E
Measurement- Elapsed Time, Capacity and Weight, Missing Side Perimeter and AreaThis unit is about area, perimeter, customary and metric measurements of capacity and weight, and time.Students will continue to find the area of composite figures by decomposing the figure and using the additive property

Also included in: 3rd Grade Math Lesson Plan Bundle Entire Year Follows TEKS!

$15.00
7 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (25.47 MB)

2nd Grade Music Lesson Plans (Set #1)
These second grade music lesson plans contain 52 lessons for the whole school year! Please click on the “preview” of this product to view sample lessons from this set. Click below to view my other set of second grade music lessons that includes resources and mp3 sound files:Second grade music lesso

Also included in: Elementary Music Lesson Plans and Music Curriculum (20-Product Bundle)

$12.00
14 Ratings
3.8

Digital Download

ZIP (2.23 MB)

Literature Unit BUNDLE: Owl Moon AND The Gardener
I've bundled two of my literature units for two of my favorite read alouds: Owl Moon, written by Jane Yolen, and The Gardener, written by Sarah Stewart. Please click on each product below to see detailed descriptions and previews of what you will get in this bundle. • Owl Moon Literature Unit {My
$15.50
$12.50
38 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (36.96 MB)

Watercolor Painting Unit
Wanting to teach watercolor painting to students who have little experience with watercolor? Not sure where to begin, or do you just feel like you don't have the time to create a quality unit? This is a complete unit to teach students who are newer to watercolor painting how to use watercolors and
$7.50
10 Ratings
3.9

Digital Download

ZIP (137.07 MB)

3rd Grade Lesson Plans Application of Multiplication and Division  3.4K 3.5B
Application of Multiplication and Division. These plans are for 10 days of instruction. This unit is about understanding multiplication and division. Students use their knowledge of the commutative, associative, and distributive properties to make multiplying two digit by one digit easier! Flexibl

Also included in: 3rd Grade Math Lesson Plan Bundle Entire Year Follows TEKS!

$10.00
11 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (18.15 MB)

NYS Whole Geometry Curriculum
This is an entire NYS Integrated Geometry Curriculum. All Units are broken down into separate PDF files. The Units are broken down as follows: Unit 1: Basics of Geo Unit 2: Logic Unit 3: Parallel and Perpendicular Lines Unit 4: Triangle Thm and Intro to Congruence Unit 5: Triangle Properties and Ri
$29.99
$24.99
10 Ratings
3.9

Digital Download

ZIP (66.79 MB)

2nd Grade Common Core Ultimate Math Bundle:
Ultimate 2nd Grade Math Bundle includes a COMPLETE packet for each standard: NBT2 – Add/Subtract (Value: $4.50) G1, G2, G3 – Geometry (Value: $5.00) MD1, MD2, MD3, MD5 – Measurement (Value: $5.75) MD8 Money (Value: $4.00) Choice Boards (Value: $2.00) I Have...Who Has Game (Value: $2.00) Money and Me
$19.50
6 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (22.48 MB)

Common Core Area Unit: Interactive Notes, Worksheets and Games
This unit is an in-depth exploration of area that is closely linked to the Common Core Standards! The standards are even listed on the pages in kid friendly terms to allow students to understand what they are working on. This engaging unit is full of interactive notes, fun activities, and practice w
$6.00
4 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (8.2 MB)

Customary Measurement Math Unit 4th Grade Common Core
A 4th Grade Math Unit about the customary measurement system. This interactive powerpoint unit has 7 lessons and is completely Common Core Aligned. Students learn all about the Customary system (length, capacity, and weight). The unit also teaches about time and money. ★ ★ ★ What You Get ★ ★

Also included in: A Whole Year of Math Units 4th Grade Bundle Common Core

$9.00
4 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (7.41 MB)

Writer's, Reader's and Math Workshop Mentor Texts and Vocabulary Cards by Skill
If you LOVE teaching writer's, reader's and math workshop and enjoy reading mentor texts during your mini-lessons then this resource is for you! Included is a list of mentor texts and vocabulary cards to go with each skill and genre. This list will last you for the whole year and you won't have to s
$25.00
$22.50
4 Ratings
4.0

Bundle

Second Grade Math MEGA Bundle
Includes ALL of my second grade Common Core math resources- math units, activities, games, assessments, and checklists. **Purchasing this product will also give you access to any future second grade math products that I create- they will be added to this bundle as they are created. As more second
$112.00
$79.00
3 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (44.64 MB)

showing 1-24 of 42 results

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up