Easel by TpT

You Selected:

Keyword

math shopping

Sort by

Grades

Other

Subjects

Prices

Formats

See All Formats

All Formats

Resource Types

All Resource Types

Don't see what you looking for?
Some filters moved to Formats filters, which is right above this one.
Results for

math shopping

76,541 results
Relevance
All Digital Formats
Google Apps
Activities
This is an easy print-and-go set of math / shopping activities for students working on money skills in elementary school or life skills classes. Put the sales flyers in a page protector, print out the worksheets, and either cut out the task cards for single use or put them in a photo album or lamin
(TPT FEATURED PRODUCT) Print and Digital: Everyone loves ice cream! As your students open their own ice cream shop, they also learn about the history of ice cream, entrepreneurship, and economics. This student-centered project based learning math unit incorporates collaboration and differentiation b
This resource is included in PDF format for printing and in Google Slides™️ format for digital learning. This makes it useable with Google Classroom™️.Are you looking for a way to reinforce fraction concepts in an engaging way that helps your students make connections? “Run a Coffee Shop” is a real-li
Subjects:
Grades:
4th - 6th
| Life Skills | Special Education | Budgets | Money | Math | Shopping | Dollar Up |** NOW UPDATED TO INCLUDE THREE NEW VERSIONS OF DIFFERENTIATED WORKSHEETS**Ever want to try and get your kids to budget their money in class in a fun and interactive lesson? Easier said than done! Hopefully these work
This resource is included in PDF format for printing and in Google Slides™️ format for digital learning. This makes it useable with Google Classroom™️.Are you looking for a way to reinforce fraction concepts in an engaging way that helps your students make connections? “Run an Ice Cream Shop” is a rea
About this resource : This in-class math project provides students with a fun way to put their fraction, decimal and equation writing/solving skills to work in a yummy, real world scenario.Students will be able to apply what they know about fraction and decimal operations, as well as writing and sol
Life Skills Reading, Math, and Grocery Shopping: ULTIMATE BUNDLEOne of the most important skills life skills students need to master is the art of grocery shopping. I have decided to offer an awesome bundle that includes EIGHT of my BEST grocery shopping downloads from my store at a 20% discount!! E
Life Skills | Reading | Math | Writing | Grocery Shopping | Grocery Ad |I am *so* excited to offer you this download because I know it can be such an easy boost for any life skills classroom! Bring the real world into your teaching by teaching kids how to use grocery ads in a meaningful and fun way.
The holidays can be a super busy time, and it's important to keep students engaged with high interest activities to cover some of the standards!In this resource, students will have the opportunity to complete a variety of decimal themed math tasks while shopping in a real Christmas themed catalog! N
This is a one day middle school math activity that focuses on comparing unit rates. Students use their knowledge or ratios and unit rates in order to save as much money as possible! This works great as a 6th grade unit rate activity. A digital Google slides option is also included. The project can b
| Life Skills | Special Education | Receipts | Reading | Math | Shopping | Money | Dollar Up |This is the FIRST set in my functional documents series for receipts.You will get 10 images of actual receipts your students will need to understand. Then, there are 6 follow up comprehension questions for
| Life Skills | Reading | Math | Apartment Hunting | Budget | Shopping | Special Education |This is PART TWO of my unit on Real World Budgeting on life after school is over. Moving out is one of the major goals all of my students have in class, and I'm sure yours are no different.With this product,
This fun Math project-based learning activity teaches students math and business skills while they design and plan their surf shop opening! Standards covered include geometry, money skills, graphing, percentages, and more! It's great for Common Core Math and other state standards! Help your students
Grades:
6th
This life-skills math and literacy product is one of the individual stores from Economics of Shopping: Functional Literacy and Math bundle.  It contains one of the stores contained in the larger bundle.  If you would like more than one store, check out the Economics of Shopping product for a bundle
| Life Skills | Shopping | Grocery | Math | Money | Budget | Unit Rate | Special Education |Going to the grocery store can be quite overwhelming for those who are unfamiliar with all the options they have to shop for. Sticking to a budget can be even more difficult when you realize there are multipl
Are you looking for a high level back to school math problem based learning/problem solving activity to use with your students? Do you want flexibility—a math resource that can be used with small enrichment groups or can be tiered so you can use it with your entire class…but at different levels? Do
Thanksgiving Dinner Shopping Trip Decimal Math ActivityIn this math PBL activity, students are asked to comparison shop for Thanksgiving dinner. Students are given a list of ingredients and a budget. They need to use grocery store ads to determine the best buy for each item. Pretend store ads are
About this resource : This in-class project provides students with a fun way to put their fraction, decimal and geometry skills to work in a fun, real world scenario.Students will be able to apply what they know about fraction and decimal operations, as well as finding the volume of cylinders to ope
These are EDITABLE activities with a coffee shop theme. This is great for a Starbucks classroom transformation. You can use this resource over a course of 3 or even 4 days. This includes over 100 pages of combined math, science, reading, writing centers, and activities geared toward 2nd and 3rd grad
This printable workbook is the first of my Functional Math series. Grocery shopping math helps students learn the basics about how to use ads, how coupons can save money, matching products to purchase totals, visual product recognition and matching, finding the best deals, and unit pricing. Function
This life-skills math and literacy product is one of the individual stores from Economics of Shopping: Functional Literacy and Math bundle.  It contains one of the stores contained in the larger bundle.  If you would like more than one store, check out the Economics of Shopping product for a bundle
It’s time to go... Christmas shopping! Help your students celebrate the holiday season while applying real world math skills with this super fun math activity. After seeing how many people enjoyed my “Shopping for Thanksgiving Dinner” math activity, I thought I would make a Christmas-themed projec
Practical life skills! The car tires at Greg’s Auto Supply are displayed with a sign that reads: Reg. Price $43.50. On sale for $37.50. Carol bought four tires on sale. How much did she spend? How much did she save? The 27 lessons present students with real-life finance situations. In each lesson,
| Unit Price | Grocery Shopping | Life Skills | Budget | Shopping | Money | Math |Looking to teach your students about unit rate but don't quite know where to begin? Look no further! This download walks students step by step through the process of comparative shopping in a way that scaffolds student

showing 1-24 of 76,541 results

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up