Results for math worksheets counting

Relevance

You Selected:

Keyword

math worksheets counting

Grades

Other

CCSS

Math
ELA

Subjects

Resource Types

What am I looking at? I've never seen something quite like this before.You are looking at a revolutionary, new way in which to approach the teaching of tricky mathematical concepts with your 2nd - 5th grade students. Through the power of music's unique quality to lodge a message into our minds via
$49.95
229 Ratings
4.0

Video

Duration: 1:27:15

YEAR LONG Digital Calendar Math for GOOGLE Slides / Classroom - Grades 2, 3, 4
Calendar Math for Google Slides / Google Classroom provides an entire year of interactive calendar activities PLUS a spiral review of Common Core math skills for 2nd, 3rd, and 4th grade! Worksheets, a video tutorial, and teacher's guide are included in this best-selling product._____________________

Also included in: GOOGLE RESOURCE Growing Bundle

$20.00
193 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (765.45 MB)

Math Spotlight 1st Grade (aligned with Everyday Math volume 1)
This packet is aligned with the Everyday Math curriculum for the first Grade. These 68 pages follow the main teaching concepts for volume one. Even if you aren’t using Everyday Math, I’m sure this packet will prove useful. I originally put this packet together as a math minute packet, but it can be
$8.00
26 Ratings
3.9

Digital Download

PDF (5.7 MB)

"A+ Math" 2nd Grade Math Workbook (Worksheet, Exams and Answer Keys)
SAVE Your Valuable Time! I have done the work for you! A total of 125 worksheets and 15 ready-to-go exams. The worksheets are designed to provide ample opportunity to practice problem solving for all core subject areas in 2nd Grade Math. The answer key for each problem on the worksheets and exams
$14.99
$9.99
20 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (9.35 MB)

Math Problem of the Day-TEK 2.3C (Mixed Numbers)
Math Problem of the Day-TEK 2.3C (Mixed Numbers) TEKS (2.3 C- The student will use concrete models to count fractional parts beyond one whole using words and recognize how many parts it takes to equal one whole.)
$1.00
4 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (286.6 KB)

Kindergarten FULL YEAR Common Core Math Bundle!!!
This bundle of eleven lessons covers all of the Kindergarten Common Core Math standards. The bundle is specially priced at 10% off!!!In these lessons, students will learn about plant and animal survival, how to take measurements and how to classify items into categories, students will practice thei
$28.30
$25.47
2 Ratings
4.0

Bundle

Math Mammoth Grade 1 Complete Curriculum
Math Mammoth Grade 1 Complete Curriculum gives you everything you need for first grade math. At the heart of the curriculum are two student worktexts (A and B), each with enough lessons to cover about half a year of math work. These worktexts contain all the instruction and the exercises in the s

Also included in: Math Mammoth Light Blue Series Bundle (grades 1-7)

$37.50
1 Rating
4.0

Digital Download

ZIP (33.2 MB)

Elementary Statistics Complete Curriculum
Elementary Statistics Complete Curriculum (One Semester)This bundle includes everything in my Elementary Statistics Curriculum.The Complete Curriculum Includes:-Lessons with Lecture Notes and Homework-SMART Board Ready Lecture Notes (Completed and Blank)-PowerPoint Presentations for Every Lesson-PDF
$107.00
$70.00
40 Ratings
3.9

Digital Download

ZIP (312.49 MB)

Pre-Algebra Curriculum Bundle
There are a ton of great resources for your Pre-Algebra Curriculum in this bundle, including review, loads of quizzes, unit tests, lessons, PP presentations, and study guides. All of the resources align completely with Common Core Standards. Here are just a few of the resources that are included: P
$19.99
8 Ratings
3.9

Digital Download

ZIP (92.46 MB)

Buying Food Unit (Powerpoint)
This is a zipped file containing all the sections necessary for a unit on BUYING FOOD. This unit should take about two and a half to 3 weeks to complete. The file includes powerpoints on: Unit Vocabulary - worksheet Using Multiple Coupons ppt/worksheet Expiring Coupons ppt and worksheet Buying Fo
$12.00
1 Rating
4.0

Digital Download

ZIP (11.79 MB)

Buying Food Unit (SMART BOARD)
This is a zipped file containing all the sections necessary for a unit on BUYING FOOD. This unit should take about two and a half to 3 weeks to complete. The file includes Promethean on: Unit Vocabulary - worksheet Using Multiple Coupons ppt/worksheet Expiring Coupons ppt and worksheet Buying Foo
$12.00
not yet rated
N/A

Digital Download

ZIP (3.79 MB)

Year 4 Number and Place Value Complete Unit Pack
This pack contains all lessons and associated resources for the Year 3 Number and Place Value unit of work. This includes lesson plans, worksheets, presentations, a display pack, a never heard the word grid, key concept mats, morning mats and key word cards.Roman numerals to 100Round to the nearest
$29.20
not yet rated
N/A

Digital Download

ZIP (28.38 MB)

KinderSteps™ Pre-K/Kindergarten bundle ☆16☆ units, lesson plans and printables
Want to always have a full day planned for your kinders? Ever needed a cohesive resource you could go to for worksheets, songs, printables, and a lesson plan? But still want to keep your own flexibility and creativity? Then KinderSteps™ is for you! KinderSteps™ is a complete 16 unit bundle and a
$99.97
not yet rated
N/A

Digital Download

HTML (10.99 KB)

Addition and Subtraction Lessons Bundle / Pack (24 Lessons for 1st to 2nd grade)
A pack of 24 addition and subtraction lessons (see below for full list of lessons included) For each lesson there are two lesson plans: - one more detailed version designed for trainee / new teachers - one less detailed that is designed for more experienced teachers Each lesson also includes all o
$35.99
$23.99
not yet rated
N/A

Digital Download

ZIP (17.89 MB)

Addition and Subtraction Lessons Bundle / Pack (29 Lessons for 2nd to 4th grade)
A pack of 29 addition and subtraction lessons (see below for full list of lessons included) For each lesson there are two lesson plans: - one more detailed version designed for trainee / new teachers - one less detailed that is designed for more experienced teachers Each lesson also includes all o
$43.49
$28.99
not yet rated
N/A

Digital Download

ZIP (24.14 MB)

showing 1-15 of 15 results

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up