You Selected:

Keyword

money and budgeting lessons

Grades

Other

CCSS

Math
ELA

Subjects

Relevance

showing 1-24 of 866 results

Life Skills - Shopping - Money - Budget - Store Price Tags | Special Education |
| Life Skills | Special Education | Math | Money | Shopping | Calculating Totals Using Price Tags | Budget | BUNDLE | Everywhere you go, you will run into prices. Whether it's at a grocery store or a toy store, price tags are everywhere! Understanding how to read them and calculate totals is a very
$10.00
$8.00
12 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (1.61 MB)

Daily Marketplace Skills: Value of Money and Budgeting Gr. 6-12
**This is the chapter slice "Value of Money and Budgeting Gr. 6-12" from the full lesson plan Daily Marketplace Skills Gr. 6-12** Take a Peek Inside: Get a sense on how to best spend your hard-earned money with our engaging resource on daily marketplace skills. Start off with an understanding of
$3.00
$2.55
13 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (7 MB)

Daily Marketplace Skills: Value of Money and Budgeting Gr. 6-12 CDN
**This is the chapter slice "Value of Money and Budgeting - Canadian Content Gr. 6-12" from the full lesson plan Daily Marketplace Skills - Canadian Content Gr. 6-12** Take a Peek Inside: Get a sense on how to best spend your hard-earned money with our engaging resource on daily marketplace skil
$3.00
$2.55
1 Rating
4.0

Digital Download

PDF (6.95 MB)

Budgeting Lesson
This is a one day 55 minute how to budget lesson. There is a 22 slide budgeting Power-point, Word handout for the notes, NPR audio clip, and video urls on budgeting. There are a ton of videos, graphics, and scenarios on budgeting. There is also a NPR audio clip about people not having a $400 emerge
$5.00
1 Rating
4.0

Digital Download

ZIP (15.89 MB)

Money: Budgeting
Another lesson in my series on money and financial education. This lesson focuses on budgeting, with plenty of practical activities for students to try. Complete 1 hour lesson with differentiated worksheets Differentiated to three levels of challenge More inexpensive and free resources available a
$2.30
1 Rating
4.0

Digital Download

ZIP (3 MB)

Grocery Shopping Budgeting Lesson Plan
GAA 7th Grade Math and Social Studies Standards. Review spending terms. Students pick three items from an ad paper, add up estimated prices, calculate tax (formula provided), then add tax to total cost. Students determine if they have enough money for the items, then either calculate their change or
$5.00
$4.00
1 Rating
4.0

Digital Download

DOCX (21.58 KB)

Family Budget Lesson
This PowerPoint with handouts helps students understand all the expenses that families have. Students often do not have any idea about the costs to live. This lesson helps students to think about expense that families have.Cost ComparisonsWhat is Money?By the Numbers- Facts Around the WorldMoney V
$3.00
1 Rating
4.0

Digital Download

PPT (2.37 MB)

Money Madness Lesson Plan
Identify the costs and benefits of being environmentally friendly. Create an environmental budget using the table in the lesson plan.
Grades:
Types:
$2.45
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (388.21 KB)

Short Story Unit Plan, FOUR WEEKS of Dynamic Lessons on Classic Short Stories
Looking for a short story unit that will thrill your tweens and teens? Take those beloved classic short stories and ramp them up with this MASSIVE bundle that includes FOUR WEEKS OF COMPLETE LESSON MATERIALS designed for advanced middle school students and high school freshmen/sophomores. This shor
$18.99
1,747 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (72.68 MB)

Great Gatsby Unit Plan, FOUR FULL WEEKS of Dynamic Lessons
Make your Great Gatsby unit the favorite of the year with this MASSIVE bundle of beautifully designed materials that will take your class through FOUR FULL WEEKS OF COMPLETE LESSONS covering F. Scott Fitzgerald’s classic novel. Everything you’ll need is here; just add a class set of The Great Gatsby
$14.99
945 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (21.01 MB)

2nd Grade Math Curriculum
2nd Grade Math Curriculum: A complete and comprehensive second grade math curriculum.What about pricing?If you choose to purchase each 2nd Grade Math units you will spend $10 per unit or $150 total! Snag the bundle now and SAVE BIG!What is the 2nd Grade Math Curriculum?Tara West’s 2nd Grade Math un
$80.00
417 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (84.91 MB)

5th Grade Math Project Based Learning: Create a Personal Budget
This is a student-favorite project based learning (PBL) for 5th grade math and financial literacy, which incorporates TEKS and Common Core standards. Help your students practice decimals and money skills with this quality project-based learning. Challenge activities allow for it to be used in 6th gr

Also included in: 5th Grade Math Bundle: ALL CCSS Interactive Notes and 11 PBL Activities

$5.00
853 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (10.06 MB)

Personal Finance, Budgeting, and Planning Monthly Project
This is a personal finance project useful resource for students in a business class or any other subject area where simple math skills or real-life budgeting examples are needed. Students will learn how to manage and plan their own finances, establish and follow a budget as well as personal financia
$8.75
189 Ratings
3.9

Digital Download

ZIP (2.53 MB)

Life Skills Menu Math, Reading, and Money Practice - Ultimate Bundle Pack!
Life Skills Menu Math, Reading, and Money Practice - Ultimate Bundle Pack! Interested in using menus in your class to teach functional math and reading skills? You have come to the right place! I have decided to bundle my popular Menu Math Series! By buying all 4, you get to save 20%!! Purchase I
$20.00
$16.00
178 Ratings
4.0

Bundle

Photosynthesis and Cellular Respiration - Complete 5E Lesson Bundle
Photosynthesis and Cellular Respiration - Fully editable and Complete 5E Lesson Bundle. By purchasing this bundle you will save 43% vs. purchasing the individual components separately.Lesson Objective: • Students will be able to describe what occurs during photosynthesis and cellular respiration• St
$16.97
65 Ratings
3.9

Digital Download

ZIP (6.97 MB)

Google Sheets Bundle - 10 Terrific Lessons for Beginners
This 10 lesson bundle provides plenty of variety and interesting, immersive activities for your students. It is priced to save you over 33% off buying each of the products individually. I have been giving these assignments to beginners of Google Sheets and they have worked extremely well. Each l
$55.00
$36.99
36 Ratings
3.9

Digital Download

ZIP (11.57 MB)

Australian Money Bundle: Year 3
Australian Money Bundle: Year 3 contains 58 pages Australian money of activities. It includes 10-lesson outlines (a 2-week program) which cover the following content: Lesson 1: Using a money book Lesson 2: Adding money totals Lesson 3: Adding totals from a menu Lesson 4: Shopping on a budget Lesson
$8.50
168 Ratings
3.9

Digital Download

PDF (216.51 MB)

Middle School Economics Bundle: Checks, Budgets, Stocks, College, and Savings!
Middle School Economics. When I first started teaching I remember thinking, “How am I going to get kids excited about economics?” Then it hit me – make it about them! Included in this bundle are five activities I’ve done with my middle school students that are a hit every time. I hope you find t
$18.50
$15.75
71 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (4.33 MB)

Personal Finance Course
What is currently included in this curriculum? This is everything you need for a Personal Finance Half Year Course. Over 500 individual products in ONE package! I follow the W!se curriculum but it can be applied to any personal finance course. Here is what is included:- Google Drive lifetime FREE
$150.00
6 Ratings
3.7

Digital Download

DOCX (89.75 KB)

Guided Math Lesson Plans (Year Long - 5th Grade)
A YEAR OF GUIDED MATH LESSON PLANS for 5TH GRADE! Over 680 Pages of Lesson Plans, Anecdotal Records Sheets, Vocabulary Pages and Graphic Organizers! This product includes 30 weeks (CCSS) and 32 weeks (TEKS) of Guided Math Lesson Plans for the teacher and activities for the students! 26 CCSS Alig

Also included in: Math Bundle - 5th Grade

$37.50
14 Ratings
3.9

Digital Download

ZIP (13.76 MB)

Project Based Learning: Create a Personal Budget 6th Grade Math
Project based learning for 6th grade math skills is awesome! Teach your students math skills and financial literacy through this project-based learning activity. Your students will practice decimal operations (money), work with percentages, and create scatter plots. Challenge activities allow for it
$5.00
80 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (12.39 MB)

Life Skills Money and Math - Counting Money BUNDLE
| Money | Counting Bills | Coins | Life Skills | Math | Real World | Year after year, my students struggle with concepts of money. The struggles range from bill and coin identification all the way up to adding mixed bills/coin totals up successfully. I have heard from other teachers as well that th
$25.00
$20.00
52 Ratings
4.0

Bundle

Life Skills - Budgets - Math - Money - Shopping - Dollar Up - Special Education
| Life Skills | Special Education | Budgets | Money | Math | Shopping | Dollar Up | ** NOW UPDATED TO INCLUDE THREE NEW VERSIONS OF DIFFERENTIATED WORKSHEETS** Ever want to try and get your kids to budget their money in class in a fun and interactive lesson? Easier said than done! Hopefully these

Also included in: Life Skills Reading and Math: BUDGETS Bundle

$5.00
105 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.56 MB)

Life Skills Math, Money, and Reading: Tips, Sales Tax, and Discount BUNDLE
Life Skills Math | Money | Tips | Going Out to Eat | Shopping | Discounts | Sales Tax | Special Education | Interested in teaching your higher life skills / resource room / transition students concepts about money but don't know where to begin? Look no further! This bundle is exactly what you are
$15.00
$12.00
72 Ratings
4.0

Bundle

showing 1-24 of 866 results

Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up