You Selected:

Keyword

multiplying fractions and whole numbers

Grades

Other

Subjects

Relevance

showing 1-7 of 7 results

Multiplying Fractions and Whole Numbers -  PowerPoint
Students are shown the ingredients for a mashed potatoes recipe. They must multiply the ingredients to find the total number of potatoes and cups of milk that are needed. This PowerPoint has a lot of animation and great visuals to help students understand the concept.
$2.00
3 ratings
4.0

Digital Download

PPTX (1.33 MB)

Cookie Recipe Fractions - Multiplying Fractions and Whole Numbers
This activity involves putting students in groups of five students and having them work cooperatively to adapt a cookie recipe. Students are given a recipe that will make enough cookie dough for ONE student. They must multiply the fractions in the recipe by the five students to find how much of eac
FREE
25 ratings
4.0

Digital Download

DOCX (76.46 KB)

Brownies for 2 Real World Examples of Multiplying Fractions
I LOVE this activity, and so do my kiddos....! Teaching fractions let alone how to multiply them by whole numbers, other fractions, or mixed numbers, can be tough. However this fun class activity is sure to sweeten things up. This is a wonderful worksheet that can be used as a whole class activity,
$5.00
$3.99
109 ratings
4.0

Digital Download

PDF (446.53 KB)

Cooking with Math Multiplying and Dividing Fractions Project & Task Cards
NO PREP PROJECT AND TASK CARDS Both black and white and color versions are available. Great assessment for the end of a fractions unit! Students will practice tripling (multiplying by 3) and halving (dividing by 2) a recipe. Recipe must include whole numbers, fractions, and mixed numbers. Stude
$2.00
81 ratings
4.0

Digital Download

PDF (10.49 MB)

Fractions Real Life Recipe Project
Students utilize technology to help them apply fractions to the real world. Students search for a recipe online that includes fractions with the ingredients. Students will then change the recipe my multiplying each ingredient by a whole number. After finding a recipe and changing the measurements,
Grades:
$1.00
2 ratings
4.0

Digital Download

PDF (303.21 KB)

Cooking in the Classroom - BUNDLE - Chili, Cowboy Caviar & Smoothies
This is a BUNDLE of all 3 of my Cooking in the Classroom recipes! Save $2.50 when you buy all 3 together! Links to individual recipes are included at the bottom of this description in case you would prefer to buy them individually. Enjoy a recipe for each season! Bring chili (fall/winter), Cowboy
Subjects:
Grades:
$9.50
$7.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (7.5 MB)

Cooking in the Classroom - Cowboy Caviar
This is included in a BUNDLE of three recipes/activities. You save $2.50 by purchasing the bundle instead of individually: https://www.teacherspayteachers.com/Product/Cooking-in-the-Classroom-BUNDLE-Chili-Cowboy-Caviar-Smoothies-3376793 This incredible resource can be used to cook cowboy caviar (a
$3.50
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (921.93 KB)

showing 1-7 of 7 results

Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up