Results for my new friend is so fun

Relevance
Friends of Ten Number Facts Game {Jungle Friends Make 10!}
In this game, children develop their fluency of number facts to 10.  Differentiate for your learners by choosing to play with dot patterns or numerals.   To prepare this resource simply print, laminate and cut the number cards.  To play, children lay some of the cards in a grid and take turns to fl
$3.00
26 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (6.41 MB)

FAST FOOD FUN: Writing, Graphing & Interpreting INEQUALITIES with two variables
Inequalities with one variable are hard enough for students to grasp, but add another variable and their brains go a little haywire! I wrote this lesson to make sure I could keep my 8th graders' attention while teaching a new and rather difficult concept. What better way than through their tummies
$3.99
7 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (39.56 MB)

Systems of Equations Escape Room:  Space Friends Save the Princess
Have your students practice solving systems of equations the fun way: with an escape room. Don't worry, I know that creating escape rooms can be expensive, but not this one. The only additional items you will need are letter size envelopes and maybe 4 8x10 acrylic frames. The story:The evil emperor

Also included in: Solving Systems of Equations Bundle

$6.00
1 Rating
4.0

Digital Download

PDF (5.06 MB)

Alg 1 -- Unit 12: Graphing Quadratic Functions -- Lessons & Fun Reviews
This is a complete unit used to introduce your classes to Graphing Quadratic Functions. It has 6 Powerpoint lessons. Each can be edited to meet the needs of your specific classes. Each lesson also contains a video that explains the topic. That makes them perfect for new teachers, home teachers, or
$45.50
$31.50
1 Rating
4.0

Digital Download

ZIP (115.7 MB)

Alg 1 -- Unit 13: Radicals -- Lessons & Fun Reviews
This is a complete unit used to teach all aspects of working with square roots. It has 7 Powerpoint lessons. Each can be edited to meet the needs of your specific classes. Each lesson also contains a video that explains the topic. That makes them perfect for new teachers, home teachers, or on days
$71.50
$50.00
1 Rating
4.0

Digital Download

ZIP (150.84 MB)

Alg 1 -- Unit 3: Solving Inequalities Bundle -- Lessons & Fun Reviews
This is a complete unit on Solving Inequalities. (could be used for Chapter 3 of the Prentice Hall Algebra 1 textbook.) It has 5 Powerpoint lessons. Each can be edited to meet the needs of your specific classes. Each lesson also contains a video that explains the topic. That makes them perfect
$48.50
$33.50
1 Rating
4.0

Digital Download

ZIP (97.9 MB)

Alg 1 -- Unit 8: Exponents Bundle -- Lessons & Fun Reviews
This is a complete unit on Exponents. It has 5 Powerpoint lessons. Each can be edited to meet the needs of your specific classes. Each lesson also contains a video that explains the topic. That makes them perfect for new teachers, home teachers, or on days when you can't be in the classroom. (I
$33.50
$23.00
1 Rating
4.0

Digital Download

ZIP (79.7 MB)

Alien Area
Have your students practice their finding area skills. Students will be putting their skills to the test as they help their new friend Zerp the alien and his friends. Students can work together or independently. This mini project will only take one pull period (about 45 minutes or so) depending on h
$2.99
not yet rated
N/A

Digital Download

DOCX (71.77 KB)

Alg 1 -- Unit 14: Rational Expression & Equations -- Lessons & Fun Reviews
This is a complete unit used to teach all aspects of operations with rational expressions and solving rational equations. It has 7 Powerpoint lessons. Each can be edited to meet the needs of your specific classes. Each lesson also contains a video that explains the topic. That makes them perfect fo
$59.50
$41.50
not yet rated
N/A

Digital Download

ZIP (88.3 MB)

Alg 1 -- Unit 6: Equations of Lines Bundle -- Lessons & Fun Reviews
This is a complete unit on Writing the Equations of Lines. It has 4 Powerpoint lessons. Each can be edited to meet the needs of your specific classes. Each lesson also contains a video that explains the topic. That makes them perfect for new teachers, home teachers, or on days when you can't be in t
$37.50
$25.00
not yet rated
N/A

Digital Download

ZIP (149.23 MB)

Alg 1 -- Unit 2: Solving Equations Bundle -- Lessons & Fun Reviews
This is a complete unit on Solving Equations. It has 7 Powerpoint lessons. Each can be edited to meet the needs of your specific classes. Each lesson also contains a video that explains the topic. That makes them perfect for new teachers, home teachers, or on days when you can't be in the classroom.
$70.50
$49.00
not yet rated
N/A

Digital Download

ZIP (221.81 MB)

Alg 1 -- Unit 11: Solving Quadratic Equations Bundle -- Lessons & Fun Reviews
This is a complete unit on Solving Quadratic Equations. It has 6 Powerpoint lessons. Each can be edited to meet the needs of your specific classes. Each lesson also contains a video that explains the topic. That makes them perfect for new teachers, home teachers, or on days when you can't be in the
$58.00
$40.50
not yet rated
N/A

Digital Download

ZIP (95.88 MB)

Alg 1 -- Unit 4: Understanding Functions Bundle -- Lessons & Fun Reviews
This is a complete unit used to introduce your classes to functions and graphing in the Cartesian plane. It can be used to teach the first three sections of Chapter 4 of the Prentice Hall Algebra 1 textbook. It has 3 Powerpoint lessons. Each can be edited to meet the needs of your specific classes.
$22.00
$15.50
not yet rated
N/A

Digital Download

ZIP (68.9 MB)

Alg 1 -- Unit 7: Solving Systems of Equations Bundle -- Lessons & Fun Reviews
This is a complete unit used to introduce your classes to Solving Systems of Equations. It can be used to teach Chapter 6 of the Prentice Hall Algebra 1 textbook. It has 6 Powerpoint lessons. Each can be edited to meet the needs of your specific classes. Each lesson also contains a video that expla
$44.50
$31.00
not yet rated
N/A

Digital Download

ZIP (78.02 MB)

Alg 1 -- Unit 10: Factoring Bundle -- Lessons & Fun Reviews
This is a complete unit used to introduce your classes to Factoring. It can be used to teach the second half of Chapter 8 of the Prentice Hall Algebra 1 textbook. It has 4 Powerpoint lessons. Each can be edited to meet the needs of your specific classes. Each lesson also contains a video that expla
$33.00
$23.00
not yet rated
N/A

Digital Download

ZIP (57.88 MB)

Alg 1 -- Unit 9: Polynomials -- Lessons & Fun Reviews
This is a complete unit used to teach all aspects of operations with polynomials, including commonly tested word problems. It has 7 Powerpoint lessons. Each can be edited to meet the needs of your specific classes. Each lesson also contains a video that explains the topic. That makes them perfect f
$53.00
$37.10
not yet rated
N/A

Digital Download

ZIP (109.82 MB)

Alg 1 -- Unit 5: Graphing Linear Functions Bundle -- Lessons & Fun Reviews
This is a complete unit on Graphing Linear Functions. It has 5 Powerpoint lessons. Each can be edited to meet the needs of your specific classes. Each lesson also contains a video that explains the topic. That makes them perfect for new teachers, home teachers, or on days when you can't be in the cl
$33.50
$23.00
not yet rated
N/A

Digital Download

ZIP (95.43 MB)

Alg 1 -- Unit 1: Algebra Basics Bundle -- Lessons & Fun Reviews
This is a complete unit for the beginning of Algebra 1. It has 7 Powerpoint lessons. Each can be edited to meet the needs of your specific classes. Each lesson also contains a video that explains the topic. That makes them perfect for new teachers, home teachers, or on days when you can't be in
$52.00
$36.00
not yet rated
N/A

Digital Download

ZIP (90.54 MB)

First Grade Math Unit 8
This fun and differentiated JAM-PACKED unit is filled with everything you need to teach 4 standards/concepts: true or false with subtraction equations, missing subtrahends/minuends, choosing an operation (add or subtract), and balancing equations. Everything you need to print and go to teach these
$15.00
663 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (8.6 MB)

First Grade Math Unit 7
This fun and differentiated JAM-PACKED unit is filled with everything you need to teach 4 standards/concepts: missing addends, the commutative property of addition, fact families, and true or false with addition equations. Get this in the First Grade Math Units 1-9 BUNDLE to save a ton! Everything
$15.00
800 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (9.26 MB)

Combining Like Terms Math Lib
In this activity, students will practice simplifying expressions by combining like terms as they rotate through ten stations. This includes simple expressions along with more challenging expressions that have more than one variable and variables with exponents.The answers they get will generate a fu
Subjects:
Grades:
$3.00
1,342 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (2.28 MB)

Ratios, Rates, and Proportions Galore
Everything you need to introduce students to ratio, rate, unit rate, and proportion concepts and ensure they understand and retain them! This product addresses sixth, seventh, and eighth grade common core standards, but can also be used for advanced fifth grade students. Follow the teacher instruc
$8.50
488 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (2.97 MB)

Slope of a Line - Middle School Math Stations or Task Cards - 8.EE.B.6
Stations are the perfect activity for your restless and impatient students who like to get up and move around! The collaborative element makes them fun and engaging - a great change of pace from the typical warm up or test review!Getting their bodies moving will often get their brains moving. Stat

Also included in: Complete Bundle of Math Stations & Task Cards

$3.50
266 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (6.63 MB)

Two-Step Equations Math Lib
Two-Step Equations Math Lib In this activity, students will generate pieces to a story as they move throughout ten stations. They will practice solving two-step equations, including those written as (x + a)/b = c. The answers they get will generate a funny story about their teacher. This is a muc
Subjects:
Grades:
$3.00
511 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (2.84 MB)

showing 1-24 of 128 results

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up