You Selected:

Keyword

nutrition research

Grades

Other

CCSS

Math
ELA

Subjects

Relevance

showing 1-16 of 362 results

Food Groups and Nutrition research activity
During our unit on nutrition, I have the kids study the different food groups and the main nutrients that they provide for our bodies. We do this activity as a jigsaw, with each student or small group becoming an expert on one food group and then sharing their information. Make one copy of this shee
$1.00
4 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (299.94 KB)

Nutrition Research: Cup of Noodles Project
Students do research to determine the nutritional value of Cup of Noodles. They write short paragraphs, do vocabulary and read articles in exploration of whether or not this popular snack is actually healthy.
$1.00
2 Ratings
4.0

Digital Download

DOCX (26.89 KB)

Nutrition Research Project
A Nutrition Research Project that is designed to cover the curriculum of a Foods, Home Ec. or lower level Science Biology. Rubric is included with the project. Has a list of Macro and Micro nutrients that can be covered, but has room for extension and addition.
$1.50
$1.00
not yet rated
N/A

Digital Download

DOCX (18.72 KB)

Poor Nutrition Research Assignment
A quick and simple research assignment for young learners to gain some experience using research skills and the internet. Students will be required to choose a health condition caused by poor nutrition and research information regarding that issue. Editable word document is included so that you
$2.50
not yet rated
N/A

Digital Download

ZIP (65.9 KB)

Meaningful Handwriting Practice
Practicing penmanship! Each of the 44 lessons in this unit are designed so students can learn useful information while practicing good cursive handwriting and improving near-point copying skills. The workbook pages have been sequentially arranged by difficulty – beginning with one-sentence copying

Get this as part of a bundle: Improve Cursive Handwriting {Bundle}

$4.00
1 Rating
4.0

Digital Download

PDF (24.9 MB)

Nutrition Lessons: 4-Week Nutrition Unit - #1 Best Selling Health Unit on TPT!
Nutrition Lessons-★★★★Whew! This 4-week "Nutrition Unit" is TPT’s #1 best selling Nutrition unit! It is 369 MB and includes 260 pages of step-by-step teacher instructions and a 447-Slide PowerPoint, my "Nutrition Unit" is now newly enhanced and updated! ********************************************
$49.00
$39.00
263 Ratings
3.9

Digital Download

ZIP (369.93 MB)

Health Nutrition Lesson: Food Label Scavenger Hunt - 42 Food Labels to Read!
Nutrition Lesson-★★★★42 Food Labels to Read! This is my best selling lesson! This product is also the #1 best selling "NUTRITION" lesson on the whole TPT website! AND, This resource is taken directly from my Full Semester/Year High School Health Curriculum, and my Middle/Junior High School Health
$14.99
285 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (146.35 MB)

Nutrition Interactive Notebook
Get your students organized with the Nutrition Interactive Student Notebook! Not only will your students be able to organize all their notes, assignments and handouts but their notebooks can be used to review for exams and as a portfolio. Interactive notebooks have been proven to increase students
$25.00
70 Ratings
3.9

Digital Download

ZIP (8.64 MB)

Nutrition and Healthy Living Unit
This Nutrition and Healthy Living Unit contains a variety of 18 hands on and interactive activities to teach and get students excited about the importance of healthy eating and healthy living. The learning outcomes of this unit are: -To be able to differentiate the difference between healthy and n

Get this as part of a bundle: The Third Grade Zoo's Super Science Bundle

$7.00
161 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (2.36 MB)

Nutrition  Bundle - Interactive Note-Taking Materials
Are you looking for a no-prep way to work with high school students on nutrition concepts? The activities in this bundle can be used like a WebQuest - students can complete the research necessary using only the Internet. Perfect for in-class activities, easy sub plans, independent study units, or ho
$40.00
$32.00
5 Ratings
4.0

Bundle

Nutrition
This juicy pack contains a healthy eating project and fun activities to learn all about nutrition. The project are activities are designed for 2nd graders and is aligned to the 2nd grade CCSS. Be sure to check out the preview! Page 1: Title Page Page 2: Product Description Page 3: Table of Conten

Get this as part of a bundle: Nutrition {BUNDLE PACK}

$6.00
200 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (127.03 MB)

Nutrition Unit Plan for Middle School or High School
This is a complete Nutrition Unit Plan for middle school or high school. I team 9th and 10th grade Health and my students LOVE how much technology they get to use with these lessons! The best thing about this unit is how much each student gets to learn about themselves, with regards to nutrition a
$24.00
15 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (3.31 MB)

Nutrition Label Project (3 Versions)
This is a good project during the study of biomolecules. This project includes several activities that you can spread out over as many days as you like. Very little prep time is involved. Copy what you need and you're ready to go! There are three versions: Version 1 is no nonsense and contains: 1
$4.25
6 Ratings
3.9

Digital Download

PDF (1.4 MB)

Nutrition Close Reading Passages & Corresponding Activities
Use these passages as research for my Nutrition Hands-On Experiments product or as a component to your Nutrition Unit. Passages included are {1} Fat Facts and {2} Sweet Sugary Statistics. For each passage you will find the following corresponding activities: *Interactive Notebook Pages *Main I
$3.00
71 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (8.56 MB)

Reindeer Research & Snacky STEAM Activity
Use the holiday season to combine non-fiction and science, with a hands-on nutrition taste test, and explanatory writing. Culminate the non-fiction study by using the snack activity as a STEAM project. Printables and e-book are included. Your students will love this lesson. This is the kind of activ
$10.00
$6.00
10 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (205.16 MB)

Nutrition 101 for Middle and High School Students
Nutrition 101 This curriculum is aligned to Common Core State Standards by a National Board Certified Teacher Enhance your middle and high school students’ nutrition awareness while promoting a positive self-image and deeper appreciation of having a healthy, strong body. Nutrition 101 includes:
$35.00
7 Ratings
3.9

Digital Download

PDF (116.86 KB)

showing 1-16 of 362 results

Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up