You Selected:

Keyword

rate tables

Grades

Other

CCSS

Math
ELA

Subjects

Relevance

showing 1-24 of 10,301 results

Ratio Task Mats (Writing Ratios, Equivalent Ratios, Unit Rate, Tables)
50 Ratio Task Mats versatile for whole page work, task cards, and everything in between! Whether you need centers, review, scoot, or group or small group activity...this is perfect to meet the needs of all your learners. 50 Task Mats (2 different numbering formats), recording sheets, and answer key
$5.00
104 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (8.18 MB)

Unit Rate From Table and Graph (Constant of Proportionality)
7page resource with answer key. Asks students to identify or calculate the unit rate of proportional graphs and tables. Scaffolds from lower to higher level problems. Uses rational numbers. Application questions will require students to calculate the unit rate, then answer various questions usin
Subjects:
Grades:
$2.50
68 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (9.84 MB)

Unit Rate, Unit Price, and Rate Tables
This is an assignment that has 5 Unit Rate, 3 Unit Price, and 4 rate table problems. It's a great assignment to help students focus on the process of solving problems without having to deal with really complex math. The students do need to divide decimals, and round money, but nothing too tedious. A
$0.99
35 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (198.96 KB)

Unit Rate From Tables CCSS 7.RP.2b
This product will help assess students ability to find unit rate from tables. This helps to cover Common Core Standard 7.RP.2b. Students will evaluate tables to find the unit rate. This product is most intended for independent use but could be used for class or group work.
$1.00
$0.50
28 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (441.31 KB)

Ratios, Rates, Tables, & Graphs (Foldable)
This foldable provides students with 3 practice problems. Given a scenario, they will complete a table then graph the relationship. This foldable is PERFECT for interactive math notebooks. Works great during whole group/ guided instruction, as a centers activity, class work assignment, or even a
$2.50
20 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (296.09 KB)

Ratios Rates Unit Rates Tables Graphs Smartboard Lesson Ratio Unit Rate
Ratios Rates Unit Rates Tables Graphs Smartboard Lesson created by Tricks and Treats for Teaching Math. 23 Slides provide teaching how to solve Ratios and Rates in Tables and Graphs, and Unit Rates, Best Buy. Lots of interactive practice for students to get involved with smartboard. Lots of problems
$4.25
4 Ratings
4.0

Digital Download

NOTEBOOK (1.84 MB)

Rates with Tables and Graphs Task
Students will find the unit rate to help them complete a table of values that they will have to graph on a coordinate plane. Students will also have to explain how unit rates help them complete ratio tables and how to graph information on a coordinate plane. Furthermore, students will have to create
$3.00
3 Ratings
4.0

Digital Download

PPTX (2.45 MB)

Unit Rates in Tables Practice Worksheet Homework Unit Rate Table
Unit Rates in Tables Worksheet created by Tricks and Treats for Teaching. GREAT practice figuring Unit Rates in Tables. 1 page only. 3 word problems with tables to complete. Perfect for Homework, Guided Practice, or Independent Practice.Be sure to L@@K at my other (525+) TERRIFIC teaching resources.
$3.00
2 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (42.67 KB)

Rates - Tables, Graphs, Word Problems
This is a direct connect to the Texas TEKS 6.5A and 6.4B where students apply understanding of rates to tables, graphs and real-world problems.
$2.00
1 Rating
4.0

Digital Download

DOCX (172.72 KB)

Linear Equations 01 - Showing Constant Rates with Tables and Graphs
• Create tables and coordinate graphs to represent the progression of a constant rate. • Identify the independent variable and dependent variable. • Read and plot points on a coordinate plane. • Recognize linear patterns on a table or coordinate graph.
$1.99
not yet rated
N/A

Digital Download

DOCX (29.33 KB)

Unit Rate (Tables) Snake Game
Quick five minute practice game to drive home the aspect of dividing in unit rates. Students are also forced to look at the units as multiple cards have the same rates but deal with different situations. Once shuffled, the beginning does not matter as the last card will be answered by the first ca
Subjects:
Grades:
$1.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (104.57 KB)

Unit Rate, Tables and Graphs in the Real World 7.RP.A.2.d
In this 45 minute lesson students explore representations of unit rate on a graph and explain the significance of points (0,0) and (1, r). Includes a link to a math website with a problem for students to complete. Aligns to Common Core standard 7.RP.A.2.d.
$1.50
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (100.01 KB)

Finding unit rates with table and graphs
Guided notes for how to find the unit rate/constant of proportionality. Students will use the formula y=mx and use tables and graphs to find m.
Subjects:
Grades:
FREE
1 Rating
4.0

Digital Download

PDF (192.92 KB)

Creative Rate Tables Slope and Equations
Awesome opportunity to Instruct kids on ; RATE: The comparison between to quantities SLOPE and Forming Equations y = mx + b
Subjects:
Grades:
Types:
FREE
not yet rated
N/A

Digital Download

DOC (146 KB)

Exponential Growth and Decay Rate Table
When students struggle with Exponential Growth and Decay, it is often with that pesky number ONE. They just can't figure out how, why, when, or what to add or subtract from one. This table will help. It gives the growth and decay factors for all percentages from 1%-30% as well as half percentages
FREE
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (81.82 KB)

Unit Rates Table & Graph Work Sheet
Worksheet to help students use tables and graphs to see proportional relationships.
FREE
2 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (224.53 KB)

Doodle Notes - 6th Grade Math ALL the DOODLE NOTES ~ So Fun and Engaging!
Included in this download:68 Math Doodle Notes - covering the FULL YEAR of Math68 Guided Practice Sheets to check for understanding of each concept68 PowerPoints to show the key to the doodle notes and the guided practice!* Two versions of each sheet included - Full sheet and INB Size* TEKS AND CC A
$204.00
$49.00
67 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (805.7 MB)

Back To School Stations - Editable About Me Activity
About this resource : This back to school resource takes a traditional "About Me" questionnaire or coloring page and breaks it up into six stations. Perfect for a wide range of grade levels and any subject area! The station cards come in an editable format (you must have PowerPoint to edit) so you c
$4.00
742 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (1.02 MB)

7th Grade TEKS Math STAAR BUNDLE {14 Assessments} Test Prep Review Practice
Looking for multi-step standardized formatted practice assessments that meet the level of rigor required by STAAR? This 7th Grade Math STAAR Test Practice Bundle could be used as review, practice, mini-assessments, test-prep, and small group! Great for RTI! There are 14 TEKS aligned assessments inc
$26.25
$18.65
39 Ratings
4.0

Bundle

Ratios and Proportional Reasoning Bundle (7.RP.1 - 7.RP.3)
This bundle includes the following: - 11 pages of guided notes (small enough to be cut out and pasted into interactive notebooks) - 9 practice worksheet pages - Several task card activities - 1 simple interest puzzle activity - 3 assessments The following concepts are covered: 7.RP.1 - Students
$27.50
$20.00
98 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (136.99 MB)

My ENTIRE 7th Grade Math Curriculum - Assessments, Notebooks, Stations, and MORE
This zip file includes every resource I have created for seventh grade math in five complete year bundles: 62 assessments, 50 stick-n-solve foldables + 68 vocab diagrams, 56 math stations, 13 choice boards, and 5 bingo games for the whole year. This totals over 900 pages and includes over 250 resour
$319.00
$159.50
20 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (184.51 MB)

6th Grade Math Curriculum Bundle Common Core Aligned Using Google
Are you looking to integrate technology into your 6th grade math curriculum? This entire common core aligned product is on Google. You can buy this bundle now and get all future updates for free. This bundle includes: factors, multiples, prime factorizations, the distributive property, order of o
$225.00
$172.00
6 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (6.24 MB)

THE BEST BUNDLE Seventh Grade Common Core Math Stations COMPLETE YEAR
This 457 page file includes station activities which cover the ENTIRE YEAR. They are designed to align with common core standards for seventh grade math. You save 25% when buying the bundle as compared to all the activities purchased individually. As I add more activities, I will increase the price
$116.00
$87.00
49 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (77.41 MB)

Unit Rates Pennant
Students find unit rates from tables, graphs and word problems in this collaborative activity that doubles as classroom decor. Some problems involve fractions or decimals. Some problems ask students to use the unit rate they find to then find the cost, etc. of additional numbers of items. Once a pen
$3.00
71 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (4.14 MB)

showing 1-24 of 10,301 results

Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up