Results for rate tables and graphs

Relevance

You Selected:

Keyword

rate tables and graphs

Grades

Other

CCSS

Math
ELA

Subjects

Unit Rate From Table and Graph (Constant of Proportionality)
7 page resource with answer key.Asks students to identify or calculate the unit rate of proportional graphs and tables. Scaffolds from lower to higher level problems. Uses rational numbers. Application questions will require students to calculate the unit rate, then answer various questions using
Subjects:
Grades:
$2.99
105 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (9.84 MB)

Ratios, Rates, Tables, & Graphs (Foldable)
This foldable provides students with 3 practice problems. Given a scenario, they will complete a table then graph the relationship. This foldable is PERFECT for interactive math notebooks. Works great during whole group/ guided instruction, as a centers activity, class work assignment, or even a
$2.50
28 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (296.09 KB)

Ratios & Rates Tables & Graphs Smartboard Lesson
Ratios Rates Unit Rates Tables Graphs Smartboard Lesson is VERY COMPREHENSIVE, 23 Slides provide teaching how to solve Ratios and Rates in Tables and Graphs, and Unit Rates, and Best Buy. Lots of interactive practice for students to get involved with Smartboard. Lots of problems where students figur
$4.25
4 Ratings
4.0

Digital Download

NOTEBOOK (1.84 MB)

Rates with Tables and Graphs Task
Students will find the unit rate to help them complete a table of values that they will have to graph on a coordinate plane. Students will also have to explain how unit rates help them complete ratio tables and how to graph information on a coordinate plane. Furthermore, students will have to create
$3.00
4 Ratings
4.0

Digital Download

PPTX (2.45 MB)

6th Grade Math- Ratios, Rates, Tables, and Graphs
6th Grade Math- Ratios, Rates, Tables, and GraphsYou deserve more time to spend building relationships and working with your students, not spending hours creating resources and materials. We understand this feeling deeply, and have put together this high quality lesson plan so you don’t have to. Stu

Also included in: Ratios and Proportional Relationships - 6th Grade - Unit Bundle

$3.00
3 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (926.76 KB)

Rates - Tables, Graphs, Word Problems
This is a direct connect to the Texas TEKS 6.5A and 6.4B where students apply understanding of rates to tables, graphs and real-world problems.
$2.00
1 Rating
4.0

Digital Download

DOCX (172.72 KB)

RATIOS,  RATES, TABLES & GRAPHS  PowerPoint Mini-Lesson & Guided Practice
Get your students successfully REPRESENTING RATIOS AND RATES WITH TABLES AND GRAPHS with this PowerPoint Presentation. This lesson begins with a focused mini-lesson and guided practice questions. It concludes with a lesson quiz and exit ticket to assess student understanding. All of the answers are

Also included in: RATIOS & RATE UNIT : 6th Grade Power Point Mini-Lessons & Guided Practice BUNDLE

$3.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PPTX (131.33 KB)

Linear Equations 01 - Showing Constant Rates with Tables and Graphs
• Create tables and coordinate graphs to represent the progression of a constant rate. • Identify the independent variable and dependent variable. • Read and plot points on a coordinate plane. • Recognize linear patterns on a table or coordinate graph.
$1.99
not yet rated
N/A

Digital Download

DOCX (29.33 KB)

Unit Rate, Tables and Graphs in the Real World 7.RP.A.2.d
In this 45 minute lesson students explore representations of unit rate on a graph and explain the significance of points (0,0) and (1, r). Includes a link to a math website with a problem for students to complete. Aligns to Common Core standard 7.RP.A.2.d.
$1.50
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (100.01 KB)

Finding unit rates with table and graphs
Guided notes for how to find the unit rate/constant of proportionality. Students will use the formula y=mx and use tables and graphs to find m.
Subjects:
Grades:
FREE
1 Rating
4.0

Digital Download

PDF (192.92 KB)

Unit Rates Table & Graph Work Sheet
Worksheet to help students use tables and graphs to see proportional relationships.
FREE
2 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (224.53 KB)

6th Grade Math Interactive Notebook DOODLE SHEETS ~ Fun and Engaging Notes
To sample this product: try this FREEBIE: Doodle Notes - Prime FactorizationIncluded in this download:68 Math Doodle Sheets - explains each math concept68 Guided Practice Sheets to check for understanding of each concept68 PowerPoints to show the key to the doodle notes and the guided practice!* Two
$204.00
$49.00
216 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (801.98 MB)

Proportional Relationships in Tables, Graphs and Equations Mini-Bundle
If you are looking for a solid resource to supplement your proportional relationships instruction, this is it! This resource includes task cards, worksheets, and assessments on proportional relationships in tables, graphs and equations. Below you will find a detailed description of each resource.
$15.00
$12.00
110 Ratings
4.0

Bundle

Ratio Tables and Graphs: Cut and Paste
This ratio tables and graphs cut and paste is a great way to show the multiple representations of a ratio relationships. Students solve 6 different problems, by finding the matching ratio table, equation, graph, and situation. Graphing ratio relationships on the coordinate plane and writing equatio

Also included in: Ratios and Proportions Activity Bundle 6th Grade

$2.00
160 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (440.92 KB)

Doodle Sheet Math - Rates & Ratios in Tables and Graphs - EASY to Use Notes -
INCLUDED in this download:Math Doodle Notes SheetGuided Practice Sheet PowerPoint – to show students the KEY– two versions of both sheets included: INB and large 8.5 x 11 sizeTEKS and CC Aligned – plan for the FULL year includedThis download is part of a larger bundle of 68 Doodle Notes found here:
$3.00
22 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (21.36 MB)

Writing Linear Equations from Tables and Graphs Worksheet
Writing Linear Equations from Tables and Graphs - Worksheet This worksheet is designed for students to practice writing equations from tables and graphs. Students are asked to identify the slope and y-intercept, as well as the equation. Need more activities on linear relationships? Check out the
Subjects:
Grades:
$4.99
$3.99
32 Ratings
3.9

Digital Download

PDF (179.9 KB)

7th Grade TEKS Math STAAR BUNDLE {14 Assessments} Test Prep Review Practice
Looking for multi-step standardized formatted practice assessments that meet the level of rigor required by STAAR? This 7th Grade Math STAAR Test Practice Bundle could be used as review, practice, mini-assessments, test-prep, and small group! Great for RTI! There are 14 TEKS aligned assessments inc
$26.25
$18.65
60 Ratings
4.0

Bundle

Writing Equations from Tables & Graphs Using Unit Rate Who Dunnit Game
This activity will require students to identify the unit rate in tables and graphs and use the unit rate to write the correct equation. Students will have a blast playing this mathematical version of who dunnit to solve a murder mystery! NOTE: This activity only includes equations for lines that st
$2.50
20 Ratings
3.9

Digital Download

PDF (596.06 KB)

Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
This lesson on proportional relationships includes tools you can use to support 7th grade or 8th grade math units. It meets TEKS 7.4A and 7.4C and CCSS on proportionality and constant rates of change. It includes guided notes, an exit ticket, homework, and a warm-up. These materials are included i
$3.00
19 Ratings
3.9

Digital Download

PDF (2.78 MB)

Function Tables and Graphs in a PowerPoint Presentation
Function Tables and Graphs in a PowerPoint PresentationThis slideshow lesson is very animated with a flow-through technique. I developed it for my Algebra 1 class, but it can be used for lower grades as well. This lesson was two lesson from Pre-Algebra put into one lesson. The lesson teaches how to
$4.00
18 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (3.15 MB)

Functions & Equations Linear Nonlinear Rate of Change Tables & Graphs & Systems
This is a cooperative group, 2-3 day task that will challenge students to APPLY knowledge of many algebraic concepts. If your administrators are looking to evaluate you for student led discussion and teacher questioning...this is a great activity to use. Announced or even unannounced observations
$3.16
12 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.02 MB)

Evaluating Functions - Equation, Table and Graph - Halloween Ready!
In this riddle worksheet, students need to evaluate 3 functions. One is a table, one is a graph, one is an equation. This activity requires NO PREP, answer sheets included. DON'T HATE PLEASE RATE (this activity) See all my products in my Total FUNsheet Package and buy and save! Check out the pr
$2.99
16 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (2.29 MB)

Constant Rate of Change:  Graphs, Tables & Word Problems Create the Riddle
Riddles are a great way to make a boring worksheet fun. However, I found students knew the answer to the riddle and just chose the answers to fill in the letters without doing any of the math. This way, students have to create the riddle before they can answer it.* Perfect for centers, homework or i
$1.00
14 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (369.92 KB)

Rate of Change (Slope) & Starting Point (Y-intercept) from Tables & Graphs
STATIONS & LIB! in this activity students will go to each station and determine the rate of change (slope) and starting point (y-intercept) from each table or graph. All problems are multiple choice and each answer comes with a word or phrase that completes the lib located in the student workshe

Also included in: Rate of Change or Slope & Y-intercept Math UNIT 4 BUNDLE! 30% OFF

$1.99
13 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (8.58 MB)

showing 1-24 of 2,368 results

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up