You Selected:

Keyword

rates and unit rates activity

Grades

Other

CCSS

Math
ELA

Subjects

Relevance

showing 1-24 of 30,862 results

Ratios and Rates - unit rates, reducing ratios, equivalent ratios & unit prices
Ratios and Rates, This common core aligned Math Mystery (Grade 6) “Case of The Rogue Runner” will engage your students to practice and review ratios and rates in a fun way. In this math mystery students must solve a variety of ratio and rate math questions to reveal clues which help them discover th

Also included in: 6th Grade COMPLETE Math Mystery Bundle - CSI Math Spiral Review

$4.00
457 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (30.64 MB)

Unit Rate Activity : 6.RP.2
About this resource : This unit rate coloring activity allows students to practice finding the unit rate in given situations. It is a wonderful activity that incorporates fun and art in the math classroom! Use it as a quick unit rate assessment, a homework assignment, or even something for the kids

Also included in: Middle School Math Coloring Pages {Version TWO - A Growing Bundle}

$2.00
320 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.44 MB)

Rates to Unit Rates Activity Pack
This highly engaging activity pack includes four different resources on converting rates to unit rates. Use this pack to let your students choose how they show mastery of a skill. -OR- Use all four resources in center/station rotations! ★What's Included:★ • A better buy activity • A graphic organ
$4.00
22 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (3.31 MB)

Unit Rates Activity: Unit Rates Word Problems Logic Puzzle {6.RP.2, 6.RP.3}
Unit Rates Unit Rates Word Problems Logic Puzzle Cards make solving unit rate word problems fun! Included are 2 logic puzzles and 24 word problem cards that require students to use unit rates to solve real-world problems. The cards are DIFFERENTIATED into two levels, so that you can have each stude
$3.75
243 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (8.54 MB)

Let's Make A Deal- Unit Rate Activity
This is an activity to use with your students after you have taught unit rates. You can use it as guided practice, independent work, partner or group work, homework, or even as a quiz. You will be receiving a two page handout for students with 10 problems as well as the answer key. The students will
FREE
143 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (439.95 KB)

Shopping for the Deal - A Middle School Math Unit Rate Activity
This is a one day middle school math activity that focuses on finding unit rates in order to compare two different rates. Students are going on a trip, but first they must go grocery shopping! They will use their knowledge or ratios and unit rates in order to save as much money as possible! This pro
$3.00
257 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (571.5 KB)

Ratio, Rate, Unit Rate, and Proportional Reasoning Bundle
This bundle is awesome! Included in this bundle are all of my ratio, rate, unit rate, and proportional reasoning products. I love bundles because bundles = savings! By buying this bundle you save $5.00!! This bundle includes the following 9 products: Rate, Unit Rate, Unit Cost, d=rt,Task Cards Rat
$23.00
$18.00
58 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (39.82 MB)

Rates and Unit Rates Task Cards
A set of fifty-six (56) task cards that covers the topic of RATES and UNIT RATES. It contains problems with varying levels of difficulty which will provide excellent practice to students at all skill levels. You may use these task cards for individual or pair activities, group activities, math cente

Also included in: Ratios, Rates, and Proportions Task Cards BUNDLE

$4.00
165 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (2.15 MB)

Rate and Unit Rate
This is a fantastic power point that I just used with my class. It covers the concept of rate, unit rate, and unit price. The power point can be used to teach a whole class or used independently by students. I have included partnering (pair share) opportunities. There are plenty of practice pro
$5.00
79 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (25.99 MB)

Rate and Unit Rate:  Mathematical Tasks  Constant Speed, Comparison Shopping
Rate and Unit Rate: Mathematical Tasks Constant Speed, Comparison Shopping One of my favorite activities to use in my class are Mathematical Tasks. I use these Mathematical Tasks for partnering activities, group work, stations, independent practice, assessment prep, or in my centers. Included in
$4.00
77 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.94 MB)

Rate, Unit Rate, Unit Cost, d=rt,Task Cards
This is a fantastic set of task cards for your classroom. There are 32 task cards in this set. Questions on rate, unit rate, unit cost, and the d=rt formula are included in this set. Most of the questions are word problems. I have also included the answer sheet and answer key. My Task Cards can
$4.00
56 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (2.18 MB)

Rate, Unit Rate, and Proportion - A Real World Application
Rate, Unit Rate, and Proportion - A Real World Application This task uses the amount of sugar in popular drinks to reinforce 7th grade Common Core Standard 7.RP.A.1. Students will watch a short video clip and use rate, unit rate, and proportions to determine the actual number of sugar packets that
$2.00
80 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (4.72 MB)

Ratios, Rates, and Unit Rates Foldable
This Ratio, Rate, and Unit Rate Foldable (Flipbook) is the perfect way to introduce your ratios and proportional relationships unit in your sixth grade math class! Each section (ratio, rate, and unit rate) provides the definition along with an example problem to do as a class, and a practice probl

Also included in: Common Core Assessments and Review Activities BUNDLE for 6th Grade Math!

$2.00
61 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (898.75 KB)

Rates and Unit Rates Worksheet, Notes, Poetry, and Warm-up Problems
A comprehensive rate and unit rate product! Everything you need to introduce students to rate concepts and ensure they understand and retain them! This product addresses sixth, seventh, and eighth grade common core standards, but can also be used for advanced fifth grade students. Follow these in
$2.25
55 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.08 MB)

Unit Rate Activity - Buying a Car
Which car should your students buy? This activity has students examine three different factors, practicing their division skills, and determining the unit rate of miles per gallon, insurance cost per month, and cost per cubic foot of cargo space. Students will gain a better understanding of unit r
$1.00
61 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (323.54 KB)

Complex Fractions to Unit Rates Activity Pack
This highly engaging activity pack includes four different resources on complex fractions to unit rates. Use this pack to let your students choose how they show mastery of a skill. -OR- Use all four resources in center/station rotations! ★What's Included:★ • A 6 word problem page • A 10 problem s
$4.00
45 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (3.29 MB)

Bargain Shopping Unit Rate Activity
Add some real life examples of unit rate to your classroom with this grocery shopping activity! Help students compare prices and find the better deal! Included: -Answer Key -Student Answer Sheet -6 Grocery Ad Posters -2 Vocabulary hint sheets with examples *********UPDATED!**********(1/21/201
$2.50
44 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (2.55 MB)

Rate, Unit Rate, Percentage, Proportions -  Thanksgiving Math Activity
Rate, Unit Rate, Percentage, Proportions Autumn Math Activity This is a Autumn math activity in which students will solve word problems involving rate, unit rate, percentage, and proportions. The problems include operations with money and fractions. This activity would be appropriate for 6th, 7th,
$3.00
38 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (5.29 MB)

Smart Shopping - Finding the Best Buy (ratios, rates, unit rates)
This worksheet gives students 6 real-life shopping scenarios in which they are required to compare the prices of different items in order to determine which item is the best buy. Students are directed to finish filling in the missing column of each table by determining the unit price for each item
$2.00
33 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (259.34 KB)

Rates and Unit Rates Powerpoint
This powerpoint allows movement and interaction from students! They will get to experience rates and unit rates in a fun and exciting way! The first slide introduces rates and unit rates to students by asking them "which is the better deal?" When I used this powerpoint, I had a student "advertise" t
$1.50
29 Ratings
3.8

Digital Download

PPTX (108.94 KB)

Ratio Rate Unit Rate Sorting Activity
Need a quick sorting activity for ratios, rates, and unit rates? You've come to the right place. This activity features 15 items to sort into three categories--ratio, rate, and unit rate. The activity takes about 10 minutes to complete if you cut the slips apart in advance, or about 15 minutes if
$1.50
24 Ratings
3.9

Digital Download

PDF (866.96 KB)

Unit Rate Active Challenges
Find the unit rates of student created data in fun ways! Then analyze and explain the unit rates through higher order thinking questions. These challenges are ACTIVE; meaning that they will get your students up and moving! Great for centers! Now with BONUS: "Warm Up" & "Exit Ticket" presentation
$3.50
24 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (2.16 MB)

Rate, Unit Rate, & Proportions - Layers of the Earth Math Task
Rate, Unit Rate & Proportions - Layers of the Earth Math Task This is a math/science crossover enrichment activity. Your counterpart in science or math will LOVE you for integrating this into your lesson! Students will need to use both their math skills and science knowledge to answer these 5
$0.50
23 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (2.07 MB)

Rates and Unit Rates Scavenger Hunt
Rates and Unit Rates Scavenger Hunt : Includes: 10 task cards Student response form Answer Key Common Core: 6.RP.1 6.RP.2
$3.50
22 Ratings
3.9

Digital Download

PDF (2.59 MB)

showing 1-24 of 30,862 results

Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up