Results for rates ratios and percents activity

Relevance

You Selected:

Keyword

rates ratios and percents activity

Grades

Other

Subjects

Resource Types

Ratio, Rate, Proportion, Percent, Change, Discount, Markup, Tax, Tip Mega Bundle
Yes, a Mega Bundle! You may now purchase a bundled package that contains an introduction to ratios, rate, and proportions, an introduction to percentages, and use of proportions to do percent change, discounts and markups, and tax and tip, all at discounted bundled price. These units contain everyt
$19.00
13 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (4.79 MB)

Proportions Unit (Rates and Ratios) - Grade 7 Math Unit
This middle school math unit covers the Proportional Relationships (rates and ratios) section of the Number Sense and Numeration strand of the grade 7 math Ontario curriculum. It contains lessons, activities and assessments that require students to use and develop their Knowledge, Application, Thin

Also included in: Number Sense Math Unit BUNDLE (factors, fractions, rates) (Grade 7)

$10.00
4 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.41 MB)

G6 Ratios & Percents - ‘Conversion Conversations’ Performance Task
Bundle of 11 editions of Conversion Conversations Performance Task for 6th gradeIn the Conversion Conversations Performance Task, students use real pricing data from around the world for their favorite technology product and actual exchange rates to practice using ratios and to extend into finding p

Also included in: PBL Bundle (Grade 6) - In Collaboration with A.J. Juliani - 31 Projects!

$7.00
$4.90
2 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (37.39 MB)

Proportions Unit  (Ratios and Rates) - Number Sense - Grade 8
This middle school math unit covers the Proportional Relationships (rates and ratios) section of the Number Sense and Numeration strand of the GRADE 8 Ontario math curriculum. Lessons, activities, and assessments cover problems involving rates, ratios, and percents. It contains activities that requi

Also included in: Number Sense Math Units Bundle (Relations, Operations, Proportions) - Grade 8

$10.00
3 Ratings
3.7

Digital Download

PDF (1.43 MB)

Ratios, Rates, and Proportions Galore
Everything you need to introduce students to ratio, rate, unit rate, and proportion concepts and ensure they understand and retain them! This product addresses sixth, seventh, and eighth grade common core standards, but can also be used for advanced fifth grade students. Follow the teacher instruc
$8.50
488 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (2.97 MB)

Percent Proportion Unit - Teaching Percentages Using Proportions
Percent Proportions - The Complete Unit:After teaching students how to solve percentage problems for many years, I have come to the conclusion that using proportions is the best way to do so. There are no decimal shifts (as there are when students use the percent equation, p = % • w) to cause error
$7.00
176 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.7 MB)

Number Sense Math Unit BUNDLE (factors, fractions, rates) (Grade 7)
This middle school math unit bundle covers ALL NUMBER SENSE AND NUMERATION UNITS (factors, fractions, rates) of the grade 7 Ontario math curriculum. It contains lessons, activities, stations and assessments that require students to use and develop their Knowledge, Application, Thinking, and Communic
$48.00
$25.00
6 Ratings
3.4

Bundle

Markup Percent, Discount, Percent Change (Increase/Decrease), Tax and Tip Unit
Whether doing discount percent, markup percent, percent of change (increase or decrease), or tax and tip problems, all of which involve percent calculations, I have found that using percent proportions is the best way to do so. There are no decimal shifts (as there are when students use the percent
$8.00
25 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (2.2 MB)

7th Grade Math: Ratios and Proportions Unit - Bundle of 9 Lessons, 250 pages
7th Grade Math: Ratios and Proportions Unit***We also have the entire 7th grade Curriculum available here: ***7th Grade Math Bundle – Year Long CurriculumThis Unit Bundle teaches students about 7th Grade -Ratios and Proportions. Students will learn about ratios and proportions in their varying form
$25.00
10 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (10.74 MB)

Discounts and Markups (Sale Price, Original Price, Markup and Discount Percent)
Whether calculating discount percent, sale price, original price, markup percent, or cost to store I have found that using percent proportions is the best way to do so. There are no decimal shifts (as there are when students use the percent equation, p = % • w) to cause errors, the amount of memo
$5.00
8 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (2.03 MB)

Percent Change (Increase or Decrease) and New Amount (Using Percent Proportions)
Whether doing percent of change (increase or decrease) or calculating new amount when given percent increase or decrease, I have found that using percent proportions is the best way to do so. There are no decimal shifts (as there are when students use the percent equation, p = % • w) to cause err
$3.00
4 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.52 MB)

7th Grade: Ratios and Proportions Unit Bundle
7th Grade: Ratios and Proportions Unit Bundle ***We also have the entire 7th Grade Curriculum available here: *** 7th Grade Math Bundle – Year Long Curriculum This Unit Bundle teaches students about 7th Grade -Ratios and Proportions. Students will learn about ratios and proportions in their varyi
$25.00
4 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (10.74 MB)

Ratios and Proportions Unit Bundle - 7th Grade - Common Core Aligned
Ratios and Proportions Unit Bundle - 7th Grade - Common Core Aligned ***We also have the entire 7th Grade Curriculum available here: *** 7th Grade Math Bundle – Year Long Curriculum This Unit Bundle teaches students about 7th Grade -Ratios and Proportions. Students will learn about ratios and pro
$25.00
3 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (10.74 MB)

Grade 8 Math Full Year Program
A year-long comprehensive Math program complete with:~3-part lessons (Minds-On, teacher led activities, partner activities, independent tasks)~suggested homework ~group work with success criteria (modified questions)~rich tasks (modified questions)~formative assessment (Check-Ins)~assessments with r
$110.00
1 Rating
4.0

Digital Download

ZIP (37.89 MB)

Ratios and Proportional Relationships - 6th Grade - Unit Bundle
6th Grade Math – Ratios and Proportional Relationships Bundle - 10 Lessons You deserve more time to spend building relationships and working with your students, not spending hours creating resources and materials. We understand this feeling deeply, and over a couple of years have put together this w
$30.00
$25.00
not yet rated
N/A

Bundle

Ratios, Proportions, and Percents: Unit Plan
Purpose: The overarching goal of this lesson is to teach students about ratios, proportions, and percents. This fits into the ‘bigger picture’ because it will help all students be able to solve real life problems and figure out sales tax and percent tip. This lesson is a perfect start to this unit b
$30.00
not yet rated
N/A

Digital Download

DOCX (265.22 KB)

6th Grade Common Core Math Bundle 6RP - Ratios and Proportional Relationships
This 6th Grade Math Bundle contains 5 fun engaging Common Core Tasks that will challenge your students and make you look great in front of your administration. This bundle covers all topics covered within Common Core Standard 6.RP – Ratio and Proportional Relationships. Each Task has an easy to fol
$14.00
$12.00
not yet rated
N/A

Digital Download

ZIP (1.94 MB)

6th Grade Percent Unit
This unit lesson bundle contains daily lessons congruently aligned with the 6th grade math target of solving percent problems involving finding the whole, the part or the percent. This lesson bundle 6 daily percent lessons {all lessons come complete with guided notes, flashbacks, exit slips, and al
$20.95
not yet rated
N/A

Digital Download

ZIP (55.34 MB)

6th Grade Math FULL YEAR Resources Bundle
Looking for a full year resource packed with notes, activities, homework sheets, quick assessments, warmups, exit tickets, timed math activities, anchor charts, word wall and I can posters. This 6th grade math growing mega bundle is perfect for differentiating student activities, with multiple resou
$575.00
$275.00
22 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (35.87 KB)

Math Vocabulary Bundle - Interactive VocAPPulary™
Math Vocabulary Activities - Interactive VocAPPulary™ (Editable Vocabulary Versions Included) These creative resources are a simple, yet effective way for students to learn vocabulary on a specific topic! The perfect tool for learning and memorizing important math concepts!What is unique about Inte
$21.25
$17.00
11 Ratings
4.0

Bundle

6th Grade Common Core Math Unit Bundle
This bundle includes 14 units to teach the 6th Grade Common Core Curriculum and a 6th Grade End of Year Review. Each unit can be purchased separately in our store. Each Unit Includes:Editable Power Points for each lesson (see the list of lessons below) Each Power Point has a warm up, notes a
$160.00
$130.00
37 Ratings
3.9

Bundle

Real-Life Math Volumes 1 and 2
The quickest way to get your students engaged in math in a deep and meaningful way is to use authentic instruction that relates math to the real world. Preferably the real world math should involve real world interests that students actually care about and that's what this volume of lessons does. Th
$29.99
$19.99
27 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (6.93 MB)

Integrating Essential Skills Unit - Math ACT Prep - Lesson Plans and Resources
Integrating Essential Skills - Math ACT PrepThis unit is a part of my bundle Math ACT Prep Curriculum 9 week product. The Integrating Essential Skills unit is covered over 12 days. Per ACT, this section contains math skills presented prior to 8th grade.In addition to the Integrating Essential Skil

Also included in: Math ACT Prep BUNDLE - Curriculum, Worksheets, Math Movies, & Slides

$14.97
6 Ratings
3.8

Digital Download

ZIP (10.08 MB)

Chapter 2: Solving Equations - Algebra 1 with Google
Algebra 1 with Google brings Common Core mathematics into the Google Suite of Apps, allowing both teacher and student easy access, complete editing rights, and the ability to integrate the curriculum into a digital 1 : 1 environment.This complete unit contains notes, homework, quizzes, Common Core a
$20.00
1 Rating
3.9

Online Resource

Google Docs™

showing 1-24 of 25 results

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up