You Selected:

Keyword

store math

Grades

Other

Subjects

Top Resource Types

Relevance

showing 1-52 of 123,796 results

Grocery Store Math
16 page math packet for the grocery store. Students will need to find foods/products in different sections of the store. Some items need to just be found for price. Students will be adding, comparing, and finding the difference in price of items. They will have to find items on sale and compare n
$5.00
250 ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.9 MB)

Buy My Store - Math Mega Bundle
This is a site license for all teachers in a single school building (ONE SCHOOL) to use this product in that school's classrooms. School Site shall mean a school building or campus which is clearly identifiable by name and which is under the direction of one principal or administrator. This Site
$497.00
$99.40
24 ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.23 MB)

Pet Store Math - Multi-Step Word Problems - 3.OA.8 - CC 3rd Grade Math
Pet Store Math - Multi-Step Word Problems - 3.OA.8 Common Core Math Practice and Assessments Welcome to Binkytown Pet Store!!! This file includes: 2-page Pet Price List 2-page Pet Supply Price List 24 Multi-Step Word Problem Cards Doggie Bills (1’s, 5’s, 10’s, 20’s, 50’s, 100’s, 500’s, 1000’s) 2 c
$6.00
60 ratings
4.0

Digital Download

PDF (25.32 MB)

Halloween Math Activity: My Spooky Store {Math Project}
Halloween Math Project My Spooky Store is fun way to practice a variety of math skills in a real world context! Students will work through area, graphing and money. Math Project Workbook contents: 1. Introduction - Workbook title page - Simple Set up (Setting price tags for items, and drawing wh
$3.00
79 ratings
4.0

Digital Download

ZIP (8.23 MB)

Candy Store Math and Literacy Centers
Use these Candy Store Centers at Halloween, Christmas, Valentines Day, Easter, or whenever you incorporate candy into your lessons! You will receive 72 pages of print and cut centers, teaching instructions, student recording forms, and more. Your kiddos will love the adorable and fun candy graphic
$8.00
59 ratings
4.0

Digital Download

PDF (20.72 MB)

Grocery Store Math Ad- Special Education Money Math
4 page grocery store ad with images of food and prices 4 worksheets on locating the grocery store items and writing the prices in the blanks (some have pictures and others are written words) 6 worksheets on adding food items to find the total cost 1 worksheet on calculating change
$4.50
20 ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.12 MB)

Grocery Store Math Workbook
Teaching special education students how to locate items on a grocery store ad, locate the prices for said items, and add items to find total cost. 4 page grocery store ad 7 pages of identifying the price of grocery store items 6 pages of adding grocery store items to find the total cost of purchas
$4.50
16 ratings
4.0

Digital Download

PDF (2.12 MB)

Pet Store Math Multiplication: Money: Real-World: Word Problems
This is a great bundle that I use in my classroom! It includes a fun and colorful "shopping list" with a variety of different pet store items listed. Students use the shopping list to answer a variety of different questions/math problems. My students are SO motivated by Pet Store Math and it teaches
$5.00
75 ratings
4.0

Digital Download

PDF (4.2 MB)

Pet Store Math Add, Subtract, Multiply: Money: Real-World Word Prob Solving
This bundle includes ALL THREE of my addition, subtraction, & multiplication Pet Store math bundles. If you are interested in just addition, just subtraction, or just multiplication, check them out in my store. This is a great bundle that I use in my classroom! It includes a fun and colorful "P
$15.00
$12.50
14 ratings
4.0

Digital Download

PDF (7.06 MB)

Grocery Store Math Money and Change Bundle
Bundled Savings Price $10.00 Grocery Store Math Bundle includes these three products at a big savings! Grocery Store Math Change from $20.00 Grocery Store Math Change from $10.00 Grocery Store Math Change from $5.00 Grocery Store Math Bundle aids learners in solving money word problems for ch
$15.00
$10.00
2 ratings
4.0

Digital Download

PDF (3.88 MB)

Pet Store Math - Companion Picture Book to Multi-Step Word Problems
Pet Store Math - Companion Picture Book to Multi-Step Word Problems - 3.OA.8 Common Core Math Practice Come Meet the Pets of Binkytown Pet Store! Real Photos to Help Students Connect and Understand the Word Problems in Pet Store Math This file includes: Cover Page for “Binkytown Pets” Photo Book T
$3.00
6 ratings
4.0

Digital Download

PDF (16.61 MB)

Grocery Store Math
Use this activity to review adding and subtracting money in a problem solving format. The file contains 4 pages of grocery store items and prices. Students will answer the word problem task cards using the menu. This would be a great center or even a "scoot" game. Enjoy!!
$3.00
7 ratings
4.0

Digital Download

PDF (5.58 MB)

Grocery Store Math Images- Addition and Subtraction with multiple numbers
There are about 20 typical grocery store items (milk, bread, soda, fruits, vegetables, cereal, etc.) with prices on them. Please also see Grocery store math problems: there are 10 problems that ask students to add, subtract, make change, figure out their bill, etc. using the images.
Grades:
$2.00
8 ratings
4.0

Digital Download

PDF (526.17 KB)

Adapted Grocery Store Math Activities with visual supports
This is a PDF of 3 worksheets and grocery ads to assist students in identifying prices on a grocery ad, choosing items to purchase, identifying prices, and adding those prices. Previews are just a small snippet of the worksheet but please purchase to view full worksheets. The first worksheet is an
$2.00
6 ratings
4.0

Digital Download

PDF (6.93 MB)

Consumer Money Skills: Department Store Math Game
Take students on a spending spree without leaving the classroom! This life skills math game will give players plenty of practice counting and handling money. Students receive $300 and a Shopping Guide, then get to "shop 'til they drop" for their favorite items, make purchases, comp
$6.00
3 ratings
4.0

Digital Download

PDF (18.92 MB)

Pet Store Math Addition & Subtraction: Money Real World story problems
This bundle includes BOTH my addition and subtraction Pet Store math bundles. If you are interested in just addition or just subtraction, check them out in my store. This is a great bundle that I use in my classroom! It includes a fun and colorful "Shopping List" with a variety of different pet sto
$9.00
4 ratings
4.0

Digital Download

PDF (6.5 MB)

Consumer Word Problems & Menu: Department Store Math
This fun and effective unit teaches the basics of addition, subtraction, multiplication, and division through the use of real-life shopping situations. From backpacks to blow dryers, nearly everything you might shop for in a department store can be found on the colorful price list that generates h
$8.00
2 ratings
4.0

Digital Download

ZIP (56.63 MB)

Grocery Store Math Word Problems- Addition and Subtraction with multiple numbers
There are 10 problems that ask students to add, subtract, make change, figure out their bill, etc. using the images. Please also see Grocery Store Math Images. There are about 20 typical grocery store items (milk, bread, soda, fruits, vegetables, cereal, etc.) with prices on them.
Grades:
$2.00
5 ratings
3.9

Digital Download

PDF (139.87 KB)

Grocery Store Math Money and Change from $5.00
Price $5.00 "Here is your change, madam!" Grocery Store Math aids learners in solving money word problems for change given from a $5 dollar bill. Grocery Store Math can be used as a hands-on math canter, a school-wide extension, in cooperative learning groups, a class game or a math center. This l
$5.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (1.66 MB)

Grocery Store Math Money and Change from $20.00
Price $5.00 "Hey, this is fun!" These are words you are certain to hear when playing Grocery Store Math Change from $20.00. But, that's not all. Lesson plans are included for Hands-On Class Grocery Store,Coupon Madness Grocery School Extension along with task cards and key. Grocery Store Math can
$5.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (1.73 MB)

Toy Store Math Activities: Counting Pennies
Includes 4 Fun Activities Toy Store Count the Room: This activity includes twelve cards. Place the cards around the room. Students will record the cost of each toy on their recording sheet. Students should use the cent sign when recording their answer. An answer key is included. Toy Store Roll
$3.00
3 ratings
4.0

Digital Download

PDF (2.23 MB)

Common Core Grocery Store Math - Using Decimals and Ratios
This activity has students bring in local grocery ads to use as they work with decimals and ratios. It is a fun and easy way to apply decimals and ratio math to real-life situations. CCSS: RP.A.1, RP.A.2, RP.A3
$1.25
2 ratings
3.8

Digital Download

DOC (43 KB)

Pet Store Math Subtraction: Money: Real World Application: Word Problems
This is a great bundle that I use in my classroom! It includes a fun and colorful "Shopping List" with a variety of different pet store items listed. Students use the shopping list to answer a variety of different questions/math problems. My students are SO motivated by Pet Store Math and it teaches
$5.00
1 rating
4.0

Digital Download

PDF (4.69 MB)

Grocery Store Math (Estimating Sums and Adding Money Amounts)
Set includes 12 grocery items with prices on them to be cut out and laminated, student worksheet, and answer key. Students use the prices on the items to answer questions involving estimating sums, and adding money amounts.
$1.00
4 ratings
4.0

Digital Download

DOC (1.32 MB)

Grocery Store Math Money and Change From Ten Dollars
Price $5.00 It is time to learn at the neighborhood store! Grocery Store Math assists learners in solving money word problems for change given from a $10 dollar bill. Grocery Store Math can be used as a hands-on math center, a school-wide extension, in cooperative learning groups, a class game or in
$5.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (1.85 MB)

Dollar Up Department store math
This is a 2-step direction worksheet, which allows students to use their reading skills to match the words to the visuals and write the correct price for clothing items listed. This is a practical money worksheet, great for a money lesson worksheet.
$1.00
not yet rated
N/A

Digital Download

DOCX (126.64 KB)

Pet Store Math Addition: Money: Real World Application: Word Problems
This is a great bundle that I use in my classroom! It includes a fun and colorful "Shopping List" with a variety of different pet store items listed. Students use the shopping list to answer a variety of different questions/math problems. My students are SO motivated by Pet Store Math and it teaches
$5.00
1 rating
4.0

Digital Download

PDF (5.41 MB)

Dramatic Play, Grocery Store Math
In this dramatic grocery store play and math packet I have included worksheets, props, and additional ideas. The packet can be used independently in a math center or used as a dramatic play theme. The packet involves grouping by size and origin. This packet also works on social, life, and other skil
$2.50
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (9.93 MB)

Toy Store Math
a variety of activities to practice addition and subtraction to 100, making a dollar, and problem solving
$2.00
2 ratings
4.0

Digital Download

PDF (423.71 KB)

Create Your Dream Store: Math Project with Decimal Calculations and Budgeting
This is an engaging project that lets students apply math skills to a realistic situation. They create a budget for a new business venture by considering the costs to rent a store, pay employees, and buy supplies. They can do research on the internet to find out the prices of rental properties an
$2.00
1 rating
4.0

Digital Download

PDF (476.26 KB)

QR Code Thankful Foods Food Store Math Activities
The Thankful Foods Food Store is intended to practice a variety of math skills such as: *adding, subtracting, multiplying, & dividing decimals *solving multi-step word problems *using logical thinking. Students use a pre-made shopping ad to shop for their Thanksgiving Day Feast. This product
$2.50
1 rating
4.0

Digital Download

PDF (9.5 MB)

App Store Maths Activity! - NO PREP & SUPER ENGAGING LESSON
This product contains a mathematics activity that requires students to solve word problems involving money. Students are provided with an image of a phone app store and work to solve the given problems. This creative activity requires students to add or subtract the cost of games in the app store
$3.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (717.35 KB)

Toy Store Math
Two toy store inventory lists (one with prices & one with out)and two additional page to assist with teaching.
$1.50
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (115.95 KB)

Georgia Math Grade 2 Unit 2 Grocery Store Math
This Smartboard lesson follows Georgia Math. You will need the Georgia Math Teacher Edition to go along with this lesson. This lesson also includes mental math and word problem/s. Using this lesson saves you time both in the classroom and at home from drawing or writing everything on the white bo
Subjects:
Grades:
$2.00
not yet rated
N/A

Digital Download

NOTEBOOK (619.87 KB)

Department Store Math
Bigger bills and higher prices calculating cost and determining if you have enough money to make a purchse
$2.00
$1.25
not yet rated
N/A

Digital Download

DOCX (359.02 KB)

Candy Store Math - 2nd Grade - Common Core Aligned
Use this common core aligned worksheet for your 2nd graders who are working on subtraction with regrouping. I also have the full lesson plan to accompany this worksheet. Message me if you are interested in the full package! Common Core Standards: 2.NBT.5 Fluently add and subtract within 100 using
$1.50
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (232.81 KB)

Grocery Store Math
Fun, interactive, real life practice! All you need is your local grocery store advertisement! Students have to estimate, add and subtract to find their total. This is a great activity to practice subtraction over 0's, regrouping and invisible 0's. Enjoy!
$0.99
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (210.37 KB)

Grocery Store Math
Use Sunday Ad Circulars!! Those vivid and real pictures give our students a great opportunity of learning real Math in life.
$0.99
not yet rated
N/A

Digital Download

PPTX (1.03 MB)

Grocery Store Math
Is your school near a grocery store? Looking for a real-life application of math concepts that meet Common Core State Standards? This student packet asks students to visit a grocery store and complete the same types of math tasks adults use to make purchases when grocery shopping. Not able to take a
$2.00
not yet rated
N/A

Digital Download

DOCX (15.09 KB)

Candy Store Math - Number Combinations to 5
Kids love candy! Imagine a shopping trip to the candy store to teach money and fluency of number combinations to 5! This is a smartboard activity. Have your students record the combinations of candy and numbers in their math journal.
$1.50
not yet rated
N/A

Digital Download

NOTEBOOK (232.61 KB)

Dinosaur Value Money Cards Coins Penny Nickel Dime Quarter Store Math 25 pages
Dinosaur Value of Money Cards Coins Penny Nickel Dime Quarter Store Trade Math Printable Activity Game. 25 pages.
$2.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (401.18 KB)

Thanksgiving Edition Grocery Store Math
Students need to use a grocery store flyer to shop for an entire Thanksgiving meal. Each category has pictures straight from the grocery store flyer. I used Market Basket this week, but almost all of these items are also for sale in Shaws and Stop & Shop, as well. I made it a Word document, so
$1.50
not yet rated
N/A

Digital Download

DOCX (1.28 MB)

Decimals: Grocery Store Math - Adding, Subtracting, Ordering, and Number Lines
This is an activity for practicing adding, subtracting, ordering, and placing decimals on a number line using the familiar context of money. To use it, you will need to collect some of the grocery store adds that come in the mail. To be able to complete the activity, each student will need 3 of the
FREE
11 ratings
4.0

Digital Download

DOC (54.5 KB)

Pet Store Math Addition, Subtraction, & Multiplication: Money: FREEBIE
This bundle includes parts of ALL THREE of my addition, subtraction, & multiplication Pet Store math bundles. This freebie is part of a complete Pet Store Math Bundle. Click
FREE
43 ratings
4.0

Digital Download

PDF (2.17 MB)

Grocery Store Math
This can be used as an assignment or an assessment. It integrates the skills of adding, multiplying, dividing, and estimating decimal terms in the context of the real world skill of grocery shopping. I developed this resource to work on independent living transition skills with my special educatio
FREE
2 ratings
4.0

Digital Download

PDF (502.43 KB)

Grocery Store Math
Comparison Shopping - Comparing prices of items in the same category, finding and comparing price per pound of meats and comparing and finding a total cost of items purchased. Can be used with any applicable store ad.
FREE
2 ratings
4.0

Digital Download

PDF (28.53 KB)

Grocery Store Math
Two lists of grocery store items, one with prices & one without. two additional blank form to assist with teaching.
FREE
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (252.94 KB)

Dollar Store Math: Pumpkin Ten Frames
Check out my blog post on this unit: http://www.keepingupwiththekindergarteners.com/2016/09/dollar-tree-find-and-station-freebie.html Grab yourself a few of these pumpkin ten frames from the Halloween section at your local Dollar Tree and you're ready to go! Use this file and a manipulative of yo
FREE
4 ratings
4.0

Digital Download

PDF (4.74 MB)

Department Store Math- Dollar up
using an "advertisement" to add items, find totals and write the next dollar up.
$1.00
6 ratings
4.0

Digital Download

PDF (135.29 KB)

Grocery Store math - Grades 4-6 - Measurement
Make a trip to the grocery store a math activity. Students will collect measurement data samples and use the data 'at home' to use for math activity.
FREE
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (436.41 KB)

Department Store Math
Writing the correct price for each item with visuals and written out items.
$1.00
1 rating
4.0

Digital Download

PDF (144.51 KB)

Department Store. Maths mini mock assessment. FS L1 / GCSE foundation.
A 30 minute mock assessment based around a department store. Suitable for Functional Skills Level 1 maths, GCSE foundation-tier and similar learners. Includes British money notation. Includes easy to use mark scheme.
FREE
1 rating
3.5

Digital Download

DOCX (94.84 KB)

showing 1-52 of 123,796 results

Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up