You Selected:

Keyword

tara west hands-on

Grades

Other

CCSS

Math
ELA

Subjects

Relevance

showing 1-24 of 198 results

Hands-On Exploration Tubs (Fine Motor, Morning Work, Morning Tubs)
Hands-On Exploration Tubs (Fine Motor, Morning Work, Morning Tubs)-- a set of 450 engaging tasks! These tasks can be used for morning work tubs, explore tubs, or math tubs!These are perfect for morning work, morning tubs, explore tubs, fine motor, fine motor tubs.Do you have a few extra moments? Wat
$24.00
2,130 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (68.71 MB)

2nd Grade Math Curriculum
2nd Grade Math Curriculum: A complete and comprehensive second grade math curriculum.What about pricing?If you choose to purchase each 2nd Grade Math units you will spend $10 per unit or $150 total! Snag the bundle now and SAVE BIG!What is the 2nd Grade Math Curriculum?Tara West’s 2nd Grade Math un
$80.00
373 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (84.91 MB)

Hands-On Exploration Tubs PART TWO (Fine Motor, Morning Work, Morning Tubs)
Hands-On Exploration Tubs PART TWO (Fine Motor, Morning Work, Morning Tubs)-- a set of 250 engaging tasks! These tasks can be used for morning work tubs, explore tubs, or math tubs! These are perfect for morning work, morning tubs, explore tubs, fine motor, fine motor tubs. Do you have a few extr
$16.00
583 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (38.72 MB)

Hands-On Fluency Bundle
The individual packets are valued at $35. However, save $10 when purchasing the bundle! BUNDLE Tell me more about the Hands-On Fluency Bundle Thanks so much for viewing my Hands-On Fluency Bundle. This bundle is designed to offer a fun and engaging way to practice fluency in reading and phonics s
$35.00
$25.00
358 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (37.53 MB)

KinderMath™ Kindergarten Math Hands-On Crafts
KinderMath™ Hands-On Crafts KinderMath™ Hands-On Crafts gives you a fun and exciting way to expand your student’s thinking beyond the unit’s lessons. You can use these crafts as a way to wrap up the unit and put on display to show learning over a period of time. If needing to take data points for
$8.00
824 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (8.59 MB)

FirstieMath™ First Grade Math Hands-On Crafts
FirstieMath™ Hands-On Crafts FirstieMath™ Hands-On Crafts gives you a fun and exciting way to expand your student’s thinking beyond the unit’s lessons. You can use these crafts as a way to wrap up the unit and put on display to show learning over a period of time. Use these hands-on crafts for any
$7.00
311 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (3.33 MB)

2nd Grade Math Curriculum Unit One: Number Sense to 1,000
2nd Grade Math Curriculum Unit One: Number Sense to 1,000 What about pricing? Grab the B U N D L E to save BIG for the 2nd grade math curriculum! If you choose to purchase each 2nd Grade Math unit you will spend $10 per unit or $150 total! Snag the bundle now and SAVE BIG! What is the 2nd Grade
$10.00
148 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (2.82 MB)

Hands-On Exploration Tubs PART THREE (Fine Motor, Morning Work, Morning Tubs)
Hands-On Exploration Tubs PART THREE (Fine Motor, Morning Work, Morning Tubs)-- a set of 200 engaging tasks! These tasks can be used for morning work tubs, explore tubs, or math tubs! These are perfect for morning work, morning tubs, explore tubs, fine motor, fine motor tubs.**SPECIAL 35% OFF SAVING
$16.00
$10.00
47 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (32.51 MB)

2nd Grade Math Curriculum Unit Two: Two Digit Addition
2nd Grade Math Curriculum Unit Two: Two Digit Addition What about pricing? Grab the B U N D L E to save BIG for the 2nd grade math curriculum! If you choose to purchase each 2nd Grade Math unit you will spend $10 per unit or $150 total! Snag the bundle now and SAVE BIG! What is the 2nd Grade M
$10.00
85 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (3.23 MB)

2nd Grade Math Curriculum Unit Three: Two Digit Subtraction
2nd Grade Math Curriculum Unit Three: Two Digit Subtraction What about pricing? Grab the B U N D L E to save BIG for the 2nd grade math curriculum! If you choose to purchase each 2nd Grade Math unit you will spend $10 per unit or $150 total! Snag the bundle now and SAVE BIG! What is the 2nd Gr
$10.00
59 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (3.15 MB)

2nd Grade Math Curriculum Unit Four: Addition and Subtraction to 1,000
2nd Grade Math Curriculum Unit Four: Addition and Subtraction to 1,000 What about pricing? Grab the B U N D L E to save BIG for the 2nd grade math curriculum! If you choose to purchase each 2nd Grade Math unit you will spend $10 per unit or $150 total! Snag the bundle now and SAVE BIG! What is
$10.00
48 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (3.11 MB)

2nd Grade Math Curriculum Unit Five: Multiplication Concepts
2nd Grade Math Curriculum Unit Five: Multiplication Concepts What about pricing? Grab the B U N D L E to save BIG for the 2nd grade math curriculum! If you choose to purchase each 2nd Grade Math unit you will spend $10 per unit or $150 total! Snag the bundle now and SAVE BIG! What is the 2nd Gr
$10.00
32 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (3.2 MB)

2nd Grade Math Curriculum Unit Seven: Measurement
2nd Grade Math Curriculum Unit Seven: Measurement What about pricing? Grab the B U N D L E to save BIG for the 2nd grade math curriculum! If you choose to purchase each 2nd Grade Math unit you will spend $10 per unit or $150 total! Snag the bundle now and SAVE BIG! What is the 2nd Grade Math Cu
$10.00
28 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (7.82 MB)

2nd Grade Math Curriculum Unit Ten: Money
2nd Grade Math Curriculum Unit Ten: MoneyWhat about pricing?Grab the B U N D L E to save BIG for the 2nd grade math curriculum! If you choose to purchase each 2nd Grade Math unit you will spend $10 per unit or $150 total! Snag the bundle now and SAVE BIG!What is the 2nd Grade Math Curriculum?Tara W
$10.00
25 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (9.04 MB)

2nd Grade Math Curriculum Unit Eleven: Time
2nd Grade Math Curriculum Unit Eleven: Time What about pricing? Grab the B U N D L E to save BIG for the 2nd grade math curriculum! If you choose to purchase each 2nd Grade Math unit you will spend $10 per unit or $150 total! Snag the bundle now and SAVE BIG! What is the 2nd Grade Math Curricul
$10.00
17 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (9.26 MB)

Hands-On Fluency Bundle Part 6: Read and Color It
This packet is part of my **HANDS-ON FLUENCY BUNDLE** Tell me more about the Hands-On Fluency Bundle Part 6: Read and Color It Thanks so much for viewing my Hands-On Fluency Set 6: Read and Color It. This packet is designed to offer a fun and engaging way to practice reading fluency skills. You wi
$4.00
32 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (24.24 MB)

Addition and Subtraction Hands-On Word Problems
Addition and Subtraction Hands-On Word Problems This packet is part of my BEYOND Numbers ENDLESS MEGA BUNDLE Thanks so much for viewing my Addition and Subtraction Word Problems packet! This packet is designed to offer a fun and engaging way to practice word problems. You will be able to use the
$3.00
29 Ratings
3.9

Digital Download

PDF (1.19 MB)

Hands-On Fluency Bundle Part 7: Roll and Read Sentences
This packet is part of my **HANDS-ON FLUENCY BUNDLE** Tell me more about the Hands-On Fluency Bundle Part 7: Roll and Read Sentences Thanks so much for viewing my Hands-On Fluency Set 7: Roll and Read Sentences. This packet is designed to offer a fun and engaging way to practice reading fluency sk
$4.00
29 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.14 MB)

2nd Grade Math Curriculum Unit Twelve: Shapes and Lines
2nd Grade Math Curriculum Unit Twelve: Shapes and Lines What about pricing? Grab the B U N D L E to save BIG for the 2nd grade math curriculum! If you choose to purchase each 2nd Grade Math unit you will spend $10 per unit or $150 total! Snag the bundle now and SAVE BIG! What is the 2nd Grade M
$10.00
21 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (5.78 MB)

Hands-On Fluency Bundle Part 1: Read, Read, Read
This packet is part of my **HANDS-ON FLUENCY BUNDLE** Tell me more about the Hands-On Fluency Bundle Part 1: Read, Read, Read Thanks so much for viewing my Hands-On Fluency Set 1: Read, Read, Read. This packet is designed to offer a fun and engaging way to practice reading fluency skills. You will
$4.00
19 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.21 MB)

Hands-On Fluency Bundle Part 4: Roll, Read, Color It
This packet is part of my **HANDS-ON FLUENCY BUNDLE** Tell me more about the Hands-On Fluency Bundle Part 4: Roll, Read, Color It Thanks so much for viewing my Hands-On Fluency Set 4: Roll, Read, Color It. This packet is designed to offer a fun and engaging way to practice reading fluency skills.
$5.00
19 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (3.6 MB)

Hands-On Fluency Bundle Part 2: Sentence Expanders
This packet is part of my **HANDS-ON FLUENCY BUNDLE** Tell me more about the Hands-On Fluency Bundle Part 2: Sentence Expanders Thanks so much for viewing my Hands-On Fluency Set 2: Sentence Expanders. This packet is designed to offer a fun and engaging way to practice reading fluency skills. You
$4.00
18 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (900.46 KB)

Hands-On Fluency Bundle Part 3: Roll, Read, "X" It
This packet is part of my **HANDS-ON FLUENCY BUNDLE** Tell me more about the Hands-On Fluency Bundle Part 3: Roll, Read, "X" It Thanks so much for viewing my Hands-On Fluency Set 3: Read and “X” It. This packet is designed to offer a fun and engaging way to practice reading fluency skills. You wil
$5.00
18 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (3.29 MB)

Hands-On Fluency Bundle Part 8: Read It and Read It Again Passages
This packet is part of my **HANDS-ON FLUENCY BUNDLE** Tell me more about the Hands-On Fluency Bundle Part 8: Read It and Read It Again Passages Thanks so much for viewing my Hands-On Fluency Set 8: Read and Read Again Passages. This packet is designed to offer a fun and engaging way to practice re
$5.00
18 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (828.06 KB)

Related searches for tara west hands-on

showing 1-24 of 198 results

Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up