You Selected:

Keyword

unit price

Grades

Other

CCSS

Math
ELA

Subjects

Relevance

showing 1-24 of 17,077 results

Ratios and Rates - unit rates, reducing ratios, equivalent ratios & unit prices
Ratios and Rates, This common core aligned Math Mystery (Grade 6) “Case of The Rogue Runner” will engage your students to practice and review ratios and rates in a fun way. In this math mystery students must solve a variety of ratio and rate math questions to reveal clues which help them discover th

Also included in: 6th Grade COMPLETE Math Mystery Bundle (Fun Mixed Math Review)

$4.00
370 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (30.64 MB)

Grocery Store Unit Pricing Scavenger Hunt *Common Core Aligned*
In this activity, students will practice solving real world unit pricing problems. The students will use a grocery store circular and answer eight real world unit pricing questions. The students must search through the circular to find the items in each question. This activity is aligned to the 6t
$1.50
85 Ratings
3.9

Digital Download

PDF (457.24 KB)

Unit Prices - Life Lessons
Dr. Sigma's Life Lessons are short math warmups that involve everyday tasks that students will need to understand as they grow up and become responsible citizens. Life Lessons - Unit Prices contains 16 warmup sheets for students that involve unit prices of grocery items. The warmups increase in diff
$2.50
16 Ratings
3.9

Digital Download

PDF (1.51 MB)

Scaffolded Notes on Rate, Unit Rate, Unit Price, Equivalent Ratios and Tables
This scaffolded note page is to assist kids in taking notes on similar concepts in an efficient manner. It was a review for my kids, so we did the entire handout in less than a period. It can also be used as a review guide for rates, unit rates, unit price, equivalent ratios, and rate tables. It i
$1.05
67 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (870.99 KB)

Unit Prices Maze: Which Product is the Better Buy?
Unit Rates ~ Unit Prices ~ Better Buy This maze puts a little more pizazz into a review worksheet. Students begin in the START box. The find the unit price for two items, and select the answer that is the better buy. This takes them to a new box, and they compare the 2 products again. When I do maz
$0.99
55 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.67 MB)

Unit Prices in the Real World: "Let's Go Shopping!"
This plan includes a 30-slide PowerPoint, student table and answer key, video, and instructions. I have had lots of success teaching and reviewing unit rates with this plan. The students love it and so do the parents. As the students follow along with the PowerPoint, they complete the table and perf
$3.00
40 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (7.48 MB)

How Much Per GALLON?  A Perplexing TwIsT on Unit Price!
Students apply proportions and customary conversions to silly scenarios involving packaging products in gallon containers... except these products aren't USUALLY packaged that way at all! Which do YOU think will be most expensive... a gallon of cologne? a gallon of cough syrup? Looks like you n
$3.25
21 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (5.08 MB)

Unit Rate, Unit Price, and Rate Tables
This is an assignment that has 5 Unit Rate, 3 Unit Price, and 4 rate table problems. It's a great assignment to help students focus on the process of solving problems without having to deal with really complex math. The students do need to divide decimals, and round money, but nothing too tedious. A
$0.99
35 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (198.96 KB)

Unit Price:  Better Buy?
This is a powerpoint file that includes pictures of products of varying sizes and quantities. The students use the information from each slide to compute the unit price. They then will decide which is the better buy. This powerpoint is a great tool to introduce unit price or to use as a whole gro
$4.00
$3.00
34 Ratings
4.0

Digital Download

PPTX (7.76 MB)

Unit Pricing Ratio Proportion Common Core 6 Task Cards
This is a set of 20 problem solving task cards that present two different prices at different stores for products. Students must use proportional reasoning/unit rate to calculate which is the better buy. The earlier task cards in the set all work out to whole number (or whole cent) prices. A few
$3.00
26 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (2.59 MB)

Ratio, Proportions, Conversions and Unit Price Unit
This unit covers all levels of Bloom's Taxonomy for advanced middle school students and high school students. It includes: 1. KWL and Exit Slip worksheet 2. One page notes on ratios and proportions with examples 3. 10 questions conversions practice with answer key 4. Slam Dunk! activity that provid
$5.00
13 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (899.81 KB)

Unit Price - Calculating the Best Buy Project
This group project is fun, and solidifies the concept of Unit Price/Calculating the Best Buy into a student's skillset better than any other activity I have used. It is designed to last 2-3 50-minute class periods but I left it in Microsoft Word format so that you can easily edit it to meet your ne
$2.50
19 Ratings
3.9

Digital Download

DOCX (273.49 KB)

Unit Price and Better Deal Activity
Students will be able to determine which different size popcorn are the better deal by dividing and finding the unit price. Students then will be able to calculate which store has the worst deal on ice cream sandwiches by dividing and finding the unit price. Great sheets to slide into communicator
Subjects:
Grades:
$1.00
17 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (659.39 KB)

Unit Price Task Cards with QR Codes for Business Math
Apply key math skills to the real world with these Unit Price Task Cards. This product was designed to help you teach or practice unit pricing as a valuable consumer skill. Students will solve 12 word problems and complete a worksheet to show their work. Students are presented with one problem at a

Also included in: Business Math Activity Bundle

$2.00
16 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (851.58 KB)

Base-Ten Block Tower Challenge - Problem Solving With Ratios & Unit Price
This activity has students using base-ten blocks to construct towers. The idea is to build the tallest tower using the least amount of blocks. The blocks are given a dollar value, and students must figure out the cost per height of their towers. This is a timed problem-solving activity. I put st
$1.50
12 Ratings
4.0

Digital Download

DOC (83.5 KB)

The Early Bird Task Cards:  Calculating Unit Prices
This set contains 24 task cards designed to practice calculating unit prices. A task card might read, "A 3-pack of batteries costs $3.36. What is the unit price?" or "A 3-pack of batteries costs $3.36. A 6-pack of batteries costs $6.60. Which is the better buy?" Also included is an explanation
$2.65
14 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (30.04 MB)

Unit Price - Unit Cost - Comparison Worksheet
Give your students practice calculating and comparing unit cost with these twenty basic math problems. Additionally, there is the opportunity to have students write six of their own problems to extend learning. Answer key included. ----------------------------------------------------------------
$1.50
14 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (525.45 KB)

Person Puzzle - Unit Prices - Edith Cavell Worksheet
Bring to life the traditional practice class or homework assignment with some global competency and diversity! While your students practice unit prices, they can learn about the nursing hero Edith Cavell! Person Puzzles are designed to highlight individuals with diverse backgrounds who have made si

Also included in: Ratio, Proportion & Percent -- Pre-Algebra Curriculum Bundle -- All You Need

$1.00
14 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (943.76 KB)

Rates and Unit Price Scavenger Hunt.
This is a great review for rates and unit price. Hang the posters around your room and have your students start at any problem (no traffic jams!) If they solve it correctly, they will find the answer on another poster. And if they can't find the answer, they need to go back and check over their w
$3.00
13 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (6.82 MB)

Unit Price
Here is a quick powerpoint to introduce or review unit price with your students. There is a student note page so they can calculate the unit price with you. Included is also a homework sheet, and small project for students to go to a grocery store, choosing items that they enjoy, and calculating uni
$2.50
10 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (483.19 KB)

Whodunnit? -- Unit Prices - Skill Building Class Activity
Nothing like a good criminal investigation to liven up math class! Based off my popular CSI projects, I have created Whodunnits? The Whodunnits plan to focus on single content topics as opposed to units and will focus more on skill building than application. Every day can't be a project day, so Whod

Also included in: Ratio, Proportion & Percent -- Pre-Algebra Curriculum Bundle -- All You Need

$3.00
9 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (3.94 MB)

Unit Price - Grocery Shopping - Life Skills - Money - Math - Real World - Budget
| Unit Price | Grocery Shopping | Life Skills | Budget | Shopping | Money | Math | Looking to teach your students about unit rate but don't quite know where to begin? Look no further! This download walks students step by step through the process of comparative shopping in a way that scaffolds stude
$5.00
8 Ratings
3.9

Digital Download

PDF (2.05 MB)

Find the Better Deal (A Unit Price Activity)
Help your students practice finding unit prices through real-world application! Students are given 6 scenarios of comparable grocery items and they must determine which item is the better deal by finding the unit price of each.
Subjects:
Grades:
$1.00
6 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (927.8 KB)

Google Spreadsheet with Screencast 2- Unit Price/ Financial Literacy
This is a Microsoft Word document containing a hyperlink to a Google Spreadsheet which contains a link to a screencast-o-matic screencast. It takes the student or teacher through the process of creating the sheet containing a series of organic, real world unit price problems that the students or cla
$4.00
$3.00
$2.55
3 Ratings
4.0

Digital Download

DOCX (14.82 KB)

showing 1-24 of 17,077 results

Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up