Results for unit price task cards

Relevance

You Selected:

Keyword

unit price task cards

Grades

Other

CCSS

Math
ELA

Subjects

Unit Price Task Cards
Included: 48 unit price task cards with visuals and an array of three for answer options. Perfect for independent work and task boxes. Laminate for extended use. Students can use a dry erase marker, clothes pin, or paperclip.
$3.00
25 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (4.09 MB)

Unit Price Task Cards (word/ story problems)
This is a set of 80 task cards. There are 40 cards asking students to what is the price of a single item? in a short story/ word problem. This is a great skill for grocery shopping and vocational skills: Students will practice understanding what is the cost of single item, when it is listed as $4.00

Also included in: Money Math / Shopping Task Card BUNDLE

$3.00
20 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (489.92 KB)

Unit Price Task Cards with QR Codes for Business Math
Apply key math skills to the real world with these Unit Price Task Cards. This product was designed to help you teach or practice unit pricing as a valuable consumer skill. Students will solve 12 word problems and complete a worksheet to show their work. Students are presented with one problem at a

Also included in: Business Math Activity Bundle

$2.00
18 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (284.02 KB)

Unit Price Task Cards
This resource gets your students thinking about and working unit prices and rates. Questions focus on monetary amounts and work with decimals to the hundredths (with rounding involved).Students will need a pencil to complete this activity (a calculator is optional).This resource includes:• Minds-On
$2.25
12 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (2.2 MB)

7.RP.A.1 Unit Rate and Unit Price Task Cards SPANISH VERSION
This 7th grade math task cards set of 24 cards is aligned to common core standard 7.RP.A.1. Students will be finding the unit rate and the unit price. - Product includes * 24 task cards in spanish * Recording sheets with line space to allow students to answer in complete sentences. * Answer sheet
Subjects:
Grades:
$2.00
3 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (2.03 MB)

Unit Price Task Cards
This is a set of 80 task cards. There are 40 cards asking students to what is the price of a single item? This is a great skill for grocery shopping and vocational skills: Students will practice understanding what is the cost of single item, when it is listed as $4.00 for 5? Each task card has a vi

Also included in: Money Math / Shopping Task Card BUNDLE

$3.00
1 Rating
4.0

Digital Download

PDF (4.78 MB)

7.RP.A.1 Unit Rate and Unit Price Task Cards
This 7th grade math task cards set of 24 cards is aligned to common core standard 7.RP.A.1. Students will be finding the unit rate and the unit price. This product is also available is Spanish. UNIT RATE Task Cards SPANISH VERSION
Grades:
FREE
3 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (2.06 MB)

Ratios, Equivalent Ratios & Unit Rates Task Cards CCSS 6.RP.1, 6.RP.2, 6.RP.3a**
STOP! Do you own my Ratios and Proportional Relationships Bundle? This item is included in the bundle as well as the Digital + Paper bundle. Check them out here! Ratios and Proportional Relationships Bundle Digital + Paper 2-in-1 Bundle Includes colored and black & white versions to keep your

Also included in: Ratios & Proportional Relationships BUNDLE

$3.00
537 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (3.61 MB)

Rates and Unit Rates Task Cards
A set of fifty-six (56) task cards that covers the topic of RATES and UNIT RATES. It contains problems with varying levels of difficulty which will provide excellent practice to students at all skill levels. You may use these task cards for individual or pair activities, group activities, math cente

Also included in: Ratios, Rates, and Proportions Task Cards BUNDLE

$4.00
179 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (2.15 MB)

Solar System and Planets Unit BUNDLE Task Cards Interactive Notebook Posters
In this plant activities bundle, you will receive 50 task cards, planet posters, a crossword puzzle worksheet and an interactive notebook craft activity (craftivity).You will receive the following in this money-saving bundle:Planets Crossword PuzzlePlanets Task CardsPlanets PostersPlanets Interactiv
$15.75
$10.50
78 Ratings
4.0

Bundle

Unit Rate Task Cards
Use these task cards as early finisher activities or as a station! Includes 26 questions labeled A-Z to match my generic recording sheet (available for free in my store), a title card, an instructions card (for the students), and an answer key. I'm always open to requests for these! I teach 8th gra
$2.50
38 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.43 MB)

Ratios, Equivalent Ratios & Unit Rates Task Cards & Digital Interactive BUNDLE
Check out the preview video to see what type of interactive questions are included! Includes colored and black & white versions to keep your printer (and budget) happy as well as a interactive, digital version for use with Google Slides™ and Google Classroom™. What is included in this download
$6.00
$4.80
28 Ratings
4.0

Bundle

Unit Costs Task Cards
This activity will teach the student how to determine the most economical item to buy based on its quantity or weight versus the unit price. The student will use the basic operations of mathematics and problem solving skills to determine the most economical item to buy. Many common core stan
$3.00
3 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (4.58 MB)

Expressions and Equations Unit Review: Task Cards
These expressions and equations unit review task cards are great for classroom practice in a hands-on and collaborative learning environment. So versatile with many options for implementation: stations, scoot, relay races, math centers. Students get hands on practice with problem solving. Students w

Also included in: Expressions and Equations Activity Bundle

$3.00
21 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (566.77 KB)

Unit Rate Word Problems, 6th Grade Unit Rate Task Cards
Teachers will download 30 printable unit rate task cards for teaching 5th, 6th and 7th grade (middle school) students how to solve real world word problems involving unit rate. They work well in math classroom centers or stations as a review, Common Core test prep, formative assessment or as extra
$3.75
9 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.72 MB)

Mockingjay Unit: Quizzes, Task Cards, Test, Writing Prompts
This Mockingjay Unit contains popular tools to teach the third book in the Hunger Games series by Suzanne Collins. Multiple Choice Quizzes: One for each chapter, over 300 questions in all. This works great as a quick check for assessing comprehension. These are not analytical questions. Part I T
$7.99
6 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (39.9 MB)

Unit Rate Task Cards
These task cards will help your students practice unit rate and unit price! Tasks include finding the unit rate and comparing two unit prices to determine the "better deal." Post around the room to get your students up and moving, hide them to make a scavenger hunt, use them as a center, or even s
Subjects:
Grades:

Also included in: Middle School Math Mega Growing Bundle!!!

$2.00
not yet rated
N/A

Digital Download

ZIP (280.85 KB)

Regions of the United States Task Cards BUNDLE
This bundle includes a set of task cards for EACH region of the United States! You can buy them individually at my store, or buy the bundle here at a discounted price! Each set of task cards encourages students to identify the states, capitals, industries, historical events, physical features, land
$14.75
$10.00
not yet rated
N/A

Digital Download

ZIP (4.78 MB)

Unit Rate Task Cards
This is a set of 20 task cards for finding Unit Rates. The cards include basic unit rates, comparing best prices, and unit rates involving complex fractions. I have also included a student response sheet.
$3.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (460.26 KB)

Unit Rate/Unit Price Task Cards
The perfect resource to review rate, unit rate and unit price with your students! Includes an Answer Key!
$1.00
not yet rated
N/A

Digital Download

PDF (2.82 MB)

The Early Bird Task Cards:  Calculating Unit Prices
This set contains 24 task cards designed to practice calculating unit prices. A task card might read, "A 3-pack of batteries costs $3.36. What is the unit price?" or "A 3-pack of batteries costs $3.36. A 6-pack of batteries costs $6.60. Which is the better buy?" Also included is an explanation
$2.65
15 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (30.04 MB)

Ratios, Rates, and Proportions Bundle
This bundle is a great way to get your unit on Ratios, Unit Rates (and Unit Prices), and Proportions going. It includes a variety of activities including task cards, quizzes, scavenger hunts, etc. The following are included: 1. Ratio Task Cards (great for centers, too) 2. Ratio Challenge Worksheet
$5.00
10 Ratings
4.0

Digital Download

DOCX (798.41 KB)

DIGITAL and PAPER Task Cards--Unit Rate and Unit Price--GOOGLE SLIDES
Unit Rate and Unit Price--DIGITAL and PAPER Task Cards--GOOGLE SLIDES Most of us use task cards and find them beneficial and give students an opportunity to practice and gain confidence with different skills. If you're anything like me, finding effective ways to store and organize the task cards c
$3.00
1 Rating
4.0

Digital Download

PDF (2.4 MB)

Simple Machines : Investigations, Task Cards, and Assessments
Simple machines are the focus of this comprehensive unit. This 69 page resource contains everything you need to teach a complete unit on the 6 Simple Machines (lever, pulley, wedge, screw, inclined plane, and wheel & axle). Two versions of the product are included - one version which uses custo
$8.00
763 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (80.88 MB)

showing 1-24 of 2,094 results

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up