You Selected:

Keyword

unit rate

Grades

Other

CCSS

Math
ELA

Subjects

Relevance

showing 1-24 of 43,838 results

Ratios and Rates - unit rates, reducing ratios, equivalent ratios & unit prices
Ratios and Rates, This common core aligned Math Mystery (Grade 6) “Case of The Rogue Runner” will engage your students to practice and review ratios and rates in a fun way. In this math mystery students must solve a variety of ratio and rate math questions to reveal clues which help them discover th

Also included in: 6th Grade COMPLETE Math Mystery Bundle (Fun Mixed Math Review)

$4.00
369 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (30.64 MB)

Unit Rates ~ What's the Better Buy? Common Core 6.RP 7.RP
Unit Rate: Real life math ~ Students use real prices on various products found in stores and use unit rates to determine the better deal. There are 5 product comparisons presented where student see the same product, but in a different size. Answer key provided. Total of 2 pages.
$1.75
481 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (516.71 KB)

Unit Rates Doodle Notes
Unit Rates & Unit Prices: "doodle notes" - When students color or doodle in math class, it activates both hemispheres of the brain at the same time. There are proven benefits of this cross-lateral brain activity: - new learning - relaxation (less math anxiety) - visual connections - better me
$1.75
601 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (10.99 MB)

Ratios, Equivalent Ratios & Unit Rates Task Cards CCSS 6.RP.1, 6.RP.2, 6.RP.3a**
STOP! Do you own my Ratios and Proportional Relationships Bundle? This item is included in the bundle as well as the Digital + Paper bundle. Check them out here! Ratios and Proportional Relationships Bundle Digital + Paper 2-in-1 Bundle Includes colored and black & white versions to keep your

Also included in: Ratios & Proportional Relationships BUNDLE

$3.00
483 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (3.61 MB)

Let's Make A Deal- Unit Rate Activity
This is an activity to use with your students after you have taught unit rates. You can use it as guided practice, independent work, partner or group work, homework, or even as a quiz. You will be receiving a two page handout for students with 10 problems as well as the answer key. The students will
FREE
137 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (439.95 KB)

Unit Rate Activity : 6.RP.2
About this resource : This unit rate coloring activity allows students to practice finding the unit rate in given situations. It is a wonderful activity that incorporates fun and art in the math classroom! Use it as a quick unit rate assessment, a homework assignment, or even something for the kids

Also included in: Middle School Math Coloring Pages {Version TWO - A Growing Bundle}

$2.00
267 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.44 MB)

Unit Rates Activity: Unit Rates Word Problems Logic Puzzle {6.RP.2, 6.RP.3}
Unit Rates Unit Rates Word Problems Logic Puzzle Cards make solving unit rate word problems fun! Included are 2 logic puzzles and 24 word problem cards that require students to use unit rates to solve real-world problems. The cards are DIFFERENTIATED into two levels, so that you can have each stude
$3.75
207 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (8.54 MB)

Unit Rates Task Cards
This set of 20 task cards covers finding unit rate in common core standard 6.RP.A.2. Student solve word problems involving unit rates. This also includes 3 different types of recording sheet. These cards are great for math centers, independent practice, "SCOOT" and other cooperative learning models.

Also included in: Ratios Bundle

$3.00
325 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (50.95 MB)

EngageNY Ratios & Unit Rates Module 1 6th Grade Math Interactive Notebook Set
Looking for a way to make EngageNY more engaging and accessible to students? This interactive notebook set covers all of the content from 6th Grade Math Module 1 on Ratios & Unit Rates. Each lesson has its own interactive notebook page that captures the big ideas from that lesson. The set allow

Also included in: EngageNY 6th Grade Math Interactive Notebook Bundle

$15.00
116 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (163.35 MB)

Unit Rates, Ratios, and Proportions Scavenger Hunt
Scavenger Hunt Activity. Great cooperative learning activity to have your students work together to solve word problems focused on calculating unit rates, ratios, and proportions. To play: Pair up students. They can start at any card. Once they have solved the word problem they look for the corres

Also included in: Unit Rates Bundle

$4.00
85 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (3 MB)

Unit Rate: Math Game/Math Center
Unit Rate: Math Game/Math Center This is a great math game or center to teach, reinforce, or differentiate for finding unit rates. I use this with my middle school math students and they love it! All you need are some dice and something to use for playing pieces. This product contains all the rest!
$3.00
262 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (1010.25 KB)

RATIOS Are Sweet! 12 Ratio, Unit Rate, Equivalent Ratio & Percentages Activities
Are you ready for lots of RATIOS?! Including proportions, unit rate, equivalent ratios and percents? Unleash your sweet tooth and have fun with 12 ratio activities designed to have your students craving all things RATIOS. Included are 12 to compliment your teaching and give your students confidence
$5.00
107 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (8.61 MB)

Ratio, Rate, Unit Rate, and Proportional Reasoning Bundle
This bundle is awesome! Included in this bundle are all of my ratio, rate, unit rate, and proportional reasoning products. I love bundles because bundles = savings! By buying this bundle you save $5.00!! This bundle includes the following 9 products: Rate, Unit Rate, Unit Cost, d=rt,Task Cards Rat
$23.00
$18.00
56 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (39.82 MB)

Ratio Task Mats (Writing Ratios, Equivalent Ratios, Unit Rate, Tables)
50 Ratio Task Mats versatile for whole page work, task cards, and everything in between! Whether you need centers, review, scoot, or group or small group activity...this is perfect to meet the needs of all your learners. 50 Task Mats (2 different numbering formats), recording sheets, and answer key
$5.00
104 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (8.18 MB)

Save the Safari Digital Breakout Working with Ratios Proportions and Unit Rates
You have had a wonderful safari so far! It has been a once in a lifetime opportunity! You and your family have seen elephants, lions, giraffes and even wildebeests! At night, you can see a magnificent display of stars in the black sky. But this morning you awake to yelling and screaming to find you
$4.75
67 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (22.9 MB)

Proportions and Unit Rate Coloring Worksheet
About this resource : This activity gives students word problems that involve setting up and solving proportions and unit rate problems. It's a wonderful way to incorporate fun into the classroom! Use it as a quick proportions and unit rate assessment tool, a homework assignment, or even something

Also included in: Middle School Math Activities Bundle

$2.00
348 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (624.87 KB)

Shopping for the Deal - A Middle School Math Unit Rate Activity
This is a one day middle school math activity that focuses on finding unit rates in order to compare two different rates. Students are going on a trip, but first they must go grocery shopping! They will use their knowledge or ratios and unit rates in order to save as much money as possible! This pro
$3.00
247 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (571.5 KB)

Rates and Unit Rates Task Cards
A set of fifty-six (56) task cards that covers the topic of RATES and UNIT RATES. It contains problems with varying levels of difficulty which will provide excellent practice to students at all skill levels. You may use these task cards for individual or pair activities, group activities, math cente

Also included in: Ratios, Rates, and Proportions Task Cards BUNDLE

$4.00
155 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (2.15 MB)

Unit Rates & Ratios: Grocery Store Ads Scavenger Hunt
Connect unit rates and ratios to REAL LIFE with this Grocery Store Ad Scavenger Hunt. Students will use local grocery store advertisements to find the ratios or unit rates on the scavenger hunt activity sheets. Extend the activity with the story problem student directions. NOW with BONUS: "Warm Up"
$4.50
85 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (7.82 MB)

Unit Rates Pennant
Students find unit rates from tables, graphs and word problems in this collaborative activity that doubles as classroom decor. Some problems involve fractions or decimals. Some problems ask students to use the unit rate they find to then find the cost, etc. of additional numbers of items. Once a pen
$3.00
71 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (4.14 MB)

Unit Rate:  A Better Buy Coloring Activity
This product is a coloring activity that has the student using unit rate to find the better buy of 2 or more problems. It has a Carnival Theme that make for some real-life, real-world word problems that encourage students to think! It's a wonderful activity that incorporates fun into the classroom
$2.00
279 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (3.22 MB)

Unit Rate:  What's the Better Buy?
This is a 10 question review on unit rate. Take your students camping with this engaging puzzle. Students will be given 10 items and will need to find the better buy for each item, including marshmallows, hotdogs, etc. There is a riddle to be answered to encourage correct answers. This is a grea
$1.50
239 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (2.18 MB)

Unit Rates with Complex Fractions - Task Card Activity (7.RP.1)
This activity consists of 20 task cards and a recording sheet. Students compute unit rates associated with ratios of fractions. Students can work independently or with partners, moving around the room while solving the problems. This activity can be good practice for students who struggle with
Subjects:
Grades:

Also included in: Unit Rates with Fractions - Mini Bundle (Notes, Worksheets, Activities)

$3.00
84 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (4.48 MB)

Unit Rates Solve and Snip® Interactive Word Problems
"Solve and Snip" include Interactive Practice Problems for skills aligned with TEKS and Common Core. In the Unit Rates Word Problems Solve and Snip students will read a word problem and then solve the problem by showing work in the show work area. Then once they have solved their problem, they will

Also included in: Sixth Grade Solve and Snips® Bundle - Interactive Math Word Problems

$1.50
174 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (484.31 KB)

showing 1-24 of 43,838 results

Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up