Results for unit rate problems

Relevance

You Selected:

Keyword

unit rate problems

Grades

Other

CCSS

Math
ELA

Subjects

Common Core Math Activity (Cookie eating competition)- Unit Rate problem
Use engaging animation of Math problem and worksheet to review Common Core Math skills. Best pals Timmy and Shilp are having a cookie-eating competition. Watch this animation to find out who ate more cookies. You can use this activity as warm up/bell ringers, review, group activity, and remedia
$3.00
3 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (19.09 MB)

Ratios Lesson - Solve Unit Rate Problems (includes unit price & constant speed)
This is one lesson from a sixth grade ratios and proportional relationships unit, which addresses solving problems involving unit rates. The lesson also includes solving for unit price and constant speed. Click here to view/purchase the complete ratios and proportional relationships bundle (a 25%
Subjects:
Grades:
$2.50
4 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.6 MB)

Unit Rate Problems involving Fractions, Decimals and Whole Numbers CCS 7.RP.1.1
Common Core Standard: 7.RP.1.1 - Unit Rate Problems that involve fractions, decimals and whole numbers. It also requires them to convert units (i.e. minutes to a fraction of an hour, or inches to a fraction of a foot). I teach my students what has proved to be a helpful 3 step method of writing
$1.00
3 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (94.26 KB)

Unit Rate Problems - Order Up! Set 1
Unit Rate Problems - Order Up! Set 1 Welcome to a great resource that will allow your students to practice KEY skills in a hands-on, self-checking, and self-paced way. Perfect for centers, assessments, or even homework. Teachers have repeatedly shared how much they love Order Up! because it is self

Also included in: Order Up! Math Bundle #5 (10 Sets)

$1.50
2 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (2.16 MB)

Google Forms Quiz - Solving Unit Rate Problems - 6.RP.3b
With this purchase you will receive a Google Form Quiz on solving unit rate problems. The instructions are easy to follow for you to make a copy of the quiz to your Google Drive. Then you can assign to your students using Google Classroom or some other method. Questions on this assessment were car

Also included in: Google Forms Quiz Entire Year 6th Grade Bundle - 39 QUIZZES TOTAL

$1.99
2 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (391.49 KB)

Solving Unit Rate Problems Printable Worksheet, Grade 6
This Worksheet Includes:* Practice questions to help students master Solving Unit Rate Problems* Detailed Answer explanations for every questionPlus access to Online Resources which include:* Additional practice questions* Instructional videos and mobile apps related to the learning objective* Perso
$0.95
2 Ratings
3.5

Digital Download

PDF (398.3 KB)

Unit Rate Problems
Six student friendly problems with a "work space" and "explanation" area. The last two problems ask student to determine the faster student.
Subjects:
Grades:
$1.00
1 Rating
3.0

Digital Download

PDF (23.02 KB)

6th Grade Math Spiral Review | 6th Grade Math Homework or Warm Ups
This 6th Grade math spiral review resource can easily be used as spiral math HOMEWORK, spiral math WARM UPS, or a DAILY MATH REVIEW! This spiral math review was designed to keep math concepts fresh all year and to simplify your homework or warm up routines. All pages are 100% EDITABLE and easy to di

Also included in: 6th Grade Math BUNDLE | Spiral Review, Games & Assessments for the ENTIRE YEAR

$28.96
$21.99
2,032 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (31.63 MB)

6th Grade Math Games: Ratios, Proportions, & Unit Rates {6.RP.1, 6.RP.2, 6.RP.3}
These games make 6th grade ratios and proportional relationships standards so much fun to practice! This 6th Grade Ratios, Rates, and Proportions Games Pack contains 30 fun and engaging printable board games to help students to practice using ratios, finding equivalent ratios, calculating rates, cal
$8.95
204 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (19.24 MB)

Unit Rate Activity : 6.RP.2
About this resource : This unit rate coloring activity allows students to practice finding the unit rate in given situations. It is a wonderful activity that incorporates fun and art in the math classroom! Use it as a quick unit rate assessment, a homework assignment, or even something for the kids

Also included in: Middle School Math Coloring Pages {Version TWO - A Growing Bundle}

$2.00
439 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.44 MB)

Unit Rates Doodle Notes
Unit Rates & Unit Prices: "doodle notes" - When students color or doodle in math class, it activates both hemispheres of the brain at the same time. There are proven benefits of this cross-lateral brain activity: - new learning - relaxation (less math anxiety) - visual connections - better me
$1.75
755 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (10.99 MB)

Unit Rates, Ratios, and Proportions Scavenger Hunt
Scavenger Hunt Activity. Great cooperative learning activity to have your students work together to solve word problems focused on calculating unit rates, ratios, and proportions. To play:Pair up students. They can start at any card. Once they have solved the word problem they look for the correspon

Also included in: Unit Rates Bundle

$4.00
164 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (3 MB)

Ratios, Equivalent Ratios & Unit Rates Task Cards CCSS 6.RP.1, 6.RP.2, 6.RP.3a**
STOP! Do you own my Ratios and Proportional Relationships Bundle? This item is included in the bundle as well as the Digital + Paper bundle. Check them out here! Ratios and Proportional Relationships Bundle Digital + Paper 2-in-1 Bundle Includes colored and black & white versions to keep your

Also included in: Ratios & Proportional Relationships BUNDLE

$3.00
537 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (3.61 MB)

Unit Rates Activity: Unit Rates Word Problems Logic Puzzle {6.RP.2, 6.RP.3}
Unit Rates Unit Rates Word Problems Logic Puzzle Cards make solving unit rate word problems fun! Included are 2 logic puzzles and 24 word problem cards that require students to use unit rates to solve real-world problems. The cards are DIFFERENTIATED into two levels, so that you can have each stude
$3.75
286 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (8.54 MB)

Save the Safari Digital Escape Breakout Ratios Proportions & Unit Rates
You have had a wonderful safari so far! It has been a once in a lifetime opportunity! You and your family have seen elephants, lions, giraffes and even wildebeests! At night, you can see a magnificent display of stars in the black sky. But this morning you awake to yelling and screaming to find you

Also included in: BUNDLE- Entire 6th grade Digital Escape Breakout Entire Collection TEKS Aligned

$4.75
135 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (22.96 MB)

Ratio Task Mats (Writing Ratios, Equivalent Ratios, Unit Rate, Tables)
50 Ratio Task Mats versatile for whole page work, task cards, and everything in between! Whether you need centers, review, scoot, or group or small group activity...this is perfect to meet the needs of all your learners. 50 Task Mats (2 different numbering formats), recording sheets, and answer key
$5.00
153 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (8.18 MB)

Let's Make A Deal- Unit Rate Activity
This is an activity to use with your students after you have taught unit rates. You can use it as guided practice, independent work, partner or group work, homework, or even as a quiz. You will be receiving a two page handout for students with 10 problems as well as the answer key. The students will
FREE
149 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (439.95 KB)

6th Grade Math Spiral Review & Weekly Quizzes | Google Forms | Google Classroom
This is the DIGITAL, Google Forms version of my top-selling 6th Grade daily math spiral review resource. Also includes the DIGITAL, Google Forms version of my weekly spiral quizzes. With this one purchase, you can provide daily spiral math review for your students Monday through Thursday, and asses
$39.99
$29.99
92 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (2.5 MB)

Unit Rates Math Pennant Activity
Students find unit rates from tables, graphs and word problems in this collaborative activity that doubles as classroom decor. Some problems involve fractions or decimals. Some problems ask students to use the unit rate they find to then find the cost, etc. of additional numbers of items. Once a pen

Also included in: Middle School Math Pennants smaller bundle

$3.00
116 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (4.14 MB)

Unit Rates & Ratios: Grocery Store Ads Scavenger Hunt
Connect unit rates and ratios to REAL LIFE with this Grocery Store Ad Scavenger Hunt. Students will use local grocery store advertisements to find the ratios or unit rates on the scavenger hunt activity sheets. Extend the activity with the story problem student directions. NOW with BONUS: "Warm Up"
$4.50
112 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (7.82 MB)

6th Grade Math Assessments | Weekly Spiral Assessments for ENTIRE YEAR
These 6th Grade Spiral MATH ASSESSMENTS are perfect for weekly math quizzes, quick checks, progress monitoring, and spiral review. These math assessments are 100% editable and are perfectly aligned with my popular 6th Grade Spiral Math Review resource. Always know how your students are progressing

Also included in: 6th Grade Math BUNDLE | Spiral Review, Games & Assessments for the ENTIRE YEAR

$9.99
369 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (10.27 MB)

Ratio, Rate, Unit Rate, and Proportional Reasoning Bundle
This bundle is awesome! Included in this bundle are all of my ratio, rate, unit rate, and proportional reasoning products. I love bundles because bundles = savings! By buying this bundle you save $5.00!! This bundle includes the following 9 products: Rate, Unit Rate, Unit Cost, d=rt,Task CardsRate a
$23.00
$18.00
61 Ratings
4.0

Bundle

Unit Rates Ratios and Proportions Trashketball Math Game
Get your students engaged and moving while they work rates and ratio problems. Rates and Ratios Trashketball is a competitive and motivating math game that involves students working with rates and ratios (see skills below) and shooting baskets at the end of each round. There are 6 rounds in this gam

Also included in: Trashketball Math Games Bundle

$4.00
52 Ratings
4.0

Digital Download

PPTX (36.94 MB)

Unit Rate From Table and Graph (Constant of Proportionality)
7 page resource with answer key.Asks students to identify or calculate the unit rate of proportional graphs and tables. Scaffolds from lower to higher level problems. Uses rational numbers. Application questions will require students to calculate the unit rate, then answer various questions using
Subjects:
Grades:
$2.99
105 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (9.84 MB)

showing 1-24 of 8,302 results

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up