You Selected:

Keyword

unit rate shopping

Grades

Other

CCSS

Math
ELA

Subjects

Relevance

showing 1-24 of 1,896 results

Rate Unit Rate Shopping Scoot 6th Engage NY Eureka Math Module 1 Topic C
"How will I ever use this in my life?" Ever heard this question during math class? Rate/Unit Rate Scoot is now your answer. This high engagement activity asks students to "shop" at 3 different stores to find the most cost effective purchase. • 6.RP.A.2 • 6.RP.A.3b Students will be challenged to fin
$2.00
9 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (19.39 MB)

Unit Rate - Shopping Mini Project
This mini project contains: -Examples completed as a whole group (teacher directed) -Individual work -Partner work Students will have a chance to look through grocery store circulars and compare costs of similar products.
Grades:
$1.50
2 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (279.62 KB)

7th Grade Math Unit Rate Shopping Acivity
Students will use sales adds to compare brands, sizes, and store's products in order to calculate the best buy. *SALES ADDS NOT INCLUDED!
Subjects:
Grades:
$2.00
not yet rated
N/A

Digital Download

DOC (36.5 KB)

Unit Rate Shopping
Unit Rate Shopping A fun way to get your students up and about and see how unit rates are used in real life! It has very basic numbers in it but you can definitely change it as you use it. It comes with an answer sheet for students to use and has six different shopping situations. Included in this
Subjects:
Grades:
FREE
20 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (6.87 MB)

Exploring Unit Rate: Shopping for a Party
Students will analyze grocery store advertisements to determine the least expensive alternative to purchasing food for a party. This is a multi-step project-based learning unit, requiring students to choose items to shop for, compare prices per unit, add sales tax, and determine what they will have
$3.00
5 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (69.95 KB)

Unit Rate Shopping
This covers unit rates and using that information to determine profit.
Subjects:
Grades:
$1.00
not yet rated
N/A

Digital Download

XLSX (540.18 KB)

Shopping for the Deal - A Middle School Math Unit Rate Activity
This is a one day middle school math activity that focuses on finding unit rates in order to compare two different rates. Students are going on a trip, but first they must go grocery shopping! They will use their knowledge or ratios and unit rates in order to save as much money as possible! This pro
$3.00
247 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (571.5 KB)

Rate and Unit Rate
This is a fantastic power point that I just used with my class. It covers the concept of rate, unit rate, and unit price. The power point can be used to teach a whole class or used independently by students. I have included partnering (pair share) opportunities. There are plenty of practice pro
$5.00
77 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (25.99 MB)

Rate and Unit Rate:  Mathematical Tasks  Constant Speed, Comparison Shopping
Rate and Unit Rate: Mathematical Tasks Constant Speed, Comparison Shopping One of my favorite activities to use in my class are Mathematical Tasks. I use these Mathematical Tasks for partnering activities, group work, stations, independent practice, assessment prep, or in my centers. Included in
$4.00
74 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.94 MB)

6th Grade Ratios and Unit Rate Game
I CAN Math Games are the perfect way to make math fun! This 6th Grade Math Game focuses on Ratios, Unit Rate, Percentages, and Converting Measurements, and provides students with practice in the form of multiple choice or short answer questions. QR codes (optional) make this game even more interac
$3.49
49 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (4.01 MB)

Bargain Shopping Unit Rate Activity
Add some real life examples of unit rate to your classroom with this grocery shopping activity! Help students compare prices and find the better deal! Included: -Answer Key -Student Answer Sheet -6 Grocery Ad Posters -2 Vocabulary hint sheets with examples *********UPDATED!**********(1/21/201
$2.50
41 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (2.55 MB)

Unit Rates ~ What's the Better Buy? ~ Comparing Unit Rates
Unit Rates are more fun when shopping for puppy products. Students will be calculating and comparing unit prices at the pet store to determine the better buy. There is space on the worksheet to show work as they calculate the unit price using either the division method or proportion method. Your
$0.95
24 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (813.26 KB)

Smart Shopping - Finding the Best Buy (ratios, rates, unit rates)
This worksheet gives students 6 real-life shopping scenarios in which they are required to compare the prices of different items in order to determine which item is the best buy. Students are directed to finish filling in the missing column of each table by determining the unit price for each item
$2.00
25 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (259.34 KB)

Unit Rates Foldable, PPT Lesson, Activity, Review Worksheet, and Quiz Bundle
This file includes the following: - Ratio, Rate, and Unit Rate Foldable (Day 1) - Powerpoint lesson on unit rate (Day2) - Unit Rate Activity called the "Super Sandwich Project" (Day 3) - Extra Resources: 2 Review Worksheets, 2 Quiz Options Sample Lesson Outline: Day 1: Review Ratios and Rates with
$5.00
19 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (4.27 MB)

Unit Rates Grocery Shopping Activity
This activity gives students great practice with long division and calculating unit rates. It also reinforces another more important idea: math is extremely useful in all aspects of life. Plus, it's just plain fun! This activity is great for 6th or 7th graders. I use this with my 7th graders at
$3.00
17 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.47 MB)

Common Core 6th - Ratio 2 - Rates & Unit Rates
Sixth Grade Ratio 2 - Rates and Unit Rates teaches students how to use rates to solve problems. Students learn how to find the unit rate and use that rate to comparison shop. In addition students learn how to draw and use a double number line diagram to solve rate problems. There is a title slide

Also included in: Common Core 6th Grade - Ratios and Proportions Bundle - Five Powerpoint Lessons

$3.25
13 Ratings
4.0

Digital Download

PPT (1.68 MB)

Smart Shopping Using Unit Rate
Shopping and mathematics go hand in had in this engaging activity. Students are asked to find the best value for t-shirts from three of America's great retailers. They use unit rate to find the answer. This mini lesson is student engaging and teacher friendly! There is only a few minutes of pre
$1.25
13 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (339.34 KB)

Proportions:  Solving Proportions Using Unit Rate
This is a great power point that can be used with a whole class or by individual students. It includes many word problems involving unit rate. All answers fly in with just a click! I usually solve the first few with the class and then ask the students to solve the rest with their partner during pa
$2.50
7 Ratings
4.0

Digital Download

PPTX (1.18 MB)

Ratios, Rate, Unit Rate:  Assessment Review/Test Prep
This is an awesome power point presentation to use with your class to review ratios, rate, and unit rate. I created this assessment review for my 6th grade class, but it could also be used in other grades as well. This power point could be used before the state assessments, for AIS classes, test p
$2.00
6 Ratings
4.0

Digital Download

PPTX (726.87 KB)

Car Shopping: A Unit Rate Project
Are your students struggling to relate unit rates to the real world? Look no further! This fun project lets students see the real price of cars, grasp miles per gallon, price per gallon per year and more! This project is perfect for high school special ed students! It relates math on their level
$4.00
11 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (217.6 MB)

Unit Rates in Advertisements
Since unit rates are the best way to go comparison shopping, I had my students scour store ads that I provided to complete this worksheet. It has three different sections: 1. General categories of items in which students have to choose an item by brand, fill in the information and find a unit rate
$1.00
9 Ratings
4.0

Digital Download

DOCX (6.65 KB)

Unit Rate Common Core Shopping Trip
This is an field trip and activity I do, that has minimal cost, but great punch! It focuses on the sixth grade ratios and proportions strand of the common core, especially unit rates. I do this activity after introducing unit rates. The students then take a field trip to a local grocery store and
$3.00
6 Ratings
4.0

Digital Download

DOCX (156.05 KB)

Unit Rate Project Using Halloween Candy!
Suggestions for Use: 1. Students will “shop” for Halloween Candy. You can either use the candy posters provided or weekly ads for stores. 2. Use the ads or posters to complete the tasks on each page. 3. On the last task, students will decorate a house with the candy that they chose. They may e
$5.00
8 Ratings
4.0

Digital Download

ZIP (2.44 MB)

The Shopping Project: A Unit Rate Project
Students will love applying their unit rate skills with shopping! This project has students working in pairs to compare product prices by finding the unit rate Two versions are included: Low-Tech: No technology required! There are 8 scenarios included for students to work together in pairs dete
$4.00
6 Ratings
4.0

Digital Download

PDF (1.01 MB)

showing 1-24 of 1,896 results

Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up