SITEWIDE SALE. ONLY  
6 hrs : 30 mins
  LEFT TO SAVE.  
USE CODE: CELEBRATE   //    VIEW SALE DETAILS 
You Selected:
SUBJECT
TOP RESOURCE TYPES
  • Lesson Plans (Bundled)
44,838 results
sort by:
Rating
view:
Interactive Math Journal - Interactive Math Notebook Are you using interactive math journals or interactive notebooks in your classroom? You really should be! This 165-page resource contains everything you need to start interactive math journals
$15.99
$12.79
7554 ratings
4.0
Digital Download PDF (10.50 MB)
Interactive Reading Informational Text Notebook: Nonfiction for Common Core 4-8 This interactive notebook is the nonfiction companion for my TpT top seller Interactive Reading Literature Notebooks. If you prefer a spiral bound hard copy, find that
$13.49
$10.79
6642 ratings
4.0
Digital Download ZIP (60.63 MB)
Writing complete sentences and using correct punctuation can be a difficult thing for little ones. This pack will help your students distinguish between different types of sentences as well as form complete sentences. This download includes: -A
$5.75
$4.60
4041 ratings
4.0
Digital Download PDF (12.33 MB)
Common core writer's workshop bundle that helps students through the writing process. This unit covers narrative writing, opinion writing and informative writing for all first grade writing standards! NOTE: This is a discounted, BUNDLED pack of my
$15.00 $12.00
$9.60
3419 ratings
4.0
Digital Download PDF (17.35 MB)
Every year when the first week rolls around, I am always scrambling to get my math plans together. I know I want to teach rules and classroom community, but where does math fit into all that? This unit gives you 7 math lessons/activities that are
$5.75
$4.60
3106 ratings
4.0
Digital Download PDF (21.71 MB)
TOP SELLER! These guided reading lesson plans include all of the skills that students need to learn at each text level A-N (Fountas and Pinnell). Each plan is a template. Simply, use your leveled guided reading book (not included in this
$8.00
$6.40
2618 ratings
4.0
Digital Download PDF (11.92 MB)
This is a week long collection of activities to teach descriptive writing using Pop Rocks candy! There are also opportunities to discuss adjectives and similes, too! It is intended to be used as a supplement to your current ELA curriculum, and
$4.50
$3.60
2521 ratings
4.0
Digital Download PDF (2.68 MB)
UPDATED on April 6, 2014- Same product, but just received a facelift. :) Of all of my units, I think I am MOST proud of this one! As I have been teaching the common core standards for 4th grade this year, I noticed that there are two standards
$7.25
$5.80
2411 ratings
4.0
Digital Download PDF (27.55 MB)
Here is a fun little packet for you to help teach manners and expectations in school the first few days of school! I hope you enjoy it! Kathleen Pedersen Growing Kinders http://growingkinders.blogspot.com
FREE
2396 ratings
4.0
Digital Download PDF (9.45 MB)
Looking for new ideas to teach place value and comparing/ordering numbers? This pack focuses on 2 and 3 digit numbers, but also goes a little beyond 1000 on a few of the activities. -I'm in the Middle: Students roll dice to make a number, then
$5.75
$4.60
2372 ratings
4.0
Digital Download PDF (22.22 MB)
Looking for engaging lessons to teach your students how to identify and count coins (US Currency ONLY!)? This money unit has several activities to incorporate into your coin lessons! Here's what is included: *Money Posters for: Quarter, Dime,
$7.00
$5.60
2358 ratings
4.0
Digital Download PDF (47.25 MB)
Kindergarten Math Units that are designed for kindergarten students BY kindergarten teachers. This is the first unit that is intended to provide 4 weeks of detailed Math Workshop instruction.
$12.00
$9.60
2318 ratings
4.0
Digital Download PDF (10.09 MB)
View the feedback on this item to see what other teachers are saying! This is an awesome resource for any Primary Classroom. The resource includes 10 Science Projects which incorporate children's literature, student recording sheets and many of
$10.00
$8.00
2107 ratings
4.0
Digital Download PDF (6.07 MB)
SEE ALL MATH STATIONS FOR ADDITION, SUBTRACTION, MULTIPLICATION, AND DIVISION HERE Do you want to implement more mental math strategies into your classroom, but don’t know where to start? Do you already teach mental math, but want to work more
$17.99
$14.39
2094 ratings
4.0
Digital Download ZIP (113.42 MB)
This product is a TOP SELLER on TPT! Please read some of the reviews if you want to find out why. YOU TUBE VIDEO: SEE WHAT IT'S ALL ABOUT!! The Ultimate Guided Reading Toolkit- YOU TUBE VIDEO This is my BUNDLED product that also includes my
$38.00 $34.00
$27.20
1959 ratings
4.0
Digital Download PDF (105.39 MB)
Looking for a new, fun way to teach Place Value? This unit will help you reinforce 2, 3, and 4 digit numbers up to 1,200! Here's what's included: *Posters (8 1/2x11) for: -Ones -Tens -Hundreds -Thousands -Standard Form -Expanded Form (3) -Number
$6.75
$5.40
1932 ratings
4.0
Digital Download PDF (23.54 MB)
Back to School Activities for 1st Grade: This 88 page packet has everything you need to start off a fantastic year in first grade. This packet has everything you will need for your first week back teaching! The beginning of the school year is such
$8.00
$6.40
1929 ratings
4.0
Digital Download PDF (15.46 MB)
Are you ready to have your children "Blast Off" in Reading? Then, this is the unit for you! Kim has teamed up with her partner Michele Scannell to write the first unit in their Reading Workshop Series. This unit contains a monthly spreadsheet for
$10.00
$8.00
1746 ratings
4.0
Digital Download PDF (18.35 MB)
Christmas is right around the corner! I don't know about you, but I really LOVE incorporating Christmas activities into my day, BUT I also need them to be educational and engaging! This unit incorporates 5 different books, but also has lots of
$5.25
$4.20
1558 ratings
4.0
Digital Download PDF (14.96 MB)
Pop Rocks, Exploding Soda, and Melted Crayons...Oh My! Are you ready for some matter fun?!? This until is packed with over 130 pages of resources and materials to engage your kids in a matter study by giving them an opportunity to experience the
$12.00
$9.60
1528 ratings
4.0
Digital Download PDF (23.46 MB)
Determining whether a text is written in first-person or third-person is not an easy concept for students. This is a component of the new ELA common core standards, so I developed this multi-day lesson to help my students understand the difference
$4.00
$3.20
1473 ratings
4.0
Digital Download PDF (18.32 MB)
Click HERE to read all about how I use the Writer's Workshop in my classroom. This 129 page packet has everything you need to start your very own Writer's Workshop in your class! In this packet, you will find: -ideas (with activities) to teach
$15.00
$12.00
1454 ratings
4.0
Digital Download PDF (21.25 MB)
Do you ever wish you had all the tools you needed to run your guided reading lessons at your fingertips? If you answered yes, then this packet is for you! It includes EVERYTHING you need to have successful guided reading lessons with your students.
$16.00
$12.80
1403 ratings
4.0
Digital Download PDF (24.70 MB)
No Prep Print & Go Lesson Planning made easy! Reading, Phonics, Comprehension, Word Work & More! NOTE: This isn't a packet of worksheets. These are actual Lessons that guide you through the process of using Read Alouds to teach the
$15.00
$12.00
1366 ratings
4.0
Digital Download PDF (13.55 MB)
If you students enjoy Henry and Mudge as much as mine do, then this little unit will help encourage your student's love for reading! Here's what is included in this pack: 1. Bubble Maps: Describe the characters 2. Venn Diagram Flapbooks-
$5.00
$4.00
1321 ratings
4.0
Digital Download PDF (13.40 MB)
Prefer a spiral bound hard copy? I have a very limited number for sale here. This is the companion to my Interactive Writing Notebooks, picking up where it leaves off with more advanced writing assignments. Just like my other products, all of these
$11.99
$9.59
1308 ratings
4.0
Digital Download ZIP (35.10 MB)
UPDATED for the 2016-2017 school year! Now MORE EDITABLE THAN EVER!!!! Click, type, and print. :) Check out my latest BINDER AND DECOR BUNDLE!!! **ALL OF MY PRODUCTS HAVE FREE UPDATES FOR LIFE.** THIS PRODUCT IS A BEST SELLING ITEM ON
$16.00 $13.50
$10.80
1273 ratings
4.0
Digital Download ZIP (51.14 MB)
This Nonfiction Text Structure Bundle is designed to teach upper elementary and middle school students about the FIVE types of informational text structures in a way that will keep them engaged. It includes 117 passages. This Common Core bundle
$32.50 $7.99
$6.39
1231 ratings
4.0
Digital Download ZIP (67.63 MB)
Word work that is fun? Absolutely! My students LOVE word study!!! Includes: 56 high-frequency words 45 word families 30 cheers for your word wall in two versions Letter cards, lists, and "I Can..." charts for independent practice. This is a
$7.00
$5.60
1183 ratings
4.0
Digital Download PDF (4.02 MB)
This unit focuses on comprehension, vocabulary, writing, and grammar that is appropriate for 2nd and many 3rd graders. ***THIS IS ONLY SOLD AS ONE UNIT. THE INDIVIDUAL BOOK PLANS ARE NOT SOLD SEPARATELY.*** The following books are used for
$15.00
$12.00
1182 ratings
4.0
Digital Download ZIP (101.94 MB)
This morning work packet is all 8 of my daily math packets in one! 173 pages of daily work. A year's worth of daily math review! It is half price to buy all 8 packets at once!! **there is a matching daily language complete set too in my
$40.00 $25.00
$20.00
1174 ratings
4.0
Digital Download PDF (11.06 MB)
Just add students and you are ready for a year's worth of writing lessons! Do you think rubric is a bad word? Does teaching writing keep you up at night? This teaching writing pack is going to help you become a writing teacher guru! This
$5.00
$4.00
1138 ratings
4.0
Digital Download PDF (6.47 MB)
Bundle and save!! This BUNDLE pack includes my best selling Sight Word Writing Practice Sight Word Writing Practice Too Sight Word Writing Practice Three Sight Word Writing Practice Four Sight Word Writing Practice Five Weekly sight word
$40.00 $30.00
$24.00
1120 ratings
4.0
Digital Download ZIP (16.59 MB)
This packet will help you fill your first week with important lessons, activities, and growth comparisons to set your year up for success. The activities in this packet are tiered to fit Kinder through Second Graders. Each response sheet in
$4.00
$3.20
1118 ratings
4.0
Digital Download PDF (5.08 MB)
This poetry unit includes 38 different phonics poems that focus on different word families or phonemes. Poetry is such a great way for students to practice fluency, visualization and phonics skills. I created this unit to help my students practice
$11.00
$8.80
1106 ratings
4.0
Digital Download PDF (3.64 MB)
Does Zero the Hero visit your classroom every 10 days? If not, he should! This pack has everything you need to get you started! Included are resources for using Zero the Hero, my version of a Zero the Hero book and all about the number pages, 2
$8.00
$6.40
1054 ratings
4.0
Digital Download PDF (6.04 MB)
Main Idea Bundle of Resources: This mega-bundle of engaging activities focuses on Main Idea and Supporting Details. Several items include test prep elements, because main idea tends to appear frequently on standardized tests. It also includes
$41.00 $8.99
$7.19
1051 ratings
4.0
Digital Download ZIP (32.05 MB)
Rooted in Reading December is here and jampacked full of great resources for your students! This unit has fun and engaging activities that are appropriate for 2nd grade and most 3rd grade students! ***This will NOT be separated into individual
$15.00
$12.00
1051 ratings
4.0
Digital Download ZIP (70.16 MB)
Kindergarten Math Units that are designed for kindergarten students BY kindergarten teachers. This is the sixth unit that is intended to provide 4 weeks of detailed Math Workshop
$12.00
$9.60
1048 ratings
4.0
Digital Download PDF (12.45 MB)
No Prep Print and Go Lesson Planning made easy! Reading, Phonics, Comprehension, Word Work and More! NOTE: This isn't a packet of worksheets. These are actual Lessons that guide you through the process of using Read Alouds to teach the standards
$12.00
$9.60
1046 ratings
4.0
Digital Download PDF (31.55 MB)
Mentor sentences are the perfect way to teach grammar and author's craft through examples of excellent sentences from your favorite read-aloud books! This unit is just what you need to get started with mentor sentences in your classroom. Not
$10.00
$8.00
1032 ratings
4.0
Digital Download PDF (8.95 MB)
Fables Reader’s theatre, lessons and writing activities aligned to the common core! I am super excited about this unit and I know you will be too! This Fables packet is loaded with great activities to do
$12.00
$9.60
1033 ratings
4.0
Digital Download PDF (11.81 MB)
This unit includes lessons to teach the very basics of division with making models, sorting, drawing pictures, etc.! Here's what you'll find in this pack: -Anchor Chart Idea -3 Digit Division Posters -3 worksheets for Drawing Division
$6.25
$5.00
1016 ratings
4.0
Digital Download PDF (29.83 MB)
* * * This special 50% OFF BUY IN price for the KinderMath Units will be ending soon and the price will increase to $98 * * * KinderMath Units BUNDLED KinderMath units are teacher created, kid-tested, and most importantly kid-approved! KinderMath
$160.00 $80.00
$64.00
1009 ratings
4.0
Digital Download ZIP (96.23 MB)
First Grade Math Units These First Grade Math units are research-based and designed specifically for first-grade teachers and students. This is all you need for the whole year! Download the Preview for the Curriculum Map and a sample from Unit
$120.00 $85.00
$68.00
1005 ratings
4.0
Digital Download ZIP (114.08 MB)
Rooted in Reading November is here and jampacked full of great resources for your students! This unit has fun and engaging activities that are appropriate for 2nd grade and most 3rd grade students! ***THIS IS ONLY SOLD AS ONE UNIT. THE INDIVIDUAL
$15.00
$12.00
993 ratings
4.0
Digital Download ZIP (92.01 MB)
Close reading for first grade (spring edition) is a pack to help young readers practice the important skill of close reading. GET ALL FOUR SEASONS IN THE DISCOUNTED BUNDLE: Close Reading for 1st Grade (The BUNDLE)! I have been through numerous
$5.00
$4.00
984 ratings
4.0
Digital Download PDF (3.19 MB)
Are you ready to have your children "Digging Deeper" into Reading? Then, this is the unit for you! Kim has teamed up with her partner Michele Scannell to write the third unit in their Reading Workshop Series. This unit contains an overview of the
$10.00
$8.00
979 ratings
4.0
Digital Download PDF (19.81 MB)
BELL RINGERS: These English bell ringers are one of the top 100 best-selling resources on Teachers Pay Teachers! Have your students in their seat when the bell rings! Begin each of your middle or high school English classes with these engaging
$27.00
$21.60
972 ratings
4.0
Digital Download ZIP (157.76 MB)
Rooted in Reading February is here and jam-packed full of great resources for your students! This unit has fun and engaging activities that are appropriate for 2nd grade and most 3rd grade students! ***This will NOT be separated into individual
$15.00
$12.00
971 ratings
4.0
Digital Download ZIP (60.65 MB)
Please remember - leaving FEEDBACK earns YOU TpT credits and money off your future purchases on TpT! :) Want more Estimation Jar fun? Check out Estimation Jar #2! FIND IT HERE.  This UPPER ELEMENTARY Estimation Jar Activity teaches students
FREE
958 ratings
4.0
Digital Download PDF (3.46 MB)
Personal Narrative Writing: This personal narrative writing unit will guide students through the writing process and cover two or more weeks of writing lesson plans! It is appropriate for 1st and 2nd graders and meets Common Core State Standards.
$6.50
$5.20
956 ratings
4.0
Digital Download PDF (4.20 MB)
showing 1-52 of 44838