51 results

51 results

Rating

Sort by

Digital

Grades

Other

Subjects

Prices

Resource Types

All Resource Types

Rating

showing 1-24 of 51 results

digital
*Now includes both printable and digital GOOGLE Forms versions.Students practice finding tips on meals at restaurants in this task cards activity. Each of the 10 task cards asks students to find: a meal's subtotal, a percentage tip on the meal, the meal's total with tip, the amount each friend will
Personal Finance for Elementary is a great set for teaching Personal Finance in grades K - Third. The set is aligned to the National Standards, Texas Essential Knowledge and Skills and TRS. There are 48 vocabulary word cards with the definitions. There are posters of all coins, including the Half
This Common Core and VA SOL-aligned activity has students practicing writing numbers in word form using a real-life check. There are 24 task cards in this activity, along with two "checks." Students will have the opportunity to fill in the name, standard form number, written form of the number, an
Wants and Needs Sorting Game Before Christmas, I like to teach a unit on Wants and Needs, and I always have my students complete this activity by sorting pictures of different things we need to live and things we don’t really need to live. Prior to the activity, we talk about wants and needs and w
*Please note:  This Resource is compatible with online / remote / DISTANCE LEARNING platforms such as Google Classroom, SeeSaw and Office 365.  Students can confidently WORK INDEPENDENTLY on these, or you can EDIT this unit of work to best suit your needs and share it with your own CLASSROOM.Teach s
This fun and effective unit teaches the basics of addition, subtraction, multiplication, and division through the use of real-life shopping situations. From peanut butter to paper towels, nearly everything you might shop for in a grocery store can be found on the colorful price list that generates
Let students go shopping and figure grocery prices with these slides sorted by: Breads/Cheeses Fruits Fast Foods Meats Vegetables Desserts Students fill their baskets with foods, plan meals, and figure prices. Uses addition, decimals, and multiplication facts. Includes food pyramid with daily serv
I have used cute clip art to create these sorting card along with header cards. Can used in math or social studies.
Healthy/Unhealthy Food Sorting GameI like to teach a unit on Nutrition before Thanksgiving, and I always have my students complete my Healthy and Unhealthy Food Sorting Game by sorting pictures of different foods after deciding if each food is healthy or unhealthy. Prior to the activity, we talk ab
The budgeting worksheets product includes: ** 64 task cards for grocery item matching and price identification ** 64 task cards for estimate skills for grocery store item prices ** 60 task cards for money skills for grocery store item prices ** grocery store picture and price cards ** multiple pr
digital
Take students on a spending spree without leaving the classroom! This life skills math game will give players plenty of practice counting and handling money. Students receive $300 and a Shopping Guide, then get to "shop 'til they drop" for their favorite items, make purchases, compute change, pay r
digital
This fun and effective unit teaches simple addition, subtraction, and multiplication through the use of real-life shopping situations. Students will have a great time as they refer to the colorful price list (included) that generates hundreds of simple rebus and word problems. From soup to soap, stu
Bundle includes: -9 different store “flyers” (PETCO, King Kullen, Trader Joe’s, Shop Rite, Whole Foods, Target, CVS Pharmacy, Foodtown, and Stop and Shop.) -9 Worksheets with 6 little shopping lists on each, where your students will look at the pictures and find the item on that store’s flyer. When
The Gallon Man is a great way for students to remember equivalent measurements, but creating and adding this introductory chart to my measurement lessons was one of the best things I've done for my classes. I usually draw it from scratch on the board each time I teach measurement, but this slidesh
This fun and effective unit teaches the basics of addition, subtraction, multiplication, and division through the use of real-life shopping situations. From backpacks to blow dryers, nearly everything you might shop for in a department store can be found on the colorful price list that generates h
This activity allows students to use information in sample sales ads to determine the percent of a discount and sale price of items. An answer sheet is included.
Sweeten up your math program by heading to the Ice Cream Parlor! This fun and effective unit teaches the basics of addition and subtraction through the use of real-life restaurant situations. Students will have a great time as they use the colorful fold-out menu (included) to figure costs when spend
A quick quizlet for use with the Gallon Man measurement project. Please rate if this is useful to you! I appreciate your time. Try introducing measurement with the helpful slideshow found here: https://www.teacherspayteachers.com/Product/Measurement-Slideshow-Lesson-for-use-with-Gallon-Man-Art-Pr
Students can practice writing checks.
FREE Button Clip Art: You will receive 3 button clip art images. These button clipart graphics work well for early elementary activities and for math manipulative activities.You may also like:Button Clip Art Set of 44 Colorful ImagesTeachers may use them in their classrooms for personal or commercia
Students will LOVE this lesson covering TEK 6.14.G on How to Pay for College Smartboard with worksheets, note-taking, answer keys and activities! Interactive, with websites linked, and activity around the room where students explore ways to pay for college. 34 pages in all!!! Great value!!! CLICK O
Food Group Sorting Game Before Thanksgiving, I like to teach a unit on Nutrition, and I always have my students complete this Food Group Sorting Game by sorting pictures of different foods into their designated food groups. Prior to the activity, we talk about healthy and unhealthy foods, and then
This activity gives you students an opportunity to work with decimals and money in a real life situation: Grocery Shopping. This unit provides some experience with adding grocery items and developing a grocery list with prices with one day's grocery needs. I teach Life Skills daily and have cr
10-slide Slideshow to introduce yield percents, as purchased quantity, as purchased cost, fabricated cost and cost per portion. There are examples of each equation and I usually give a few additional scenarios verbally for the students to calculate as practice for each equation as we go through th

showing 1-24 of 51 results

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up