Whoops! Something went wrong.

Click here to refresh the page

3-D Geometry Project ~ Volume and Surface Area ~ Candy Container

product_0
product_0
product_1
product_2
Subject
Grade Levels
Resource Type
Product Rating
4.0
3 ratings
File Type

PDF (Acrobat) Document File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

1 MB
Product Description
I use this as a volume and surface area project for my 7th and 8th grade students.

Students receive the following instructions:

You have been hired to design and create a new unique candy container for a candy shop. Your candy container can be any 3-D shape, but keep in mind that you will have to calculate the volume and surface area of the container.

Your objective is to create a candy container that will attract the attention of candy buyers and will earn you the most profits. You will want to draw several sketches of containers that could be used and calculate the profit of each container before deciding on which you will use. Your container must hold the actual candy and must have an opening that can be used to dispense the candy. You can choose to make your own candy or use candy that you buy from a store, but you should come up with your own unique name for your product.

You will turn in your 3-dimensional candy container, a drawing of the net of your container measured in centimeters, a table containing your sketches and the profit calculations for each sketch, and an explanation of why you decided to use the shape and dimensions of your final product. . Please use the rubric to ensure that you have included all necessary information. *Your net should be measured to the actual size of your product, but your sketches do not need to be drawn to size.

Use the following information to calculate the cost to manufacture each container, the cost that the container will be sold for, and the profits for each container sold. Create a table that compares your profits for each sketch. Use this information to make a decision about the dimensions and shape of your final product. Use your calculations in your explanation.

Cost to manufacture: $0.008 per cm2
Selling price: $0.02 per cm3

Includes a rubric for easy grading
Total Pages
N/A
Answer Key
N/A
Teaching Duration
1 Week
Report Copyright Infringement
  • Comments & Ratings
  • Product Q & A
Loading...
$1.50
Digital Download
Add one to cart
avatar

Math Maker

375 Followers
Follow

Advertisement

Advertisement

$1.50
Digital Download
Add one to cart
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up