3rd Grade Guided Math -Unit 3 Multiplication Basics

Subject
Grade Levels
Format
Zip (7 MB|65 pages)
Standards
$4.25
Digital Download
$4.25
Digital Download
Share this resource

Also included in

  1. This is a BUNDLE of my 3rd Grade Guided Math Units. There are a total of 15 units. Lesson plans are standards based and have a specific, achievable objective for each day. Units include pre and post assessments, daily practice pages, daily extension activities, vocabulary cards, questioning cards, p
    $108.00
    $136.00
    Save $28.00

Description

This 3rd grade math unit covers introducing the concept of multiplication. Standard 3.OA.3 is covered. Your students will learn about repeated addition, arrays, and equal groups, and writing these a multiplication equation.

This is the third unit of 3rd Grade Guided Math. This unit is focused on Multiplication Basics (3.OA.1) (TEKS 3.4D,E--download the preview for more information about TEKS correlation) and is a one week long unit.

3rd Grade Guided Math units are recommended for small group, targeted instruction, but also can be used in a whole group format.

There are two separate PDF's included. One with CC Standards and one with TEKS standards.

What's included:

Vocabulary and Definition Cards

•Questioning Cards

•Printables to support instruction

•1 week of intro to multiplication lesson plans (Please note--the links on the lesson plan are to additional products in my store that cover a certain standard. They are NOT necessary to teach the lessons included in Guided Math and are not included with this product.)⚠️An editable (PowerPoint) version of the lesson plans is now included.

Practice pages (One for each day. Day 5 practice pages are a review of the objectives covered during the week and can be used as assessment.)

Extension activities (One for each day of the week! Use these in one of your centers or another small group rotation!)

Additional resources to support instruction

Pre and Post Assessments for the unit

Answer keys now included for assessments and practice pages

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

SAVE MORE...BUY THE BUNDLE

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Learn more about 3rd Grade Guided Math on my blog.

Follow me on Facebook for the latest product updates and giveaways available only to my followers!

©Thrifty in Third Grade

ALL RIGHTS RESERVED

Total Pages
65 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Interpret products of whole numbers, e.g., interpret 5 × 7 as the total number of objects in 5 groups of 7 objects each. For example, describe a context in which a total number of objects can be expressed as 5 × 7.

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up