3rd Grade MATH Bundle 4 Games & 1 Math Practice Test FSA | Test Prep

Standards
Resource Type
Formats Included
  • Zip
Pages
160 pages
$18.00
Bundle
List Price:
$22.50
You Save:
$4.50
$18.00
Bundle
List Price:
$22.50
You Save:
$4.50
Share this resource

Description

Prep your 3rd Grade students with the FSA Math Test Prep Bundle! It has everything you need to help your 3rd graders review for the standardized mathematics test, including four different games plus a math practice test.

What’s Included

Bundle includes everything you need for 3rd Grade FSA math test prep! 

Why Teachers Love It

  • Reviews 3rd Grade Standards
  • 3rd Grade Common Core Standards
    If your state’s standards are based on the Common Core, this resource will likely align with your standards.
  • Great Review for FSA

The FSA standardized test is similar to AIR.

Check Out What Other Teachers Are Saying!

  • I used this resource to review for state testing. The students loved it and it was engaging!” – Becky K. 

SAVE TIME & MONEY!

Love to save? Purchase this bundle and SAVE 20% versus purchasing the activities separately!

Already purchased a resource from the bundle? You can still save! Simply submit a ticket to TPT to refund the cost of the individual resource after purchasing the bundle.

**************************************************************************

Love Free Stuff?

Get TPT credit for future purchases! 

• Just leave a review! Log into your My Purchases page and find the Provide Feedback button next to each purchase you’ve made. For each review you leave (rating + comment), TPT gives you feedback credits you can use toward future purchases. Plus, it helps me determine the most valuable resources for your classroom so I can keep creating more great content for you. ☺

Be in the know! 

• Follow me to stay updated about new discounts, freebies and product launches! Just click the green star next to my store logo! ☺

**************************************************************************

Total Pages
160 pages
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Understand a fraction 1/𝘣 as the quantity formed by 1 part when a whole is partitioned into 𝘣 equal parts; understand a fraction 𝘢/𝑏 as the quantity formed by 𝘢 parts of size 1/𝘣.
Understand a fraction as a number on the number line; represent fractions on a number line diagram.
Explain equivalence of fractions in special cases, and compare fractions by reasoning about their size.
Partition shapes into parts with equal areas. Express the area of each part as a unit fraction of the whole. For example, partition a shape into 4 parts with equal area, and describe the area of each part as 1/4 of the area of the shape.
Tell and write time to the nearest minute and measure time intervals in minutes. Solve word problems involving addition and subtraction of time intervals in minutes, e.g., by representing the problem on a number line diagram.

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up