3rd Grade Math Centers Games Worksheets- 3rd Grade Guided Math -Year Long Bundle

Grade Levels
3rd
Subjects
Standards
Resource Type
Formats Included
  • Zip
Pages
1300+
$96.00
Bundle
List Price:
$152.00
You Save:
$56.00
$96.00
Bundle
List Price:
$152.00
You Save:
$56.00
Share this resource

Description

This 3rd Grade Guided Math bundle includes everything you need to teach math in your third grade classroom. It includes daily materials, enough for you to use this as your math curriculum! Lesson plans are standards based and have a specific, achievable objective for each day. Units include pre and post assessments, daily practice pages, daily center activities, vocabulary cards, questioning cards, anchor chart posters, and additional resources to support your instruction.

These units are independent of each other and can be taught out of order. So, if you have to follow a pacing guide from your district, you can change the order. 3rd Grade Guided Math units are recommended for small group, targeted instruction, but also can be used in a whole group format.

️❤️ Why Teachers Love This Bundle️❤️

  • COMPLETELY EDITABLE Lesson Plans that are DONE for you! (Such a HUGE timesaver!)
  • Remediation and Enrichment Suggestions for EACH Lesson!
  • They report struggling learners THRIVING and students who are ENGAGED and WANT to do math!
  • Built-In review time all year!
  • Lessons that keep a steady pace so you can cover all standards without rushing your students along!
  • Specific and "achievable" objectives for each day!
  • PLENTY of activities to choose from!

✏️What's Included in the 3rd Grade Guided Math Bundle:✏️

  • Guided Math Teacher Handbook and Overview Learn how you can use the components of Guided Math, a list of suggested read alouds by unit, plus a day by day overview of the entire year.
  • Launching Guided Math-A Ten Day Plan for the first two weeks of school Teach your students how to do Guided Math!
  • Vocabulary and Definition Cards that help your students learn new vocabulary and incorporate it into their math conversations
  • Vocabulary Trifolds are a perfect addition to your math interactive notebooks
  • Questioning Cards to guide your lesson and group conversations
  • Printables to support instruction including anchor chart posters, templates, manipulatives, and other tools to support your instruction
  • Daily lesson plans that are teacher and student-friendly and are fully editable so you can adjust them to meet the needs of your students
  • Problem of the Day in four different formats!
  • Daily worksheets that are a quick check of the lesson taught each day. Each day 5 practice page is a review of the objectives covered during the week and can be used as formative assessment.
  • Daily center activities that provide fun and engaging extra practice
  • Additional resources including extra games, interactive notebooks and other resources to support instruction
  • Pre and Post Assessments for each unit that use similar problems so you can directly gauge student growth
  • Answer keys for the assessments and practice pages to save you precious time
  • Unit Assessment Grade Book A fully editable excel file grade book that can be used to track students' pre and post assessment scores
  • Student Graphs for Tracking Data that students can use to keep track of their assessment scores and track their growth

⭐Download the preview to learn more!⭐

This resource can also be used as a full-year curriculum. There are a total of 32 weeks of instruction provided. I broke this up into four quarters, with 8 weeks per quarter. If you are in a traditional school that will give you an extra week each quarter for review, test prep, or to use as a buffer (because we all know interruptions happen).

STANDARDS:

⚠️These units are aligned to Common Core. For a complete breakdown of which standards are covered in each unit across grades 1-5,download this free Common Core alignment Guide!

⚠️TEKS Teachers: Download the preview to see what TEKS standards correlate to this bundle! Each unit is given as 2 PDF's--one for Common Core and one for TEKS. You can also check outthis free download for a breakdown of the TEKS covered.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Here is an overview of the units that are included in 3rd Grade Guided Math.

TEACHERS LIKE YOU SAID...

⭐⭐⭐⭐⭐I LOVE THIS! My students are completely engaged in lessons and want to learn math. I work in a small private school and our math curriculum has not been great. My school is now considering buying these to do across grade levels. Even my struggling learners are thriving!

⭐⭐⭐⭐⭐What an incredible resource! Everything you need to teach guided math is included. The enrichment activities are engaging and my students really enjoy completing them.

⭐⭐⭐⭐⭐Awesome resource!! Kids have so much fun when working on these activities! Thank you! Can't wait to use the rest of the bundle!!

⭐⭐⭐⭐⭐These resources make scaffolding easy for me and learning fun for my students. They finally feel like they "get it" with these resources!

FAQ: Are the Thrifty in Third Grade Guided Math Units based on research?

Yes! Email me at thriftyinthirdgrade@gmail.com for a copy of the research that went into designing the framework of these units.

If you have any other questions please feel free to email me!

Get Digital Companions To Use Along With These Guided Math Units!

Other 3rd Grade Math:

©Thrifty in Third Grade

ALL RIGHTS RESERVED

Total Pages
1300+
Answer Key
Included
Teaching Duration
1 Year
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Tell and write time to the nearest minute and measure time intervals in minutes. Solve word problems involving addition and subtraction of time intervals in minutes, e.g., by representing the problem on a number line diagram.
Measure and estimate liquid volumes and masses of objects using standard units of grams (g), kilograms (kg), and liters (l). Add, subtract, multiply, or divide to solve one-step word problems involving masses or volumes that are given in the same units, e.g., by using drawings (such as a beaker with a measurement scale) to represent the problem.
Draw a scaled picture graph and a scaled bar graph to represent a data set with several categories. Solve one- and two-step “how many more” and “how many less” problems using information presented in scaled bar graphs. For example, draw a bar graph in which each square in the bar graph might represent 5 pets.
Generate measurement data by measuring lengths using rulers marked with halves and fourths of an inch. Show the data by making a line plot, where the horizontal scale is marked off in appropriate units-whole numbers, halves, or quarters.
Recognize area as an attribute of plane figures and understand concepts of area measurement.

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up