3rd Grade Math Google FORMS | Assessments Google Classroom Grades 3-4

Rated 4.83 out of 5, based on 315 reviews
315 Ratings
Mr Mault's Marketplace
15.6k Followers
Standards
Resource Type
Formats Included
  • Zip
  • Google Apps™
Pages
28 assessments (392 questions)
$19.50
List Price:
$39.00
You Save:
$19.50
Bundle
$19.50
List Price:
$39.00
You Save:
$19.50
Bundle
Share this resource
Report this resource to TPT
Mr Mault's Marketplace
15.6k Followers
Includes Google Apps™
This bundle contains one or more resources with Google apps (e.g. docs, slides, etc.).

Products in this Bundle (13)

    showing 1-5 of 13 products

    Bonus

    Cause and Effect Self-Grading Assessment
    Also included in
    1. Google Classroom is the WAVE of the future and engaging learners with resources in Google Classroom has never been easier. This includes the 100 resources listed now. For an even bigger bundle, check out the MEGA bundle, which includes future resources.100 DIGITAL resources from Mr. Mault's Marketpl
      Price $369.23Original Price $410.25Save $41.02
    2. This pack includes 111 resources to be used with Google Classroom™, Google Slides™, and Google Forms™. If you are new to using this technology with your students, this pack is a wonderful place to begin, as full directions are included on how to integrate these resources into all subject areas. This
      Price $392.40Original Price $436.00Save $43.60

    Description

    Google Classroom has made my life SO much easier and self-grading assessments is just another way! In this pack, you will get 28 assessments for your third graders: a Pre-assessment and Post-assessment, each with 10 questions. There are 14 chapter assessments included! These are great for distance learning using Google Forms and Google Classroom.

    The assessments are built using Google Forms and are both meant to be shared with your kiddos either with Google Classroom or Google Drive. Once you share with students, they can take the assessment and you can immediately see their results.

    Once you download, you will be prompted to copy these assessments into your own Google Drive folder, which you can then share with students.

    Included are the following:

    1. Place Value Pre- and Post-Assessments

    2. Addition Pre- and Post-Assessments

    3. Subtraction Pre- and Post-Assessments

    4. Introduction to Multiplication Pre- and Post-Assessments

    5. Division Pre- and Post-Assessments

    6. Multiplication and Division Patterns (an extension to 4 and 5)

    7. Word Problems Multiplication and Division Pre- and Post-Assessments

    8. Properties and Equations Pre- and Post-Assessments

    9. Fractions Pre- and Post-Assessments

    10. Advanced Fractions Pre- and Post-Assessments

    11. Measurement Pre- and Post-Assessments

    12. Representing Data Pre- and Post-Assessments

    13. Perimeter and Area Pre- and Post-Assessments

    14. Geometry Pre- and Post-Assessments

    Once students take the assessment, you have a few options.

    1. You can see an item analysis of the students' work.

    2. You can see individual responses for each of your students.

    3. You can also view an excel spreadsheet with all of your students' answers.

    This is completely editable, so if you would like to add questions or delete any questions that are included, you can easily do this.

    Please let me know if you have any questions!

    -Dan M.

    Total Pages
    28 assessments (392 questions)
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    1 Year
    Report this resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Interpret products of whole numbers, e.g., interpret 5 × 7 as the total number of objects in 5 groups of 7 objects each. For example, describe a context in which a total number of objects can be expressed as 5 × 7.
    Interpret whole-number quotients of whole numbers, e.g., interpret 56 ÷ 8 as the number of objects in each share when 56 objects are partitioned equally into 8 shares, or as a number of shares when 56 objects are partitioned into equal shares of 8 objects each. For example, describe a context in which a number of shares or a number of groups can be expressed as 56 ÷ 8.
    Use multiplication and division within 100 to solve word problems in situations involving equal groups, arrays, and measurement quantities, e.g., by using drawings and equations with a symbol for the unknown number to represent the problem.
    Determine the unknown whole number in a multiplication or division equation relating three whole numbers. For example, determine the unknown number that makes the equation true in each of the equations 8 × ? = 48, 5 = __ ÷ 3, 6 × 6 = ?.
    Apply properties of operations as strategies to multiply and divide. Examples: If 6 × 4 = 24 is known, then 4 × 6 = 24 is also known. (Commutative property of multiplication.) 3 × 5 × 2 can be found by 3 × 5 = 15, then 15 × 2 = 30, or by 5 × 2 = 10, then 3 × 10 = 30. (Associative property of multiplication.) Knowing that 8 × 5 = 40 and 8 × 2 = 16, one can find 8 × 7 as 8 × (5 + 2) = (8 × 5) + (8 × 2) = 40 + 16 = 56. (Distributive property.)

    Reviews

    Questions & Answers

    15.6k Followers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up