3rd Grade Math | Guided Math Workshop BUNDLE

The Owl Teacher
15.8k Followers
Grade Levels
3rd, Homeschool
Standards
Formats Included
  • Zip
  • Activity
Pages
1000+
$67.43
Bundle
List Price:
$89.91
You Save:
$22.48
$67.43
Bundle
List Price:
$89.91
You Save:
$22.48
Share this resource
The Owl Teacher
15.8k Followers
Includes Google Apps™
This bundle contains one or more resources with Google apps (e.g. docs, slides, etc.).
Easel Activities Included
Some resources in this bundle include ready-to-use interactive activities that students can complete on any device. Easel by TpT is free to use! Learn more.

Products in this Bundle (9)

    showing 1-5 of 9 products

    Bonus

    Editable Lesson Plans ONLY

    Description

    This year when you teach the 3rd-grade math standards, why not save time and money with this guided math workshop bundle? Inside you'll find math lesson plans, math centers, and even math worksheets! It has everything you need to have a successful year!


    By purchasing this 3rd Grade Math - Guided Math Workshop Entire Year - BUNDLE you are saving 25% off!

    IMPORTANT:

    This guided math workshop bundle for third grade is complete- BUT, I have been adding to it lately to make it even more jam-packed full of goodness! Soon, I'll be adding four more units to it and the price will increase! Purchase it now before the price goes up! Additionally, each unit will have digital and paper included in it! Whoo-hoo!

    Check out the preview for details about each individual unit!

    With This Bundle You'll Get:

    • Pretests and post-tests
    • An overview scope and sequence for pacing
    • 15 days of explicit daily math lesson plans in the guided math workshop model per unit
    • Hands-on inquiry activities that include the use of math manipulatives
    • Concrete - semi-concrete - abstract progression & scaffolding
    • Math centers, math games, and task cards perfect for guided math
    • Independent practice and math worksheets that can be used for math homework or early finishers.
    • Mini-assessments and quick checks for quick math assessments
    • Vocabulary cards for word walls
    • Anchor charts
    • Interactive notebook pieces
    • Some real-life and project-based applied math

    And as a BONUS - that is ONLY FOUND IN THE BUNDLE - you get all the LESSON PLANS (only) of each unit in editable (cut and paste) format so you can easily modify or cut and paste for your online planbooks!

    Other Related Products You May Enjoy:

    4th Grade Math Workshop Entire Year GROWING BUNDLE

    Looking for 5th Grade? It's coming in January! Individual units can be found here.

    **IMPORTANT NOTICE**

    This resource is not editable. I cannot allow the resource to be editable due to the Terms of Use on the clip art used. Thank you for understanding.

    Printing Notes:

    This resource is printer-friendly and includes a black and white version. I would suggest printing "as image" to avoid any potential issues. Please also make sure your adobe reader (or the like program) is up-to-date.

    Mistakes Happen!☜

    If you see ANYTHING that needs modifying or if you have any questions, please contact me via the Q&A. I take my product creation and your satisfaction very seriously! Thanks!

    Earn FREE Resources!

    It's very important to me that you provide feedback so that I may improve and create products you will use and love! Please consider leaving detailed feedback. Additionally, each time you provide feedback, you earn TpT credits. These can be taken off purchases so you can get items free!

    ❤️Love What You See? ❤️

    Join my email list here to get FREEBIES and so much more!

    Follow my store here to get discounted goodies each time they're posted!

    Total Pages
    1000+
    Answer Key
    Included
    Teaching Duration
    1 Year
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

    Standards

    to see state-specific standards (only available in the US).
    Recognize area as additive. Find areas of rectilinear figures by decomposing them into non-overlapping rectangles and adding the areas of the non-overlapping parts, applying this technique to solve real world problems.
    Use tiling to show in a concrete case that the area of a rectangle with whole-number side lengths 𝘢 and 𝘣 + 𝘤 is the sum of 𝘢 × 𝘣 and 𝘢 × 𝘤. Use area models to represent the distributive property in mathematical reasoning.
    Partition shapes into parts with equal areas. Express the area of each part as a unit fraction of the whole. For example, partition a shape into 4 parts with equal area, and describe the area of each part as 1/4 of the area of the shape.
    Understand that shapes in different categories (e.g., rhombuses, rectangles, and others) may share attributes (e.g., having four sides), and that the shared attributes can define a larger category (e.g., quadrilaterals). Recognize rhombuses, rectangles, and squares as examples of quadrilaterals, and draw examples of quadrilaterals that do not belong to any of these subcategories.
    Compare two fractions with the same numerator or the same denominator by reasoning about their size. Recognize that comparisons are valid only when the two fractions refer to the same whole. Record the results of comparisons with the symbols >, =, or <, and justify the conclusions, e.g., by using a visual fraction model.

    Reviews

    Questions & Answers

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    More About Us

    Keep in Touch!

    Sign Up