3rd Grade Math Intervention | Full Year Small Group Math Units

The Math Spot
3.3k Followers
Grade Levels
3rd
Standards
Resource Type
Formats Included
  • Zip
Pages
600+
$89.00
Bundle
List Price:
$120.00
You Save:
$31.00
$89.00
Bundle
List Price:
$120.00
You Save:
$31.00
Share this resource
The Math Spot
3.3k Followers

Also included in

  1. This set of 1st, 2nd and 3rd grade math intervention units supports you in delivering high-quality math intervention instruction to your small math intervention groups without having to devote your evenings and weekends to recreating the wheel yourself.This unit includes print and digital versions f
    $325.00
    $568.00
    Save $243.00
  2. This set of 1st, 2nd and 3rd grade math intervention units supports you in delivering high-quality math intervention instruction to your small math intervention groups without having to devote your evenings and weekends to recreating the wheel yourself.This bundle includes:1st Grade Small Group Math
    $225.00
    $344.00
    Save $119.00

Description

This full-year set of 3rd grade math intervention units supports you in delivering high-quality math intervention instruction to your third grade small math groups without having to devote your evenings and weekends to recreating the wheel yourself.

Planning and implementing instruction is made incredibly simple because EVERYTHING you need to instruct, assess, and provide independent practice to your students is included.

Each unit includes:

  • A pre and post-unit assessment perfect for student data meetings
  • 5 Detailed and effective lessons that you can print and use immediately
  • Daily independent practice activities so your students will master these skills at the independent level
  • Daily ticket out the door progress monitoring so you know exactly what your students know at all times.

How Does 5 Day Focus Math Intervention Work?

This full-year curriculum includes 15 units designed for small group math intervention instruction. These units will make planning effective instruction incredibly easy because they include everything you need to instruct, assess, and provide independent practice to your students. 

  • Each unit begins with an introduction that gives you a clear understanding of the unit to come and the strategies that will be used. I keep the unit introduction short and sweet while orienting you to the standards you are addressing in the unit. 
  • Next, you will find a unit overview that gives you an at-a-glance peek at the lesson topics, independent activities, and assessment. Stay organized easily with the overview! 
  • For each unit, you will find a pre and post assessment along with daily exit tickets so that you can monitor your students' progress towards the unit goals. These assessments are ideal to have in your back pocket come time for report cards, progress reports, or student meetings.
  • Next, each unit includes 5 lessons. These lessons are based on the concrete -> representational -> abstract progression and include activities that will support your students in understanding these tricky math concepts.
  • Last, but not least... in fact, I think this may be the MOST important component.... each lesson comes with an independent practice activity so that you can be sure that your students will leave each unit independently able to demonstrate the target skill. No longer will you say "they could do it in the group but independently they fall apart". We build this in because the goal is independence in each and every unit. 

Teach First or Second Grade? Take a look at the 1st Grade Intervention Bundle and 2nd Grade Intervention Bundle here!

Units Include:

  1. Equal Groups Multiplication
  2. Equal Groups Division
  3. Arrays
  4. Patterns in Multiplication
  5. Elapsed Time
  6. Multiplication & Division Fact Families
  7. Rounding to the Nearest 10 and 100
  8. Distributive Property Multiplication
  9. Comparison Word Problems
  10. Area and Perimeter
  11. Multiplying by Groups of 10
  12. Naming Unit Fractions
  13. Naming Fractions
  14. Comparing Fractions
  15. Line Plots
Total Pages
600+
Answer Key
N/A
Teaching Duration
1 Year
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Interpret products of whole numbers, e.g., interpret 5 × 7 as the total number of objects in 5 groups of 7 objects each. For example, describe a context in which a total number of objects can be expressed as 5 × 7.
Interpret whole-number quotients of whole numbers, e.g., interpret 56 ÷ 8 as the number of objects in each share when 56 objects are partitioned equally into 8 shares, or as a number of shares when 56 objects are partitioned into equal shares of 8 objects each. For example, describe a context in which a number of shares or a number of groups can be expressed as 56 ÷ 8.
Use multiplication and division within 100 to solve word problems in situations involving equal groups, arrays, and measurement quantities, e.g., by using drawings and equations with a symbol for the unknown number to represent the problem.
Determine the unknown whole number in a multiplication or division equation relating three whole numbers. For example, determine the unknown number that makes the equation true in each of the equations 8 × ? = 48, 5 = __ ÷ 3, 6 × 6 = ?.
Apply properties of operations as strategies to multiply and divide. Examples: If 6 × 4 = 24 is known, then 4 × 6 = 24 is also known. (Commutative property of multiplication.) 3 × 5 × 2 can be found by 3 × 5 = 15, then 15 × 2 = 30, or by 5 × 2 = 10, then 3 × 10 = 30. (Associative property of multiplication.) Knowing that 8 × 5 = 40 and 8 × 2 = 16, one can find 8 × 7 as 8 × (5 + 2) = (8 × 5) + (8 × 2) = 40 + 16 = 56. (Distributive property.)

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up