3rd Grade Math Printable Worksheet Bundle

3rd Grade Math Printable Worksheet Bundle
File Type

Zip

(86 MB)
Standards
16 Products in this Bundle
16 products
    • Bundle Description
    • StandardsNEW

    More than 140+ math worksheets for 3rd grade. 16 Individual Products.

    Included you will find worksheets on:

    Addition within 100 on Number Line

    Subtraction within 100 on Number Line

    Seasonal and Holiday Themed Word Problems (Christmas, Halloween, V-Day, Fall, Winter, etc)

    Multiplication using Arrays, Number Lines, and Equal Groups

    Division using Equal Groups, Number Lines, and Arrays

    Addition by Decomposing Addends into 10s and 1s

    See Above for Complete List of Included Products in this Bundle.

    Log in to see state-specific standards (only available in the US).
    Use multiplication and division within 100 to solve word problems in situations involving equal groups, arrays, and measurement quantities, e.g., by using drawings and equations with a symbol for the unknown number to represent the problem.
    Interpret whole-number quotients of whole numbers, e.g., interpret 56 ÷ 8 as the number of objects in each share when 56 objects are partitioned equally into 8 shares, or as a number of shares when 56 objects are partitioned into equal shares of 8 objects each. For example, describe a context in which a number of shares or a number of groups can be expressed as 56 ÷ 8.
    Interpret products of whole numbers, e.g., interpret 5 × 7 as the total number of objects in 5 groups of 7 objects each. For example, describe a context in which a total number of objects can be expressed as 5 × 7.
    Multiply one-digit whole numbers by multiples of 10 in the range 10–90 (e.g., 9 × 80, 5 × 60) using strategies based on place value and properties of operations.
    Fluently add and subtract within 1000 using strategies and algorithms based on place value, properties of operations, and/or the relationship between addition and subtraction.
    Total Pages
    N/A
    Answer Key
    N/A
    Teaching Duration
    N/A
    Report this Resource to TpT
    Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.
    Loading...
    $36.00
    Bundle
    List Price:
    $48.00
    You Save:
    $12.00
    Share this resource
    Report this resource to TpT
    More products from NewEnglandTeacher
    Product Thumbnail
    Product Thumbnail
    Product Thumbnail
    Product Thumbnail
    Product Thumbnail

    Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

    Learn More

    Keep in Touch!

    Sign Up