Easel by TpT
DID YOU KNOW:
Seamlessly assign resources as digital activities

Learn how in 5 minutes with a tutorial resource. Try it Now  

OVERVIEW

Interactive resources you can assign in your digital classroom from TpT.
Learn about Easel
TOOLS

Easel Activities
Pre-made digital activities. Add highlights, virtual manipulatives, and more.
Easel Assessments
Quizzes with auto-grading that will be available for purchase on TpT soon.
Total:
$0.00

3rd Grade Math Review Activity | Distance Learning for Google Classroom ™

The Math Spot
2.7k Followers
Grade Levels
3rd - 4th
Standards
Resource Type
Formats Included
  • Google Drive™ folder
Pages
28 pages
$3.50
$3.50
Share this resource
The Math Spot
2.7k Followers
Made for Google Drive™
This resource can be used by students on Google Drive or Google Classroom. To access this resource, you’ll need to allow TpT to add it to your Google Drive. See our FAQ and Privacy Policy for more information.

Also included in

  1. You will love the level of investment and engagement you have from your students as they apply the skills they have learned in 3rd grade to these fun themed digital review projects for Google Classroom and Google Slides. Project #1: Plan a GardenThis resource reviews the critical 3rd-grade math skil
    $5.00
    $7.00
    Save $2.00

Description

This digital resource reviews the critical 3rd grade math skills of multiplication, division, fractions (bars), fractions on a number line, elapsed time and area through a fun camping theme. Your students need nothing more than Google Slides to complete this review project.

As your students work through this fun math activity they will practice a wide variety of math skills as they (virtually) rent supplies, set up their campsite, make trail mix, plan for a hike, prepare for dinner and make s'mores. This resource is ideal for distance learning.

Your students will find the most success as each step of the activity is briefly modeled and then students are allowed to work independently on the assignment.

Included in the activity you will find:

⭐ Step 1: Renting supplies- Students will choose which 5 supplies they want to rent for their camping trip and determine the number of each item they want to rent. Students will use multiplication to find the total cost of each item.

⭐ Step 2: Setting Up the Camp Ground- Given the area of four items in their campground, students will determine how to fit all of the important pieces onto their campsite grid.

⭐ Step 3: Making Trail Mix- Your students are making trail mix to prepare for a hike... but they only have a 1/4 cup measure! Your students will use fraction bars to determine equivalent fractions so they can complete the recipe.

⭐ Step 4: Going on a Hike- Your students will plan their hike by plotting each of the sights (ex: a pond, a scenic outlook) on a number line.

⭐ Step 5: Preparing for Dinner- Dinner needs to be ready at 6:30 but each of the different parts of dinner take a different amount of time to prepare. Your students will use a number line to find out what time each dinner item needs to start being prepared.

⭐Step 6: Making S'mores- You want to make s'mores but have a different number of each ingredient. Your students will use division to determine how many s'mores they can make with each ingredient.

And remember, follow my store so you will be updated when new resources are added! I list many products on sale for the first 24 hours!

Total Pages
28 pages
Answer Key
N/A
Teaching Duration
N/A
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Understand two fractions as equivalent (equal) if they are the same size, or the same point on a number line.
Understand a fraction as a number on the number line; represent fractions on a number line diagram.
Use multiplication and division within 100 to solve word problems in situations involving equal groups, arrays, and measurement quantities, e.g., by using drawings and equations with a symbol for the unknown number to represent the problem.
Interpret whole-number quotients of whole numbers, e.g., interpret 56 ÷ 8 as the number of objects in each share when 56 objects are partitioned equally into 8 shares, or as a number of shares when 56 objects are partitioned into equal shares of 8 objects each. For example, describe a context in which a number of shares or a number of groups can be expressed as 56 ÷ 8.
Interpret products of whole numbers, e.g., interpret 5 × 7 as the total number of objects in 5 groups of 7 objects each. For example, describe a context in which a total number of objects can be expressed as 5 × 7.

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up