3rd Grade Math: Unit 2 - Eureka/EngageNY/Zearn Complete Supplement Bundle

3rd Grade Math: Unit 2 - Eureka/EngageNY/Zearn Complete Supplement Bundle
3rd Grade Math: Unit 2 - Eureka/EngageNY/Zearn Complete Supplement Bundle
3rd Grade Math: Unit 2 - Eureka/EngageNY/Zearn Complete Supplement Bundle
3rd Grade Math: Unit 2 - Eureka/EngageNY/Zearn Complete Supplement Bundle
3rd Grade Math: Unit 2 - Eureka/EngageNY/Zearn Complete Supplement Bundle
3rd Grade Math: Unit 2 - Eureka/EngageNY/Zearn Complete Supplement Bundle
3rd Grade Math: Unit 2 - Eureka/EngageNY/Zearn Complete Supplement Bundle
3rd Grade Math: Unit 2 - Eureka/EngageNY/Zearn Complete Supplement Bundle
File Type

Zip

(5 MB|100+)
Standards
  • Product Description
  • StandardsNEW

Do you love Eureka or Engage New York Math but find that it can be lacking in some areas? That is exactly why this bundle was created!!

After teaching strictly Eureka Math for a few years, I found many pros and cons. Naturally, I started changing or supplementing as needed. Here, I hope you will find the answer to all of your woes:

- Practice Pages for EVERY lesson (21 lessons)- These can be used for Instructional time, guided practice, independent practice, or small groups. They align perfectly with all other sources provided by the curriculum, so they fit in well with anything you already use. I do, however, find them to be more user friendly than other practice pages provided. I have honestly replaced all of my in-class worksheets with these. Also, each standard covered is listed at the top of the page.

- Parent-Friendly Homework Pages for EVERY lesson (21 lessons) - One of the biggest negative factors of many resources, in my opinion, is that parents simply do not understand or like this "new math". Thus, sending home work can be challenging. To avoid confusion, tension, and/or resistance, I have purposefully created the homework pages to be as self-explanatory as possible. All homework pages have an example box at the top to demonstrate any new concepts or vocabulary.

- Instructionally Aligned Quizzes (5 included) - We all know that regular assessment is the key to assessing true understanding. These quizzes are made to be given every 3-5 lessons to check for comprehension. Their format is very similar to the practice pages and homework. Many items are set up similarly to standardized testing questions. It is my hope that if these formats are used all year, it will make the students more confident and comfortable with them.

- Unit 2 Study Guide - This is a great way to review with your students all of the content covered throughout Unit 2 before giving the Post Assessment.

- Unit 2 Post Assessment - Completely assesses all standards and content covered throughout Unit 2. Again, many items are set up similarly to standardized testing questions. It is my hope that if these formats are used all year, it will make the students more confident and comfortable with them.

- Unit 2 Pacing Guide - This is a very simple guide to suggest what to teach, when (and of course always do what's best for you!) You don't have to wade through pages of instructions. It is all condensed on one simple page for you.

Want to TRY BEFORE YOU BUY? Click HERE for a sample pack including 3 lessons, homework pages, and the first quiz.

Log in to see state-specific standards (only available in the US).
Solve two-step word problems using the four operations. Represent these problems using equations with a letter standing for the unknown quantity. Assess the reasonableness of answers using mental computation and estimation strategies including rounding.
Use multiplication and division within 100 to solve word problems in situations involving equal groups, arrays, and measurement quantities, e.g., by using drawings and equations with a symbol for the unknown number to represent the problem.
Multiply one-digit whole numbers by multiples of 10 in the range 10–90 (e.g., 9 × 80, 5 × 60) using strategies based on place value and properties of operations.
Fluently add and subtract within 1000 using strategies and algorithms based on place value, properties of operations, and/or the relationship between addition and subtraction.
Measure and estimate liquid volumes and masses of objects using standard units of grams (g), kilograms (kg), and liters (l). Add, subtract, multiply, or divide to solve one-step word problems involving masses or volumes that are given in the same units, e.g., by using drawings (such as a beaker with a measurement scale) to represent the problem.
Total Pages
100+
Answer Key
Included
Teaching Duration
1 month
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.
Loading...
$12.00
Digital Download
List Price:
$18.00
You Save:
$6.00
Share this resource
Report this resource to TpT
Studio Bracy

Studio Bracy

298 Followers
Follow
More products from Studio Bracy
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail
Product Thumbnail

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign Up