3rd Grade Math Word Problems Journal and more! YEARLONG BUNDLE Print & Digital

Rated 4.84 out of 5, based on 25 reviews
25 Ratings
Tanya Yero Teaching
23.9k Followers
Grade Levels
3rd
Standards
Resource Type
Formats Included
  • Zip
  • Google Apps™
Pages
500+
$75.00
Bundle
List Price:
$105.43
You Save:
$30.43
$75.00
Bundle
List Price:
$105.43
You Save:
$30.43
Share this resource
Tanya Yero Teaching
23.9k Followers
Includes Google Apps™
This bundle contains one or more resources with Google apps (e.g. docs, slides, etc.).

Description

The POWER Math Ultimate Bundle is everything you need for a successful year of math instruction! The resources found in this bundle were designed with the philosophy in mind that math should be POWERful. POWER stands for purposeful opportunities with engagement and rigor. You and your students deserve questions, assessments, printables and MORE that include questions that focus on conceptual learning.

*** EVERYTHING COMES IN PRINT AND DIGITAL FORMAT! DIGITAL VERSION IS AVAILABLE FOR GOOGLE SLIDES!***

SAVE $20 AND BUY THE BUNDLE!

What is included:

POWER Problems- RIGOROUS QUESTIONS AND WORD PROBLEMS TO TRANSFORM YOUR CLASSROOM! Perfect for morning work, math rotations, spiral review, and math practice! Use these POWER Problems to drive your math instruction and teacher modeling.

POWER Math Assessments- Designed for all levels of understanding, these assessments have questions that target both procedural and conceptual understanding. There is a 5 question quiz for every standard and a 20 question cumulative test for each math domain. Digital and print versions included!

POWER Math Reference Mats- POWER Math Reference Mats are designed to assist teachers during math rotations. Housed with specific target skills for each level in your class, Guided Math Reference Mats come with various problems for you to give to your students when working in small groups. Group A is for students who are in need of remediation, Group B is for students working on grade level, and Group C is for students who need enrichment.

POWER Math Journal- Designed for student practice, this journal has questions that target both procedural and conceptual understanding. You can bind the pages to make a journal or you can simply print out the pages for a print and go resource! 10 prompts/ questions are included per standard with space for work and answers. Most questions are short answer responses. You can use this math resource for test prep, math instruction, practice, or review!

POWER Problems HD- Conceptual based questions to transform your homework assignments. Each sheet has four questions that are meaningful and rigorous. No more having your students complete repetitive procedural questions for homework that only skim the surface of thinking!

Standards & Topics Covered

Number and Operation in Base Ten

➥ 3.NB.1 - Place value concepts

➥ 3.NBT.2 - Adding & subtracting whole numbers

➥ 3.NBT.3 – Multiplying numbers

Operations & Algebraic Thinking

➥ 3.OA.1 - Interpreting products of whole numbers

➥ 3.OA.2 – Interpreting quotients of whole numbers

➥ 3.OA.3 – Use multiplication and division to solve word problems

➥ 3.OA.4 – Determining unknown numbers in a multiplication or division equation

➥ 3.OA.5 – Apply properties of operations to multiply and divide

➥ 3.OA.6 – Understand division as an unknown-factor problem.

➥ 3.OA.7 – Fluently multiply and divide within 100

➥ 3.OA.8 – Solve two-step word problems using the four operations.

➥ 3.OA.9 – Understanding patterns on a multiplication chart

Number and Operation - Fractions

➥ 3.NF.1 – Understanding fractions

➥ 3.NF.2 – Understanding fractions on number lines

➥ 3.NF.3 – Equivalent fractions and comparting fractions

Measurement and Data

➥ 3.MD.1 – Understanding time

➥ 3.MD.2 – measuring and understanding liquid volume and mass

➥ 3.MD.3 – Picture graphs

➥ 3.MD.4 – Measuring length and using line plots

➥ 3.MD.5 – Understanding area

➥ 3.MD.6 - Measuring area

➥ 3.MD.7 - Relate area to the operations of multiplication and addition.

➥ 3.MD.8 – Word problems with area and perimeter

Geometry

➥ 3.G.1 – Understanding and examining shapes

➥ 3.G.2 - Partition shapes into parts with equal areas.

Total Pages
500+
Answer Key
Included
Teaching Duration
Lifelong tool
Report this resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Interpret products of whole numbers, e.g., interpret 5 × 7 as the total number of objects in 5 groups of 7 objects each. For example, describe a context in which a total number of objects can be expressed as 5 × 7.
Interpret whole-number quotients of whole numbers, e.g., interpret 56 ÷ 8 as the number of objects in each share when 56 objects are partitioned equally into 8 shares, or as a number of shares when 56 objects are partitioned into equal shares of 8 objects each. For example, describe a context in which a number of shares or a number of groups can be expressed as 56 ÷ 8.
Use multiplication and division within 100 to solve word problems in situations involving equal groups, arrays, and measurement quantities, e.g., by using drawings and equations with a symbol for the unknown number to represent the problem.
Determine the unknown whole number in a multiplication or division equation relating three whole numbers. For example, determine the unknown number that makes the equation true in each of the equations 8 × ? = 48, 5 = __ ÷ 3, 6 × 6 = ?.
Apply properties of operations as strategies to multiply and divide. Examples: If 6 × 4 = 24 is known, then 4 × 6 = 24 is also known. (Commutative property of multiplication.) 3 × 5 × 2 can be found by 3 × 5 = 15, then 15 × 2 = 30, or by 5 × 2 = 10, then 3 × 10 = 30. (Associative property of multiplication.) Knowing that 8 × 5 = 40 and 8 × 2 = 16, one can find 8 × 7 as 8 × (5 + 2) = (8 × 5) + (8 × 2) = 40 + 16 = 56. (Distributive property.)

Reviews

Questions & Answers

23.9k Followers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up