3rd Grade Math Yearlong Bundle Follows TEKs

iPohly INC
572 Followers
Grade Levels
3rd
Standards
Formats Included
  • Zip
Pages
n/A
$140.00
Bundle
List Price:
$156.00
You Save:
$16.00
$140.00
Bundle
List Price:
$156.00
You Save:
$16.00
Share this resource
iPohly INC
572 Followers

Description

Get everything you need to teach third grade math with this complete guided math unit that spans the entire school year! EVERY TEK is taught in-depth and broken down into small manageable chunks (learning targets). Each unit contains plenty of practice, word problems, and activities to get your students up and moving. Opportunities for sharing strategies and cooperative learning are included! Exit Tickets are also included to help you formatively assess student learning. Intervention and enrichment suggestions are given for each and every TEKS, making small group instruction manageable!

THIS RESOURCE INCLUDES:

  • Daily objectives, learning targets, and materials.
  • Whole class teaching activities with guided math activities.
  • Closure with an exit ticket and answer key for most days.
  • Learning targets that can be used to assign intervention and enrichment skills.
  • Whole Class Teaching: Mini Lessons (Connection, Teaching Point, Active Engagement, Link to Ongoing Learning), Math Huddle (Say Mean Matter, 3 Read, KNWS)
  • Games and Engagement Activities: SCOOT, Mystery Challenges, Mirror, Ghost in the Graveyard, The Very Unfair Game, Scavenger Hunt, Minute to Win It!, Roll for Luck, Online Breakouts

Thank you for trusting me with your curriculum! Follow me on TPT for more time-saving resources. All new products are 20% off for the first 24 hours! You can also follow me on social media for more: Facebook, Instagram, Twitter, & Pinterest!

Total Pages
n/A
Answer Key
Included
Teaching Duration
1 Year
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Interpret products of whole numbers, e.g., interpret 5 × 7 as the total number of objects in 5 groups of 7 objects each. For example, describe a context in which a total number of objects can be expressed as 5 × 7.
Interpret whole-number quotients of whole numbers, e.g., interpret 56 ÷ 8 as the number of objects in each share when 56 objects are partitioned equally into 8 shares, or as a number of shares when 56 objects are partitioned into equal shares of 8 objects each. For example, describe a context in which a number of shares or a number of groups can be expressed as 56 ÷ 8.
Use multiplication and division within 100 to solve word problems in situations involving equal groups, arrays, and measurement quantities, e.g., by using drawings and equations with a symbol for the unknown number to represent the problem.
Determine the unknown whole number in a multiplication or division equation relating three whole numbers. For example, determine the unknown number that makes the equation true in each of the equations 8 × ? = 48, 5 = __ ÷ 3, 6 × 6 = ?.
Apply properties of operations as strategies to multiply and divide. Examples: If 6 × 4 = 24 is known, then 4 × 6 = 24 is also known. (Commutative property of multiplication.) 3 × 5 × 2 can be found by 3 × 5 = 15, then 15 × 2 = 30, or by 5 × 2 = 10, then 3 × 10 = 30. (Associative property of multiplication.) Knowing that 8 × 5 = 40 and 8 × 2 = 16, one can find 8 × 7 as 8 × (5 + 2) = (8 × 5) + (8 × 2) = 40 + 16 = 56. (Distributive property.)

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up