4.NF.4 4th Grade Common Core Math - Understand and Multiply Fractions

Grade Levels
Common Core Standards
Product Rating
4.0
File Type
Presentation (Powerpoint) File
Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.
5.31 MB   |   131 pages

PRODUCT DESCRIPTION

4.NF.4 Fourth Grade Common Core Math - Understand and Multiply Fractions Practice provides two ways for students to practice and show mastery of their ability to apply and extend previous understandings of multiplication to multiply a fraction by a whole number.

It includes 40 distinct problems in two sets (129 slides in all!), with and without following answer slides. The PowerPoint file can be used on computers, or Promethean Activboard and Smart boards.

Take a look at the preview file and buy today for your students benefit!

Build fractions from unit fractions.

CCSS.MATH.CONTENT.4.NF.B.4
Apply and extend previous understandings of multiplication to multiply a fraction by a whole number.

CCSS.MATH.CONTENT.4.NF.B.4.A
Understand a fraction a/b as a multiple of 1/b. For example, use a visual fraction model to represent 5/4 as the product 5 × (1/4), recording the conclusion by the equation 5/4 = 5 × (1/4).

CCSS.MATH.CONTENT.4.NF.B.4.B
Understand a multiple of a/b as a multiple of 1/b, and use this understanding to multiply a fraction by a whole number. For example, use a visual fraction model to express 3 × (2/5) as 6 × (1/5), recognizing this product as 6/5. (In general, n × (a/b) = (n × a)/b.)

CCSS.MATH.CONTENT.4.NF.B.4.C
Solve word problems involving multiplication of a fraction by a whole number, e.g., by using visual fraction models and equations to represent the problem. For example, if each person at a party will eat 3/8 of a pound of roast beef, and there will be 5 people at the party, how many pounds of roast beef will be needed? Between what two whole numbers does your answer lie?
Total Pages
131
Answer Key
Included
Teaching Duration
1 hour

Average Ratings

4.0
Overall Quality:
4.0
Accuracy:
4.0
Practicality:
4.0
Thoroughness:
4.0
Creativity:
4.0
Clarity:
4.0
Total:
6 ratings
COMMENTS AND RATINGS:
Please log in to post a question.
PRODUCT QUESTIONS AND ANSWERS:
$4.50
Digital Download
ADD ONE TO CART
User Rating: 4.0/4.0
 (663 Followers)
$4.50
Digital Download
ADD ONE TO CART
4.NF.4 4th Grade Common Core Math - Understand and Multipl
4.NF.4 4th Grade Common Core Math - Understand and Multipl
4.NF.4 4th Grade Common Core Math - Understand and Multipl
4.NF.4 4th Grade Common Core Math - Understand and Multipl