4th Grade Guided Math -The Bundle

4th Grade Guided Math -The Bundle
4th Grade Guided Math -The Bundle
4th Grade Guided Math -The Bundle
4th Grade Guided Math -The Bundle
4th Grade Guided Math -The Bundle
4th Grade Guided Math -The Bundle
4th Grade Guided Math -The Bundle
4th Grade Guided Math -The Bundle
Subject
Grade Levels
Common Core Standards
Product Rating
File Type

Compressed Zip File

Be sure that you have an application to open this file type before downloading and/or purchasing.

124 MB|1100+
Share
Product Description
This is a BUNDLE of my 4th Grade Guided Math Units. There are a total of 15 units.

Lesson plans are standards based and have a specific, achievable objective for each day. Units include pre and post assessments, daily practice pages, daily extension activities, vocabulary cards, questioning cards, posters, and additional resources to support your instruction.

Individually, units are priced at $4.25 per week of instruction. For example, a shorter one week unit is $4.25, while a 4 week unit is $17. You will be able to purchase them separately, but you will save the most by purchasing the bundle.

The bundle price is $108. (a savings of more than 20% off the $136 worth of units).

TEKS Teachers: Download the preview to see what TEKS standards correlate to this bundle! Each unit is given as 2 PDF's--one for Common Core and one for TEKS.

These units are independent of each other and can be taught out of order. So, if you have to follow a pacing guide from your district, you can change the order.

4th Grade Guided Math units are recommended for small group, targeted instruction, but also can be used in a whole group format.

What's Included:
Guided Math Teacher Handbook and Overview (Learn how you can use the components of Guided Math, a list of suggested read alouds by unit, plus an overview of the entire year)
Launching Guided Math-A Ten Day Plan for the first two weeks of school (Teach your students how to do rotations)
Vocabulary and Definition Cards
•Vocabulary Trifolds
(Perfect for math interactive notebooks!)
Questioning Cards
•Printables to support instruction
(Posters, templates, manipulatives, tools, etc...)
Daily lesson plans (Lesson plans cover a specific, achievable objective each day and include ways you can remediate and enrich. Please note--the links on the lesson plan are to additional products in my store that cover a certain standard. They are NOT necessary to teach the lessons included in Guided Math and are not included with this product.)
Practice pages (One for each day. Day 5 practice pages are a review of the objectives covered during the week and can be used as assessment.)
Extension activities (One for each day of the week! Use these in one of your centers or another small group rotation!)
Additional resources to support instruction (Interactive notebook pages, a variety of games, puzzles and more)
Pre and Post Assessments for all units
Answer keys are now included for the pre & post assessments as well as all practice pages
Unit Assessment Grade Book (A fully editable excel file grade book that can be used to track students' pre and post assessment scores)
Student Graphs for Tracking Data (Students can use these to keep track of their assessment scores and track their growth)

Download the preview to learn more!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Here is an overview of the units that are included in 4th Grade Guided Math. You can also preview each individual unit by following the links below.

Unit 1 Place Value (2 weeks)
Unit 2 Rounding (2 weeks)
Unit 3 Adding and Subtracting Large Numbers (2 weeks)
Unit 4 Multiplication as Comparisons (2 weeks)

Unit 5 Multiplication and Division Applications (5 weeks)
Unit 6 Word Problems (2 weeks)
Unit 7 Patterns (1 week)

Unit 8 Understanding Fractions (2 weeks)
Unit 9 Adding and Subtracting Fractions (2 weeks)
Unit 10 Multiplying Fractions (1 week)
Unit 11 Understanding Decimals (3 weeks)

Unit 12 Lines and Symmetry (1 week)
Unit 13 Shapes and Angles (2 weeks)
Unit 14 Perimeter and Area (1 week)
Unit 15 Measurement (4 weeks)

There are a total of 32 weeks of instruction provided. I broke this up into four quarters, with 8 weeks per quarter. If you are in a traditional school that will give you an extra week each quarter for review, test prep, or to use as a buffer (because we all know interruptions happen).


Learn more about Guided Math on my blog.

Plus, get ideas for how you can implement this in YOUR classroom in this post!


If you have any questions please feel free to email me at thriftyinthirdgrade@gmail.com. You can also come follow me on Facebook for the latest updates.





~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Looking for more 4th Grade Common Core?
Check out my 4th Grade Math Centers

Also, check out these parent helpers:
4th Grade Common Core Reading Literature Parent Helper
4th Grade Common Core Informational Text Parent Helper
4th Grade Common Core Math Parent Helper



Follow me on Facebook for posts about my newest products and giveaways available only to my followers!

©Thrifty in Third Grade 2016
ALL RIGHTS RESERVED
Total Pages
1100+
Answer Key
Included
Teaching Duration
N/A
Report this Resource
Loading...
$108.00
Digital Download
List Price:
$136.00
You Save:
$28.00
More products from Thrifty in Third Grade
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
Product Thumbnail
$0.00
$108.00
Digital Download
List Price:
$136.00
You Save:
$28.00
Teachers Pay Teachers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

Learn More

Keep in Touch!

Sign up