4th Grade Guided Math Workshop Entire Year GROWING BUNDLE

The Owl Teacher
16.6k Followers
Grade Levels
4th, Homeschool
Standards
Formats Included
  • Zip
  • Google Apps™
Pages
1682+
$79.92
Bundle
List Price:
$99.90
You Save:
$19.98
$79.92
Bundle
List Price:
$99.90
You Save:
$19.98
Share this resource
The Owl Teacher
16.6k Followers
Includes Google Apps™
This bundle contains one or more resources with Google apps (e.g. docs, slides, etc.).

Description

This year when you teach 4th-grade math standards, why not save time and money with this guided math workshop growing bundle? Inside you'll find math lesson plans, math centers, and even math worksheets provided to meet all your needs!


This is a GROWING BUNDLE. This means not all the units are currently in the set, but new units will be added as time progresses. As units are added to the bundle, the price will increase. Save 20% now!

This GROWING BUNDLE will have the following units updated to digital & completed by:

  1. Place Value of Multi-Digit Numbers (updated!)
  2. Addition & Subtraction of Large, Multi-Digit Numbers (updated!)
  3. Multiplication & Division Basics (Available!)
  4. Multiplication of Multi-Digit Numbers (updated!)
  5. Division of Multi-Digit Numbers (updated!)
  6. Equivalent Fractions (and more) (New!)
  7. Adding & Subtracting Fractions (New!)
  8. Multiplication of Fractions & Line Plots (New!)
  9. Decimals (New!)
  10. Geometry & Angles (New!)
  11. Measurement (New!)- Coming Soon!
  12. Problem Solving (New!) Coming Soon!

Click on the preview to see each individual unit's information.

With This Bundle You'll Get:

  • Pretests and post-tests
  • An overview scope and sequence for pacing
  • 15 days of explicit daily math lesson plans in the guided math workshop model per unit
  • Hands-on inquiry activities that include the use of math manipulatives
  • Concrete - semi-concrete - abstract progression & scaffolding
  • Math centers, math games, and task cards perfect for guided math
  • Independent practice and math worksheets that can be used for math homework or early finishers.
  • Mini-assessments and quick checks for quick math assessments
  • Vocabulary cards for word walls
  • Anchor charts
  • Interactive notebook pieces
  • Some real-life and project-based applied math

--Once the unit is completed, editable lesson plans will be provided for ONLY the bundle as a bonus.

Other Related Products You May Enjoy:

Third Grade Math Workshop Entire Year Bundle

Fifth Grade is coming next year- only individual units are sold currently. Click here to see those.

**IMPORTANT NOTICE**

This resource is not editable. I cannot allow the resource to be editable due to the Terms of Use on the clip art used. Thank you for understanding.

Printing Notes:

This resource is printer-friendly and includes a black and white version. I would suggest printing "as image" to avoid any potential issues. Please also make sure your adobe reader (or the like program) is up-to-date.

Mistakes Happen!☜

If you see ANYTHING that needs modifying or if you have any questions, please contact me via the Q&A. I take my product creation and your satisfaction very seriously! Thanks!

Earn FREE Resources!

It's very important to me that you provide feedback so that I may improve and create products you will use and love! Please consider leaving detailed feedback. Additionally, each time you provide feedback, you earn TpT credits. These can be taken off purchases so you can get items free!

❤️Love What You See? ❤️

Join my email list here to get FREEBIES and so much more!

Follow my store here to get discounted goodies each time they're posted!

Total Pages
1682+
Answer Key
Included
Teaching Duration
1 Year
Report this Resource to TpT
Reported resources will be reviewed by our team. Report this resource to let us know if this resource violates TpT’s content guidelines.

Standards

to see state-specific standards (only available in the US).
Interpret a multiplication equation as a comparison, e.g., interpret 35 = 5 × 7 as a statement that 35 is 5 times as many as 7 and 7 times as many as 5. Represent verbal statements of multiplicative comparisons as multiplication equations.
Multiply or divide to solve word problems involving multiplicative comparison, e.g., by using drawings and equations with a symbol for the unknown number to represent the problem, distinguishing multiplicative comparison from additive comparison.
Find all factor pairs for a whole number in the range 1-100. Recognize that a whole number is a multiple of each of its factors. Determine whether a given whole number in the range 1-100 is a multiple of a given one-digit number. Determine whether a given whole number in the range 1-100 is prime or composite.
Generate a number or shape pattern that follows a given rule. Identify apparent features of the pattern that were not explicit in the rule itself. For example, given the rule “Add 3” and the starting number 1, generate terms in the resulting sequence and observe that the terms appear to alternate between odd and even numbers. Explain informally why the numbers will continue to alternate in this way.
Explain why a fraction 𝘢/𝘣 is equivalent to a fraction (𝘯 × 𝘢)/(𝘯 × 𝘣) by using visual fraction models, with attention to how the number and size of the parts differ even though the two fractions themselves are the same size. Use this principle to recognize and generate equivalent fractions.

Reviews

Questions & Answers

Teachers Pay Teachers is an online marketplace where teachers buy and sell original educational materials.

More About Us

Keep in Touch!

Sign Up